Даний урок є уроком формування та вдосконалення вмінь та навичок по темі «Велика Британія. Україна», відноситься до тематики публічної сфери спілкування і відповідає чинній навчальній програмі для 8 класу з англійської мови.
Мета уроку: розширення знань учнів про розташування та клімат Великої Британії; розвиток соціокультурної та соціолінгвістичної компетенції учнів.
Щоб залучити учнів до навчання необхідні новітні форми організації уроку, де за основу береться пізнавальний інтерес учнів, а вчитель являється лише каталізатором, котрий посилює цей інтерес.
Клас : 8
Урок : 59
Тема : Велика Британія . Україна.
Підтема : Велика Британія : розташування та клімат.
Мета : розширення знань учнів про розташування та клімат Великої Британії; розвиток соціокультурної та соціолінгвістичної компетенції учнів.
Завдання :
навчальні: формувати навички вживання нових ЛО ;
вдосконалити навички аудіювання тексту у звукозапису ;
сприяти розширенню країнознавчого кругозору;
розвивальні: розвивати вміння працювати з інформацією,
медіа, комп‘ютером ;
розвивати мовленнєву компетенцію( уміння розуміти зі слуху
зміст автентичних текстів (аудіювання));
розвивати вміння адекватно використовувати набуті знання та
вміння під час спілкування англійською мовою;
виховні: вчити розуміти важливість оволодіння англійською мовою і
потреби користування нею як засобом спілкування;
виховувати культуру спілкування, мовний такт і культурну
толерантність.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь та навичок
(із застосуванням ІКТ).
Обладнання: підручник, ММК (комп’ютери, підключені до мережі Інтернет), картки для роботи в парах, картки для створення груп, аудіо запис фізкультхвилинки.
Хід уроку/ Sequence
Teacher (T): Good morning my dear pupils! I’m glad to see you at our lesson/ How are you today? (pupils answer).
T: You have done ex. 7 on page 210 at home. Let’s check your homework .
(5 учнів за вибором вчителя читають виправлені речення, вчитель контролює правильність виконання завдання; декілька зошитів вибірково перевіряються, інші зошити збираються в кінці уроку)
Мотивація/ Motivation
T: I hope that today’s lesson will be interesting and useful for you. We’ll speak about beautiful country Great Britain. You know why do we learn English. We vhave discussed it many times. But what for do we learn geographical position and climate of UK?
(Answers: - for future travellings;
You have already learned some facts about that country. And I think you are ready for the work.
Вікторина “Great Britain”
T: Let’s refresh your memory and remember some facts about the UK. Listen and choose the right answer to complete the sentences.
(вчитель пропонує учням зайняти місця біля комп’ютерів та перейти на сайт за посиланням http://learnenglish.britishcouncil.org/en/uk-culture/climate-and-geography )
Definitions:
a. to be made or formed of
b. be in a particular place or position
c. next to
d. clearly separate and different
e. wild, not even, difficult to travel over
f. small in number and over a large area
g. having lots of parts higher than the surrounding land
h. having something to be proud of
i. which blows in a particular place
j. short periods of a particular type of weather
T: Check your answers by pressing “Finish”
Keys: 1-d, 2-h, 3-f, 4-b, 5- c, 6-g, 7-e, 8-a, 9-j, 10-i.
T: And now let’s watch the video “UK culture – climate and geography”
(учні дивляться відео) – 2.44 minutes.
T: Press on the “Task 1”. Read the questions and select the right answer.
(учні виконують тестові завдання)
1. The United Kingdom contains
a. a hundred of small island.
b. hundreds of small islands.
c. thousands of small islands.
2. England consists mainly of
a. low land with a few mountains.
b. highlands and lowlands.
c. mountains and lowlands.
3. The highlands of Scotland have
a. few people and many mountains.
b. many people and few mountains.
c. many people and many mountains.
4. Most people in Scotland live
a. in the Highlands.
b. in the mountains.
c. in the Lowlands.
5. The Atlantic Ocean brings lots of
a. cold windy weather.
b. wet but not too cold weather.
c. cold and wet weather.
T: Let’s check your answers. Press on “Finish”. Have you done everything correctly? Was this task difficult for you? All right. The next task (Task 2) is to match the numbers in the box to make facts about the UK.
T: Check your answers pressing on “Finish”.
Keys: 1-22, 2-700, 3-2, 4-150, 5-300, 6-4.
(деякі слова та фрази вже знайомі учням; інші вчитель вимовляє, учні повторюють декілька разів, потім перекладають самостійно або за допомогою вчителя)
(учні самостійно читають текст вправи)
с) After reading task / Перевірка розуміння прочитаного (ex. 3, p. 214)
Вправа «Мікрофон»
T:Let’s make a circle and ask and answer some questions from the exercise 3 on page 214..
(учні стають в коло і задають один одному по черзі питання з вправи (або свої) і відповідають, використовуючи отриману інформацію, передаючи по колу мікрофон. Вчитель контролює правильність виконання завдання)
T: Well done! Thank you very much! You are very attentive and active today. Let’s continue our work. Look at the map on page 213 and complete the sentences on the cards.
(учні заповнюють пропуски в реченнях, використовуючи ЛО уроку та користуючись картою Британії на с. 213)
T: Please, ... (Olexandr/Amina, Diana…), read your sentences.
(учні зачитують доповнені речення, вчитель контролює правильність виконання завдання)
T: Are you ready to shake it? Where are your shoulders? – Here they are!
Shake your shoulders, shake, shake,
You can do it too!
Shake your shoulders, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where are your knees? - Here they are!
Shake your knees, shake, shake,
You can do it too!
Shake your knees, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where is your head? - Here it is!
Shake your head, shake, shake,
You can do it too!
Shake your head, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where are your hands? - Here they are!
Shake your hands, shake, shake,
You can do it too!
Shake your hands, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where is your bum? - Here it is!
Shake your bum, shake, shake,
You can do it too!
Shake your bum, shake, shake,
Shaking is fun to do!
Lower, lower, lower, lower, stop!
Good job!
a)T: As you know one of the Britain’s favorite topics of conversation is the weather. Watch this video and see how a weather forecast is made.
(перегляд відео файлу)
b) T: Now find the weather forecast for tomorrow in London and try to make your own in groups of 4. Choose the card and find the members of your group.
(учні об’єднуються в 4 групи по 4 учні в кожній за допомогою карток; кожна група протягом 2 хвилин повинна знайти в Інтернеті прогноз погоди на наступний день і виступити з ним. По закінченні часу представники груп повідомляють свій прогноз погоди.)
Рефлексія
T: You worked hard today. And even learned how to make a weather forecast. And now please, complete the sentences to summarize your work today:
I have learned …. at our lesson.
… was easy/ difficult for me.
I should practice ….. more.
I am/ I am not satisfied with my work today.
I liked/ didn’t like the lesson because…
(учні доповнюють речення, підводячи підсумки своєї роботи на уроці)
T: Thank you for your work today. Our lesson is over. Have a nice day! Goodbye!
Pupils: Goodbye!
Додаток 1
Додаток 2
1) If you want to reach Great Britain, you have to cross the …
2) The UK … in the north-west of Europe.
3) The British Isles is the name for a collection of about 2000 …
4) Northern Ireland is … from the Great Britain by the Irish sea.
5) Scotland … the northern part of Great Britain.
6) The Gulf … keeps the weather warm in Scotland, so the temperature is sometimes only few degrees below … .