Урок 21
Тема: Мистецькі візерунки з теплих країв. Музика країн Кавказу
Мета: 1) ознайомитись з культурою Закавказзя, вдосконалювати вміння сприймати та творчо інтерпретувати музичні твори, формувати культуру слухача;
2) розвивати здібності аналізувати музичні твори, вдосконалювати вокально-хорові навички, заохочувати до музикування;
3) виховувати емоційність виконання, ціннісне ставлення до музичної культури народів світу
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма організації пізнавальної діяльності: колективна робота
Обладнання: картки настроїв, таблиця характеристик, ноутбук, фортепіано
Методи навчання: репродуктивно-ілюстративний, інтонаційно-стильове пізнання музики, комплексний вплив мистецтв, метод емоційної драматургії
Очікуваний результат: розвиток пізнавального інтересу учнів, розвиток навичок хорового співу, емоційного сприймання музики
Хід уроку:
Сині гори Кавказу, вітаю вас!
ви виплекали дитинство моє;
ви носили мене на своїх здичавілих хребтах,
хмарами мене одягали,
ви до неба мене привчили,
і я з тієї пори все мрію про вас та про небо.
Престоли природи, з яких як дим відлітають громові хмари…(М.Лермонтов)
2. Мотиваційний етап
Яскравий, душевний, гостинний Кавказ…Країни гір, унікального хорового багатоголосся, неповторних та енергійних народних танців. У спеціальному шкіряному взутті чоловіки танцюють на кінчиках пальців (це риса якого жанру?), що говорить про складність техніки кавказьких танців.
3. Етап підготовки до засвоєння нових знань
Унікальними є краєвиди Закавказзя. Високі круті гори і звивисті річки відповідають темпераментам жителів.
Колорит пісень Кавказу є яскравим, ритм танців вражає гостротою.
4. Етап засвоєння нових знань
Сприймання музики: Р.Лагідзе «Тбілісо» (анс. «Басіані»)
-Який характер твору? В якому темпі прозвучав? Чи змінювався твір? ати? Підберіть ознаки для характеристики музики:
Низхідна, висхідна, стрибкоподібна, повільна, швидка, нерівномірна, ритмічна, лірична, гучна, тиха, мажорна, мінорна
Сприймання: «Лезгінка», «Хорумі» (балет Сухішвілі)
Зверніть увагу на музичні інструменти, які акомпанують танцю. Які рухи переважають в композиції? Які ритм, темп, динаміка, мелодія?
4. Етап вокально-хорової роботи:
*розспівування
*розучування: Г.Гусейнлі «Курчатка»
Пригадайте, в якому мультфільмі звучить ця пісенька
-робота над артикуляцією, звукоутворенням, ритмом
5.Художньо-творча діяльність
-Грузинська співачка на дитячому Євробаченні виконує пісню «Майбутнє обираєш тільки ти». Підбери рухи до музичної композиції
6. Музична грамота
Якщо дієз, бемоль ключові, то активні під час всього звучання. Якщо стоять у такті, діють у межах такту
7. Підсумково-рефлексійний етап
Кожен народ пишається своєю фольклорною спадщиною. Який національний танець є головним для кавказького народу? Як виконують пісні кавказькі хори? Знайдіть інформацію про національні музичні інструменти Закавказзя