Урок № 2.
ТЕМА УРОКУ: Сила тяжіння.
МЕТА:
а). Ввести поняття про новий тип взаємодії-гравітаційну;
б). Розвивати спостережливість;
в). Виховувати наполегливість у навчанні.
ТИП уроку: урок формування базових знань, умінь і навичок.
проведення уроку: евристично - дослідницький.
ОБЛАДНАННЯ: 1. Картка самооцінювання №3.
2. Дидактичний матеріал «Технологічні карти» та
«Структурно – логічні схеми» теми.
3. Для демонстрацій:
- Падіння тіл на Землю.
- Рух тіла, кинутого горизонтально.
- Рух тіла, кинутого під кутом до горизонту.
- Вимірювання сили тяжіння за допомогою динамометра.
СТРУКТУРА УРОКУ
1.Організаційний момент: - 2 хв.
а). Оголосити тему уроку (записано на дошці),
б). Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів(записано на дошці):
1.Сила тяжіння Землі – приклад Сил всесвітнього тяжіння.
2.Залежність сили тяжіння від маси.
3.Графічне зображення сили тяжіння.
2.АКТУАЛІЗАЦІЯ опорних знань та умінь учнів: - 10хв.
1. Екскурсія до виставочного стенду « ФІЗИКА в малюнка»
( творчі домашні роботи учнів про практичне застосування сили ).
2. Конкурс «Алло, ми шукаємо таланти» - учні зачитують свої вірші, оповідання про сили природи.
3. Бліц опитування:
- Коли виникає сила?
- Результат дії сили?
- Вимірювання сили?
- Застосування сили
- Паспорт фізичної величини – СИЛИ.
3. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ: - 15 хв.
а). Продемонструвати і пояснити фізичні досліди, що пояснюють дію сили тяжіння і її залежність від маси (досліди демонструють учні):
1. Падіння тягарця, що відірвався від нитки.
2. Рух тіла, кинутого горизонтально.
3. Рух тіла, кинутого під кутом до горизонту.
4. Залежність сили тяжіння від маси.
б).Ввести поняття коефіцієнта гравітації – q:
q = F ⁄ m , q=9,8н ⁄кг ,
для розрахунків - q=10н ⁄кг або q=10м ⁄с2 .
в). Точка прикладання та графічне зображення сили тяжіння:
1. Це сила – рівнодійна всіх сил тяжіння, що діють на окремі частинки тіла.
2. Точка прикладання – центр маси тіла, напрям дії сили – вертикально вниз
( до Землі ! ).
г). Закон всесвітнього тяжіння (17 ст., І. Ньютон , Англія):
всі тіла взаємодіють з силою, що пропорційна їх масам і обернено пропорційна відстані між ними в квадраті.
Отже, на полюсі і на екваторі Землі сила тяжіння – різна!
Коефіцієнт гравітації теж різний. На Місяці сила гравітації менша в 1,6 р.
q=6н ⁄кг (на Місяці).
4. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ : – 5 хв.
Усно: користуючись «Технологічною картою» -
а). Пояснити події, які зображені на малюнках дидактичного матеріалу;
б). Пояснити п.2 та п.3 «Структурно – логічної схеми».
Письмово: побудувати «Дерево» - поняття «Сила тяжіння» - п.1 д.м.
5. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: - 5 хв.
Основне: Опрацювати § -
Додаткове: Намалювати – прояви гравітації ( п.4 Дидактичного матеріалу ).
6. ПІДСУМОК УРОКУ: - 3 хв.
Оцінюємо роботу учнів на уроці (з врахуванням самооцінювання ).
Додатки:
Картка №3
Самооцінка підготовки учнів до уроку
(при актуалізації опорних знань і умінь учнів )
Прізвище учня
_____________________________________ |
Оцінка |
|
2-3 бали |
+ / - |
|
Учня |
Вчителя |
|
Означення :
|
|
|
Застосування теоретичних знань на практиці:
|
|
|
Сума балів: |
|
|