Тема.Анатолій Качан «Крихта хліба»
Мета:
-навчальна: ознайомити учнів із віршем Анатолія Качана «Крихта хліба»; формувати навички свідомого виразного читання поетичних творів;вчити учнів аналізувати прочитане, робити висновки;
- корекційно-розвиваюча: розвивати зв'язне мовлення,уміння висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів,увагу,спостережливість,фантазію;
- виховна: виховувати позитивне ставлення до літературних творів,бажання читати; дбайливе ставлення до братів наших менших- птахів.
Обладнання:підручник, мультимедійна презентація, картинки із зображенням птахів; кольорові олівці; індивідуальні завдання на картках.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ЗАГАЛЬНОКОРЕКЦІЙНИЙ ЕТАП УРОКУ
1. Організація учнів до уроку.
Ось вже дзвоник пролунав,
На урок нас всіх позвав.
Нумо, діти, підведіться,
Одне одному всміхніться!
- Сьогодні у нас незвичайний урок. У нас багато гостей. Давайте з ними привітаємося.
2. Психологічна настанова
1. Гра «Побажання» (Слайд 1)
2. Девіз уроку
Девізом нашого уроку є такі слова «Як допоможемо дружно, малята, виживуть взимку птахи і звірята»
(Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим)
-А ви на уроці якими маєте бути? (Уважними, зібраними, активними, творчими, наполегливими, кмітливими, чемними тощо).
Тож приступаємо до роботи.
3. Вправи для дихання через ніс: «Погаси свічку», «Насос»
4. Мовленнєва розминка . Щоб швидко прочитати, треба нам язичок потренувати
Смагляву суничку
Склювала синичка.
5. Доповнення і промовляння чистомовки. (Слайд 2)
- Промовимо чистомовку, а ви подумайте, хто може її співати.
Ма-ма-ма - ось прийшла … зима.
Оз-оз-оз – надворі … мороз.
Ло-ло-ло – снігу… намело.
Ше-ше-ше – їсти стало … менше.
Да-да-да – ми лишаєм … гнізда.
Єм-єм-єм – всі … перелітаєм.
Ей-ей-ей – до житла .. людей.
6. Робота над скоромовкою (Слайд 3)
- А тепер уважно послухайте скоромовку
Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок-сорок морок.
Гра «Дощик»
Прочитаємо скоромовку хором «дощиком»
(Соловей, сорока, сойка, сова, сокіл, снігур, страус, синиця).
7. Перевірка домашнього завдання
Гра «Обличчям до обличчя». (Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку).
8. Відгадування загадки (Зараз я пропоную вам прочитати і розгадати загадку).
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила-
Пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте – хто вона
Бабуся чепурна?
Вправа « Асоціативний кущ» (Слайд 5)
Ми любимо зиму за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає ніс і щоки, за свята, за чудові зимові розваги. Та для наших пернатих друзів зима – суворе випробування.
Діти, пропоную нам зараз інсценізувати розмову пташок. Слова автора буду читати я.
Автор
Ой мороз,який мороз!
Всіх пташок проймає дрож.
Скачуть,скачуть горобці:
Горобці
Ми бідненькі гороб'ятка,
Зимна взимку наша хатка.
Киньте нам хоч по кришині,
А поможете пташині!
Автор
А синички невеличкі
Просять:
Синичка1.Час-час-час
Вийди,Марійко до нас!
Синичка2.Зима вже на порозі!
І прийшли суворі дні.
Холод й голод теж в дорозі
Стало страшно щось мені.
Автор
Снігурі сидять вгорі,
Заздрять дуже дітворі:
Снігурі
Вам,дівчатка і хлоп'ятка,
Тепло,бо у вас є хатка,
А у нас нема хатинки
Й на обід – ані зернинки.
Автор
А дятел із щигликом собі
Дятел
Цинь-цинь-цинь.
Хлопчику,зернятко кинь!
Щиглик
Ціть-ціть-ціть.
Діти,любі,спішіть.
Пташки разом.Подбайте, діти,про нас!
На сніданочок для пташки
Киньте зерен,киньте кашки
Ми ж все літо працювали,
Сади з черви обчищали.
Ще й співали вам на втіху-
Світ навколо звеселяли.
Автор.
Добрі діти це почули,
Зі стола крихти згорнули,
Вибігли на сніг із хати
Пташенят нагодувати.
І. ОСНОВНИЙ ЕТАП УРОКУ
1. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя
Взимку пташкам холодно і голодно.
Біографія письменника. (Слайди 7,8)
2. Cприймання і усвідомлення нового матеріалу
1.Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба»
Послухайте вірш А.Качана «Крихта хліба»
Перед читанням проведемо словникову роботу. Прочитайте значення слів: лісосмуга та ожеледь.
Словникова робота. (Слайд 9)
Лісосмуга- смуга лісових насаджень.
Ожеледь-тонкий шар льоду на землі,деревах.
Читання стовпчиків слів у парах
Слідуюче завдання «Робота в парах». Прочитайте один одному стовпчики слів
Жить свищуть
мерзлу пригощав
завірюха дрібниця
перебрались відчувать
Тепер прочитайте самостійно вірш «Крихта хліба»
4.Читання вірша мовчки
Гра «Рибки»
(Читання учнями тексту мовчки,кожен – у своєму темпі, при цьому діти можуть ворушити губами)
Аналіз змісту вірша
5.Гра «Читання незнайком»
«З лісосмуг, де свищуть сніговиці…»
«В хуртовину, ожеледь, морози…»
«Синички ділять на порозі…»
6.Читання з лінійкою (читання тексту, напівприкриваючи букви лінійкою; сусід по парті стежить і виправляє помилки).
7.Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш,періодично відриваючи погляд,щоб подивитися на глядачів.
Читання вірша ланцюжком.
Цікаво знати! (Слайд 10)
Синиця з'їдає за день більше їжі,ніж важить сама.Пара синиць,що вигодовує молодь,щоденно приносить пташенятам у середньому 1800 комах та їх личинок.За весь час перебування у гнізді малеча з'їдає близько 15000 комашок і гусені.Гострий дзьоб синиці весь час зношується,тому безперервно відростає.
Фізкультхвилинка
Швидко,діти ,підлетіли,
Мов горобчики малі.
Руку вправо,руку вліво
Всі дружненько розвели.
А тепер ,до сонця руки
Й на носочки піднялись.
Руки в боки,два підскоки,
Всі прогнулись,підвелись.
Як горобчики ,присіли,
Поклювали зернятко.
Піднялись і полетіли.
Усміхнулись сонечку.
9.Робота в групах .(Слайд 11)
Зараз ми будемо працювати в групах. Давайте пригадаємо правила роботи.
Об'єднатися в групи нам допоможуть загадки. Я буду читати загадки, а учні, в яких на парті лежить картинка-відгадка, будуть показувати її.
Загадки
Сіра шубка із пір'їн,
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це,діти?-…
(Горобець)
Жовтогруді щебетушки,
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки,білі щічки,
Називаються….
(Синички)
Учні, в якх відгадка –
Горобець – Iгрупа
Синичка – ІІ група
І група
Прочитайте скоромовку зі здивуванням ,вставивши одну й ту саму пропущену букву.
…идів горобець на … о…ні,за…нув і звалив…ся у …ні,якби не звалив…ся у …ні,і до…і б …идів на …о…ні.
ІІ група
Скадіть розповідь « Як ми можемо допомогти пташкам взимку»(3-4 речення)
Слова для довідок:зробити годівничку,покласти крихти хліба
10.Перегляд відеоролику «Птахи взимку»
Життя птахів взимку не легке. У пошуках їжі минає для них короткий зимовий день. Щоб допомогти пернатим друзям вижити,ми повинні турбуватися про них.
Прочитайте меню,яке ми можемо запропонувати пташкам
Меню пташиної їдальні (Слайд 12)
Індивідуальна робота
Тема: Тема уроку: «Звуки [л],[л]. Буква «ел».
Мета уроку: познайомити учнів з новою буквою, її назвою та звуковим значенням; формувати у дітей навички правильної вимови звуків; розвивати уміння виділяти звуки [л],[л] з мовного потоку; удосконалювати навички звукового аналізу; виховувати щирість у взаєминах, повагу і любов до пернатих друзів.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП УРОКУ
Ось і підійшов до кінця наш урок. Давайте підсумуємо все сказане.
Вправа «Чарівний клубочок» (Слайд 13)
Ніколи не зробимо шкоди
Тварині ми в ріднім краю,
Нехай звеселяють природу,
Співають пташки у гаю.
Ми друзі і вірні,і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок,що літають у вирій,
І всіх,хто зимує у нас.
2. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати вірш А.Качана «Крихта хліба».
1