Урок з англійської мови для учнів 8 класів загальноосвітніх навчальних закладів з теми "Вільний час підлітків" за підручником А. Несвіт. Мета уроку: : навчальна: ознайомити з новим лексичним матеріалом теми, навчати складати діалогічні повідомлення за темою.
Розвивальна: розвивати вміння аудіювання та читання, діалогічного мовлення.
Виховна: прищеплювати любов до здорового, активного способу життя; виховувати вміння співпрацювати у групі, парі.
Обладнання: підручник, робочий зошит, словник, малюнки.
Клас: 8
Тема: Вільний час підлітків(Teenage Leisure)
Мета: навчальна: ознайомити з новим лексичним матеріалом теми, навчати складати діалогічні повідомлення за темою.
Розвивальна: розвивати вміння аудіювання та читання, діалогічного мовлення.
Виховна: прищеплювати любов до здорового, активного способу життя; виховувати вміння співпрацювати у групі, парі.
Обладнання: підручник, робочий зошит, словник, малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.1 Привітання та повідомлення теми та мети уроку
T: Good morning, dear pupils! How are you today? I’m glad to see you. I hope you are in a good mood. Now, you must divide into 2 teams. Now you’ll do the crosswords. Your task is go to my table, take a word and translate it, then you write it into the table. Are you ready? Start!
So, the topic of our lesson is Teenage Leisure. Today we’ll read about the way teenagers spend their free time in the United Kingdom, we’ll speak about teenager’s free time in Ukraine, also you’ll listen to the text, make the dialogues. But first of all you must answer to my questions.
1.2 Уведення в іншомовну атмосферу
T: Now, please answer to my questions
1.3 Перевірка домашнього завдання
Учні по черзі читають речення з перекладом.
ІІ. Основна частина уроку
2.1 Ознайомлення з новими словами та словосполученнями
T: Pupils, look at the blackboard and say What are the teenagers doing? Let’s together make a Mid-Map
2.1 Подання тексту для читання
1. Pre-Reading Activity
Speaking
T: Now, please answer to my questions
2. Reading
T: You are going to read the text about the way teenagers spend their free time in the UK. Choose the most suitable heading from the list A-E to each part 1-4. There is one extra heading which you do not need to use. I’ll give you 6 minutes.
Учні ланцюжком читають текст по два речення, та визначають заголовки до параграфів.
Учні ланцюжком читають текст по два речення, та визначають заголовки до параграфів.
3.Post- Reading Activity
T: now, please one by one read the text and name the right letter.
Учні ланцюжком читають текст і називають правильний варіант відповіді.
2.3 Аудіювання
1. Pre-Listening Activity
Speaking
What activities are greatest popularity in Ukraine?
Учні по черзі відповідають на запитання.
2. Listening
T: Listen to the Ukrainian children talking about their favourite pastime. Tick the things they enjoy doing. I’ll read 2 times.
Учні уважно слухають текст та позначають улюблені види діяльності дітей.
3.Post-Listening Activity
T: now, please read your answers. Open your copy books and write the date, ex.5p.121. in your copy books you must complete the sentences with the name of the children. I’ll give you 6 minutes.
2.3 Закріплення лексичного матеріалу
1)T: Now, you’ll work in pairs. I’ll give you the task and you must match the words with their definition. I’ll give you 5 minutes. Ok. Now, let’s check.
2) T: You continue working in pairs. Your task is to find the words from ex.6 p.122. I’ll give you 5 minutes.
2.5 Розвиток діалогічного мовлення
Ex.7p.122
T: Work in pairs. Complete the dialogues about your hobby. You have 5 minutes, then you’ll read it.
ІІІ. Заключна частина уроку
T: Please, open your diaries and write down your hometask.
Ex.8p.123
T: Ok, our lesson is over. Tell me please what did you learn today?
Your marks are….
Today you go on holiday and I wish you to spend it funny and active, I wish you to do activities that you like and in a week return to school rest and ready for last 2 month of this year. Good luck.