Активні та пасивні дієприкметники.
Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього й
минулого часу
Тема. Активні та пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу.
Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, з’ясувати відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, особливості їх творення та правопис, формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники; розвивати культуру усного й писемного мовлення; виховувати любов до України, почуття патріотизму.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Моя ти рідна Україно,
Розправили величні крила
Твої нескорені сини!
І.Калиниченко
I. Організаційний момент
II. Мотивація
Українці, вирушаючи в далеку дорогу, беруть із собою обереги-символи. От і ми з вами візьмемо з собою вишитий рушник.
III. Актуалізація знань.
- Перед тим, як подорожувати, збирають багаж. А нашим багажем будуть знання. Пригадаймо все, що знаємо про дієприкметник.
1. – Яка частина мови називається дієприкметником?
- Які граматичні ознаки у дієприкметника від дієслова?
- Що спільного у дієприкметника і прикметника?
- Синтаксична роль дієприкметників?
2. Робота з епіграфом
- Епіграфом до нашого уроку будуть слова :
Моя ти рідна Україно,
Розправили величні крила
Твої нескорені сини!
IV. Тема, мета, завдання уроку.
Діти , сьогодні ми з вами продовжимо своє знайомство із дієприкметником, тому тема нашого уроку « Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього та минулого часу».
V. Вивчення нового матеріалу
1. – Перша зупинка - “Одеса”
Це місто розкинулося на березі Чорного моря й славиться своєю архітектурою та давньою історією. А ще Одесу називають столицею гумору. А де гумор, там і народна мудрість.
Вправа “Вершини народної мудрості” .
Прочитайте прислів’я, знайдіть дієприкметники.
Робота з таблицею
2. Наступна зупинка “Львів”
Процвітають, міцніють, сяють.
Розквітати, потемніти, посивіти.
Позначте суфікси. Зробіть висновок, як утворюються активні дієприкметники теперішнього й минулого часу. таблиця
3. Проблемне завдання
Огорнути, скупати, подарувати.
4. Вправа “Я- дослідник”
Погодити-погоджений, об’їздити-об’їжджений, постригти-пострижений, скоротити-скорочений, оголосити- оголошений.
VI. Вправи на формування знань, умінь, навичок
6. – Наступна зупинка “Донецьк”
До початку російської агресії Донецьк був великим промисловим осередком, “шахтарською” столицею України.
А останніх 5 років – це одне з найгарячіших міст у зоні АТО. На весь світ прогриміла слава про незламних захисників аеропорту – “кіборгів”.
Лексична сторінка
1.Кіборги - біологічний організм, що містить механічні або електронні компоненти.
2.Кіборги-прізвисько оборонців Донецького та Луганського аеропортів.
7. Вибірковий диктант
Випишіть дієприкметники із залежними словами.
Воскреснемо, брати і сестри, бо земля наша хоч і розп’ята на хресті історії, але свята. Воскреснемо! Бо ми вічно були на цій Богом даній землі як народ. І рідне небо хай пошле нам силу для життя та омріяну свободу!
Воскреснемо! Бо світить нам у віки пророцтво Тараса : “Не вмирає душа наша, не вмирає воля”
За Я. Гояном
8. – Напишіть побажання бійцям АТО, використовуючи дієприкметники
9. – Наступна зупинка “Київ”
Столиця України - одне з найбільших і найстаріших міст.
Розподільний диктант
Запишіть активні та пасивні дієприкметники у 2 колонки
Голосуючий
існуючий
думаючий
намоклий
імітуючий
співаючий
танцюючий
створений втоптаний
одержаний
бажаний
обраний доплетений
апробований
13 листопада 2014 року Президент України П.Порошенко підписав Указ про відзначення щорічно 21 листопада Дня Гідності та Свободи.
Цього дня ми вшановуємо Героїв Небесної Сотні та усіх українських воїнів, які захищають нас на Сході України.
10. Вправа “Лексичний марафон”
Щоб рід смаглявий наш не одгорів, чатує мати втоптану стежину.
14. - Частиною України є наша маленька батьківщина –Носівська земля.
Де б людина не була, вона з трепетом згадує батьківську хату, з радістю повертається до рідної домівки.
Тому наступна наша зупинка – “Носівка ”
Творча робота
Прослухайте поезію про Носівку нашого земляка М. Адаменка
та складіть власні речення, використовуючи дієприкметники
Рідне моє місто, Носівко привітна,
Я тобою завжди у житті горджусь.
Нехай ім’я твоє зорецвітно квітне,
Як згадаю юність - щиро усміхнусь.
Носівко, Вітчизно, Україно - мати,
Лине твоя слава по усіх світах.
Носівка- це слово,що живе у серці
Носівка- від мрії – жити у віках.
Паровози кличуть трепетно гудками,
Гуркотять удалеч потяги твої -
Скрізь новобудови виросли рядами,
Тут живуть краяни – родичі мої.
Рідне моє місто, мій Поліський краю -
Цяточка на карті, диво на землі.
Кращої від тебе сторони не знаю…
Спогади про тебе - наче журавлі.
VII. Систематизація, узагальнення знань.
Тож вдруге звернімося до епіграфа уроку. Висловіть свої міркування з приводу змісту епіграфа.
VIII. Оцінювання. Рефлексія.
IX. Домашнє завдання
Параграфи 25, 26.
Скласти 4 речення про Носівку, використовуючи дієприкметники.