Урок №1за творчістю Р.Шеклі. Тема.Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві з фантастичного оповідання Р. Шеклі «Запах думки».

Про матеріал
Ознайомлення з творчістю американського письменника Роберта Шеклі, поглиблення уявлення про фантастику як літературний жанр, розвиток уміння аналізувати літературні твори; розвивиток творчої уяви учнів.
Перегляд файлу

Урок №1Тема.Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві.

Мета. Познайомити з творчістю американського письменника

             Роберта Шеклі, поглиблювати  уявлення про фантастику як

             літературний жанр, розвивати уміння аналізувати літературні

             твори; розвивати творчу уяву;

Обладнання:

 портрет Роберта Шеклі,  проектор,     мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь, навичок.

Наскільки людина перемагає страх,

                 настільки вона є людиною.

Томас Карлейль

 Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

   Повідомлення теми, очікуваних результатів, епіграфу уроку.

Запис теми та епіграфу уроку в зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

ІV. Формування нових знань, умінь і навичок.

Слово вчителя.Сьогодні ми познайомимося з одним з найвідоміших письменників – фантастів сучасності – Робертом Шеклі.

 -         Літературу якої країни представляє Роберт Шеклі?

-         Що цікавого ви дізналися про автора?(бесіда –аналіз мультимедійної презентації)

 

-Виділимо з біографії три значні періоди в житті автора.

    Життя у місті Нью-Йорк. Тут він народився в 1928 році, тут в 60-і роки XX ст. він надрукував свої фантастичні оповідання, які прославили його ім’я, принесли матеріальний статок.Серед них – «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна річ»

     Творчі поїздки на острів Ібіца, що розташований у Європі, в Іспанії.Тут Шеклі прожив не один рік, створив повісті, деякі романи, відчував себе кожної миті щасливим на морському узбережжі.

     Перебування в Україні. Місто Київ. В  Україну Р. Шеклі приїздив у 2005 р. на літературне зібрання письменників-фантастів за запрошенням. В Україні Шеклі відчував себе щасливим,бо його шанували більше, ніж на батьківщині в Америці. Мріяв оселитись в Криму на березі Чорного моря, але раптово письменник тяжко захворів. Українські  шанувальники його творчості зібрали кошти, щоб тяжкохворий Р.Шеклі повернувся лікуватись додому в Америку.Та після складної операції письменника не стало. Він пішов з життя у грудні 2005р., залишивши після себе чудову спадщину фантастичних оповідань, повістей, романів, сценаріїв до фільмів і, навіть, сценаріїв до комп’ютерних ігор.

Бесіда за прочитаним твором:

  •          Чи сподобався твір?Що вас вразило чи здивувало?
  •          Що ви можете сказати про назву оповідання?
  •          Як ви вважаєте, думки мають свій запах? Як ви розумієте назву твору?
  •          У чому незвичність цієї назви?
  •          Яка думка, на ваш погляд, буде слушною: оповідання Р.Шеклі «Запах думки» є казковим чи фантастичним? Чому?

Аналіз змісту оповідання Р.Шеклі «Запах думки»:

  •          Хто головний герой оповідання «Запах думки»?
  •          Чим займався Лерой Кліві?

У яку критичну ситуацію він потрапив?   (Екстремальна  ситуація   це важкі, дуже складні, з ризиком для життя і здоров'я людини обставини. Людину, яка потрапила в екстремальну ситуацію можуть охопити такі почуття:тривога,  небезпека, емоційна напруга, страх, відчай, паніка, стрес, байдужість)

  •          Прослідкуємо, на що здатна людина, що потрапила в надзвичайні обставини, і як вона долає небезпеки і перешкоди у зображенні письменника – фантаста Роберта Шеклі.                                                                
  •          Яке рішення прийняв Кліві? Це його врятувало?
  •          Якою герой побачив планету З-М-22?(Відповідь зачитайте).
  •          Чи схожа вона на Землю? Чому?(Вкажіть художні деталі).
  •          Що ж було фантастичним для Кліві на цій планеті?(Відповіді підтвердіть рядками з тексту).

-Світ космосу став для Кліві відкритим чи обмеженим ? Чому?

-Встановимо  сутність конфлікту поміж героєм і світом.(Кліві і неземна цивілізація)

  •          Цей світ для нього свій чи чужий? Чому?
  •          Які духовні та фізичні випробування проходить герой? Результати досліджень запишемо в таблицю.

                   Запитання до розділу  «фізичні випробування»:

Зачитайте фрагменти тексту, в яких говориться про фізичні випробування Кліві. («...в кораблі стає надто спекотно... піт, який заливав очі,

сумка на спині обмежувала рухи...з останніх сил намагався не втратити свідомість, хоча йому здавалося, що всі кістки його тіла поламані...

вибухова хвиля кинула Кліві обличчям донизу. Він ... втратив свідомість.
... Він перебував у безтурботному стані шоку. Йому здавалося, що розум відокремився від тіла й вільно плаває в повітрі. Усі турботи, почуття, страхи залишилися в тілі: розум був вільний...

Він надто стомився, щоб рухатись, а вкрите синцями тіло нило...  Кліві був знесилений...Він зітхнув і втратив свідомість...Був за крок від загибелі...)

 

Перед якою загрозою для життя він опинився?( У нього залишилося близько п’яти метрів, щоб навчитися не думати про п... (пантеру). Загроза бути знищеним .
Неймовірним зусиллям він опанував себе. Настав час серйозно подумати.)

  •          Що Кліві здивувало в поведінці білки та вовка?
  •          Яким чином звірі полювали один на одного?
  •          Що таке телепатія?
  •          Хто для Кліві був найбільш небезпечним? Якою він побачив пантеру?(Відповідь зачитайте).
  •          Давайте прослідкуємо послідовно у тексті, крок за кроком, які шляхи порятунку від пантери завдяки силі своєї думки обрав Лерой Кліві. Яка саме думка остаточно врятувала Лероя Кліві від пантери, а отже і від смерті?

                   Запитання до розділу  «духовні випробування»:

Які духовні цінності Кліві не втрачає навіть в надзвичайній ситуації? (Дисциплінованість, почуття відповідальності за доручену справу: «...але поштова сумка, як і раніше, була міцно пристебнута до його спини.» « ...беріг пошту до останнього, а це ознака гарного листоноші»)

Що нового навчився в екстремальних умовах? (Кліві зрозумів, що намагатися не думати про щось - це все одно, що зупиняти лавину голими руками. ...Людський мозок неможливо свідомо й прямо загальмувати. Для цього потрібні час і практика.
Схоже, тут кожна тварина має характерний запах думки.)

...Смолоскип! Кліві одразу зрозумів, що вихід знайдено.

(...відтепер став справжнім телепатом. Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього. Кліві міг відчувати страх у думках тих, хто втікав від нього. )
 

 

Адаптація Лероя Кліві на планеті З-М-22

 

Духовні випробування

Фізичні випробування

Поведінка в екстремальній ситуації

Відповідальність

Формування сили думки:

-навчився керувати своїми думками, --уникає паніки,

-оволодів телепатією,

-намагається побороти страх.

 

Фізична робота в аварійному режимі з метаморфозами

Фізичний біль

Утома і  виснаження

Загроза знищення від пантери

 

Результати випробуваннь

«Він боровся з цією планетою за її правилами і переміг... Так і мало бути. Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?»

 

-Як розв'язується  конфлікт у творі?Чи вдалося Кліві вижити на планеті З-М-22? Чому? Зачитайте .

- З якою метою, на вашу думку,  Р.Шеклі  написав цей твір? (Показати велич людини, уміння виживати в екстремальній ситуації завдяки силі думки та умінню пристосовуватися)

-Яких літературних персонажів, що потрапляли в екстремальні умови та з гідністю з них виходили переможцями, ви знаєте і можете назвати»( «Жага до життя» Дж.Лондон», Жуль Верн «П'ятнадцятирічний капітан» ….)

Заключне слово учителя:

На основі сказаного можна зробити висновок, що надзвичайні обставини виявляють в людині можливості, про які вона і не здогадується. За допомогою лише сили розуму герой перемагає чужу планету. І діяти в екстремальних умовах треба дуже швидко. Недарма сам Р.Шеклі говорить, швщо «мені не потрібна вічність, мені достатньо     миті». Так само Лерою Кліві достатньо було миті, щоб силою думки врятувати собі життя  Аналітична  та дослідницька робота над оповіданням Р.Шеклі «Запах думки» дала  нам можливість зрозуміти авторську позицію, відображену у змісті твору «... завдяки своєму розуму  й умінню пристосовуватися людина була завжди і скрізь царем природи...». Цей твір - справжній гімн людині і її розуму.

 VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

– вивчити, що таке наукова фантастика;

-   виписати елементи наукової фантастики з тексту оповідання       «Запах думки»;

– скласти схему-характеристику Кліві.

Урок №2 Тема. Роздуми автора про майбутнє людини та людства. Гуманістичний зміст оповідання – віра в перемогу людського розуму

Мета. Продовжити знайомство з  творчістю американського письменника

             Роберта Шеклі, порівняти , вчитись характеризувати образи майбутнього у творах письменників Р.Бредбері та Р.Шеклі, розвивати уміння порівнювати літературні твори з творами інших видів мистецтва; розвивати творчу уяву.

Обладнання: портрет Роберта Шеклі,  проектор,

                              мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок вдосконалення  знань, умінь, навичок.

 

                     Фантастика про майбутнє допомагає нам жити в теперішньому»

                                                                                       Р.Д.Бредбері

 

Хід  уроку

 

І. Організаційний момент.

   Повідомлення теми, очікуваних результатів.

Запис теми та епіграфу уроку в зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

-Які  якості  допомагають вижити Кліві?(Йому допомагають вижити такі риси характеру:врівноваженість і спокій  (він не розгубився, коли побачив, що корабель потрапив в аварійне становище), дисциплінованість(Покидаючи зореліт, не забуває про сумку з поштою, яку не кидає навіть тоді, коли знаходиться в небезпечних ситуаціях),мужність і витримка(Намагається опанувати свої думки і не панікувати.), цілеспрямованість,(Старається зрозуміти закон виживання на незнайомій планеті.)

-Чи зміг би Кліві врятуватися якби вчасно не поспіла допомога товаришів?

-Які  моральні цінності, на вашу думку повинні панувати у світі майбутнього?(Доброта, дружба, милосердя, відповідальність, дисциплінованість тощо)

- Чому сталася ядерна катастрофа в оповіданні Р.Бредбері «Посмішка»(Тому що люди забули про духовні цінності, захопившись досягненнями цивілізації)

-Як ви думаєте, чому епіграфом до нашого уроку є  саме цей вислів  Р.Бредбері?(Коли люди дізнаються, що  з ними може трапитись у майбутньому  в разі якихось неправильних дій, то вони намагатимуться не робити таких помилок, налаштовуватимуть  себе на зустріч з майбутнім)

-Яку роль у світі літератури відіграє наукова фантастика?(дуже важливу, вона допомагає людям готуватися до майбутнього)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. Роберт Шеклі переносить свого героя у невизначене майбутнє.  Світ дуже швидко змінюється, стрімко розвивається наука, техніка, в природі відбуваються непередбачувані катаклізми, людина не може бути певна, що її чекає завтра, до чого їй бути готовою, як протистояти невідомому. Звідси і надзвичайна напруга, яку відчув герой Роберта Шеклі, потрапивши в надзвичайну ситуацію.Але він збирає волю, нерви в один клубок і включає те, що дано людині природою, що заздалегідь у людини завжди з собою – свій мозок. Людина має бути настільки розумною, що у лічені хвилини вона мусить співставити, осмислити, зрозуміти, прийняти рішення і перемогти.  

-Чому Шеклі робить свого героя, звичайного поштаря, переможцем над фантастичними створіннями? ( бо він вірить у силу волі і розуму людини, яка здатна мобілізувати в екстремальній ситуації весь свій потенціал)

Вчитель. Так, дійсно, в цьому і заключається гуманістичний зміст оповідання.

-Дослідимо за текстом, якою повинна бути  людина майбутнього?(учні наводять приклади з тексту, разом коментують)

Зрозумівши, що думка на цій планеті матеріалізується, Лерой Кліві  робить спробу керувати своїми думками. Виявляється, це дуже   важка річ.«Кліві зрозумів, що намагатися не думати про щось - це все одно, що зупиняти лавину голими руками. Людський мозок неможливо свідомо й прямо загальмувати. Для цього потрібні час і практика.». А ще людина майбутнього повинна мати такі риси:

силу волі, дисциплінованість— свідоме прагнення до якої-небудь мети, влада над собою та керуванні своїми діями і вчинками(Завдяки дисциплінованості та надзвичайним зусиллям волі Кліві зберігає пошту, досягає мети освоєння телепатії , навчається  керувати думками);

мужність — вияв хоробрості, стійкості, рішучості(герой проявляє усі ці якості в різних ситуаціях);

сміливість —здатність переборювати труднощі, ризикувати заради благородної мети( Кліві ризикує життям, експериментуючи  зі своїми думками, вчинками;

відвага — смілива поведінка людини в небезпечній ситуації; здатність до такої поведінки(герой не розгублюється і починає рішуче діяти);

кмітливість — здатність людини легко схоплювати, добре розуміти суть явища; тямущість, здогадливість, спостережливість(про це яскраво свідчать спостереження Кліві за дивними тваринами);

обережність, — якості людини, яка поводиться стримано, обдумано, передбачливо, не наражаючись на можливу небезпеку, неприємності (весь час намагається контролювати потік своїх думок, щоб уникнути небезпеки);

віра – сподівання у зміни на краще(Лерой Кліві вірить, що йому вдасться пізнати закон виживання, що на допомогу прилетить зореліт);

бажання вижити та жити (Він щомиті бореться за життя, ).

  - Який настрій  фіналів оповідань Р.Бредбері «Усмішка» та «Запах думки» Р.Шеклі? (оповідання мають оптимістичний настрій, автори вірять в силу розуму людини. Том («Усмішка») збереже «усмішку» і відновить в майбутньому цивілізацію людям на добро, Кліві перемагає дивних істот, отже в майбутньому завдяки своєму розумові  людина має всі шанси на виживання )

 -Як ви вважаєте, хто є головним героєм Кліві чи потік його думки? ( Потік думки виступає в ролі головної дійової особи у творі. Через його думки ми пізнаємо його самого)

-Чому рятувальників здивувало те, що на тілі Лероя Кливі, який стояв у самому центрі пожежі, не було жодного опіку? Чим це пояснюється?

(Вогонь у творі «Запах думки» має символічне значення. Сила вогню, здатна все змітати на своєму шляху, символізує силу людського розуму. )

Заключне слово учителя:

Отже,  Роберт Шеклі показує нам, якою повинна бути людина майбутнього, щоб могла вижити у боротьбі із невідомим. Головний герой стоїть перед вибором – навчитися і розвинути  за декілька годин телепатію в собі, щоб успішно протистояти хижакам, або бути їх здобиччю. І землянин зміг. Зміг настільки, що став телепатом, який обманув не тільки інопланетних тварин, але і землян, що прибули йому на допомогу.

 VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.(за вибором)

- Висвітлити свою думку щодо майбутнього людства.

- Підготувати повідомлення про твори сучасного мистецтва на тему майбутнього (кіно, живопис, музика тощо), зіставити їх із творами Рея Бредбері й Роберта Шеклі.

 

 

 

doc
Додано
14 березня
Переглядів
37
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку