Тема уроку: Let’s have a rest.
Клас 5
Мета уроку:
Закріпити та узагальнити знання з теми «Відпочинок. Планування відпочинку»; систематизувати вивчений лексичний та граматичний матеріал; збагачувати словниковий запас учнів з теми; тренувати учнів у веденні бесіди за змістом почутого, прочитаного; вчити складати діалог на задану тематику з урахуванням граматичних структур; виховувати інтерес до навчально-пізнавальної діяльності на уроках англійській мові; розвивати логіку, увагу, пам'ять, діалогічне мовлення, фонематичний слух, навички писемного мовлення, креативне мислення учнів; виховувати поважне ставлення до захоплень однолітків і точки зору інших; сприяти формуванню комунікативної, соціокультурної компетенції.
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, парна.
Методи роботи: репродуктивний, продуктивний, творчий.
Тип уроку: комбінований
Обладнання уроку: ситуативні картинки, картки, аудіо запис, граматичні таблиці, ноутбук, проєктор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Good morning, children! Take your seats. Please, get ready for the lesson. It’s very nice to see you. How are you today? How’s your mother? How’s your father? How are your sisters, brothers? Now tell me, who is on duty? What day is it today? What is the date today? Who is absent? And what is the weather like for today? OK, thank you.
2. Мовленнєва зарядка. Let’s revise some sounds from the previous lessons and practice sound [p], [m], [n], [k].
I promise
I promise to be very, very good;
I promise to do the things I should,
I promise to make my bed each day,
I promise to put my things away,
I promise not to throw my socks on the floor,
I promise to put my socks in the drawer,
I promise to do my homework right,
I promise not to stay up late at night,
I promise to listen to my mum and dad,
I promise not to do anything bad.
3. Повідомлення теми та мети уроку ”Let’s have a rest”.
ІІ Основна частина
1. Подання тексту для аудіювання “My free time”
a) Зняття мовних труднощів. Repeat after me.
A theatre, a cinema, a museum, a zoo, an art gallery, a circus.
b) Пред’явлення тексту.
Text
“My free time”
Hi! My name’s Andrew. I spend much time outdoors playing tennis. I have training 5 times a week in my school club. We train a lot. I also like to travel. I don’t like to stay at home. It’s boring.
Hello! I’m Ann. I really like to stay at home. I like to watch TV and help my parents about the house. I’m fond of books especially detective stories.
Hi! I’m Sue. I’m a student. I love theatre and visit it every free time. I like Shakespeare’s plays best of all. I know he was the founder of the first theatre in London called the “Globe”. I don’t read very much newspapers sometimes, but not books.
c) Контроль розуміння прослуханого. Відповіді на запитання.
1) What does Andrew like to do?
2) What kind of sport game does he play?
3) Does Ann really like to stay at home?
4) What kind of books is she fond of?
5) What is Sue?
6) Does she go to the cinema every free time?
What kind of plays does he like?
2. Фізкультхвилинка.
The penguins’ dance
Put your hands up in the air and shake your booties round
Hand up on your toes and turn around, around
Hands way up high, hands way down low
Stamp with your feet and jump, jump, jump.
3. Робота з підручником. Впр.3, с.79.
a) Read and translate the dialogue, dramatize it.
b) Складання діалогів на основі прочитаного з використанням нового лексичного матеріалу.
4. Письмова вправа. Робота в парах. Одні учні пишуть запрошення, інші - відповідь на нього. Впр. 4, с. 79
5. Grammar point. Повторення модальних дієслів can (could) у формі діалогу. Розіграти діалог за ролями.
Can I speak to …?
ІІІ. Заключна частина
You must write an invitation and answer it in English. Please, pay attention to the structure - to be going to do something. And don’t forget to read and dramatize the dialogue. Написати запрошення і відповідь на нього.
Dear children, thank you for the work you’ve done. We have learned new words, dramatized the dialogues, have written the invitations and danced. Did you like the lesson? What did you like best of all?
T: I hope you’ll get ready for the next lesson as usually you do in spite of the weather.
Whether the weather be fine,
Or whether the weather be not,
Whether the weather be cold,
Or whether the weather be hot,
We weather the weather
Whatever we like it or not.