1 клас Дата____________
Урок № 3
Тема: Порядкова лічба. Поняття «зліва — направо», «справо — наліво», «один», «всі», «решта», «кожний», «вищий — нижчий». Підготовка до написання цифр.
Мета: Пояснити учням порядкове значення чисел. Формувати навички лічби. Формувати уміння називати кожен предмет, один, усі, решту предметів. Вчити учнів лічити предмети.
Обладнання: Демонстраційний матеріал:силуетні малюнки, геометричні фігури, індивідуальний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний моментами
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Гра “Зайвий предмет”.
На набірному полотні виставлено ряди фігур.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
- Скільки фігур у верхньому ряді? У нижньому? Що можна сказати про їх кількість? Яка фігура “зайва”? Чому?
2. Весела лічба.
- Послухайте вірш, відкладіть стільки паличок, скільки речей купив папуга Гоша.
У папуги Гоші
було трохи грошей.
Він на них собі купив:
чобітки, пальто і бриль,
й парасольку на додачу.
Скільки всіх нових речей
він повіз собі на дачу?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з демонстраційним матеріалом.
На набірному полотні силуетні малюнки: лисичка, зайчик, білочка, їжачок, ведмідь.
- Назвіть найвищу тварину, найнижчу.
- Полічіть звірят зліва направо. Хто стоїть першим? Який за порядком їжачок? Назвіть якусь одну тваринку. Назвіть решту тварин. На якому місці ведмідь? Хто стоїть третім?
Учні вправляються у вимові слів: перший, другий, третій, четвертий, п’ятий.
- На що вказують ці слова? (на порядок розміщення.) Ми називали звірят зліва направо.
- Полічіть звірят справа наліво. Що змінилося?
Висновок: щоб правильно визначати порядковий номер предмета, треба знати, в якому порядку потрібно перелічувати. Якщо напрям лічби не зазначається, то лічать зліва направо.
2. Робота з підручником.
1) Учні лічать кружечки зліва направо. Визначають, на якому місці зелений кружечок. Лічать окремо трикутники, чотирикутники.
2) Учні називають якусь одну пташку, решту птахів. Лічать птахів справа наліво, визначають, на якому місці ластівка.
3) Учні називають звірят від найнижчого, визначають, між якими звірятами знаходиться мишеня.
4) Написання паличок за зразком.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Робота в зошиті.
1. Виконання вправ на взаємне розміщення предметів у просторі.
2. Написання крапок, рисок.
VІ. Задача-жарт.
Летять гусенята: один попереду, два позаду,
два попереду, один позаду,
один між двома і три в ряд.
Скільки всіх гусенят?(3)
- Викладіть стільки паличок, скільки летіло гусенят.
VІІ. Підсумок уроку.