Урок англійської мови на тему "Free Time"

Про матеріал
Даний конспект уроку англійської мови розроблений за навчально-методичним комплексом "Family and Friends -2" видавництва Oxford University Press. Мета уроку- практикувати учнів у вживанні дієслів у першій особі однини у простому теперішньому часі, спонукати вихованців використовувати мову, як засіб спілкування, розвивати соціальну, здоров’язберігаючу, комунікативну та ціннісно-смислову компетенції.
Перегляд файлу

                КЗ «Ліцей ім. Т. Шевченка Кропивницької міської ради»

 

 

 

 

Урок у 3 класі  на тему:

«Free Time»

за НМК “Family and Friends – 2” видавництвa OUP.

 

 

                                                                                      Вчитель 

                                              Каширна В.А.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Free time

Мета:

Навчальна: 

  •   Повторити та закріпити лексичний та граматичний матеріал по темі.
  •   Практикувати учнів у вживанні дієслів у першій особі однини у простому теперішньому часі. 
  •   Удосконалювати навички  аудіювання, говоріння, читання, письма.   
  •   Розвивати в учнів мовленнєву здогадку.                                                  
  •   Навчати їх робити усне повідомлення за темою.
  •   Спонукати вихованців використовувати мову, як засіб спілкування.

Розвивальна:

  • Розвивати соціальну та здоров’язберігаючу компетенції.
  • Розвивати навчально-інформаційну та самоосвітню компетенції.
  • Розвивати комунікативну компетенцію.
  • Розвивати навчально-організаційну та навчально-пізнавальну компетенції.
  • Розвивати ціннісно-смислову компетенцію.

 

Виховна: .

  •   Виховувати почуття колективної взаємодії та відповідальності за 

    спільну роботу в парах та групах.

  •   Виховувати в учнів доброзичливість, толерантність, повагу до думки інших людей.
  •   Виховувати в них старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.
  •   Виховувати почуття власної гідності та розвивати вміння аналізувати, думати та аргументовано висловлювати свою точку зору.

 

Обладнання: CD-60, CD -62, CD-66-67, Fluency DVD Unit 6, ноутбук, телевізор,   плакат,  картки, картинки.

 

                                               

 

 

                                               Хід уроку.

І.Підготовка  до сприйняття іншомовного мовлення.

1.Greeting.

 Good morning, children . I am glad to see you . Sit down, please . Let’s recite the rhyme “How are you?”. All together.

How are you? How are you?

How are you, my dear friends?

We are great! We are fine!

We are OK! We are all right!

2. Aim.

Today we are going to talk about your free time. We’ll practise after school activities words. We’re going to play interesting games and to do different tasks.

3. Warming up.

a) Let’s talk about our school activities.  Answer my questions, please.

What do we do in the computer room/ art room/ playground/ on the sports field?

What have we got on Monday/ Tuesday/ Friday?

When have we got English/ art/ maths/ PE?

b) Look at the pictures on the board. Listen and repeat the verbs after me.

 c) Let’s play the miming game.

d) The guessing game.

         1. One of the pupils mimes a school activity , the others try to guess it asking Do you + activity + after school? – Yes, I do./ No, I don’t.

         2. Teacher points to one of the pictures, the group mimes and one of the pupils watches and says the sentence.

II.Основна частина уроку.                  

1.Check on Homework.  

Your task was to read and to understand short texts about children’s after school activities  (C.B. p.46 Ex.2), to do exercises in W.B. p.46 and to prepare a good reading of the story “Let’s play after school”.

 Now listen and read the short texts  (CD-66 Unit 6), then check Ex. 3 and Ex-s in W.B.; 

2. Listening and reading

a) Children watch the MultiROM

b) Work in groups of three. Children read the poster playing the parts of Rosy, Alice and Mum.

c) Musical pause. Children listen and sing the song “After school” CD-62

3. Listening and speaking

a) Children listen to CD-67 and  tick or cross the  pictures C.B. p. 47 ex. 1 and watch Fluency DVD Unit 6;

b) Pupils speak about these after school activities using positive and negative sentences.

4. Speaking

a) Pair  Work

Children talk about their after school activities using the pictures.

b) Teamwork

Children work in teams . One team orders the cards with the positive sentences , the another - with the negative sentences on the board. Then each team reads their sentences together. The teams do it one by one.

c)The interview

One of the pupils interviews the group asking “What do you do after school?”

5. Writing

W.B. p. 46 Ex.1-circle the verbs and match

                   Ex. 2- circle the things you do after school and make the sentences.

 

III. Заключна частина уроку.

1. What activities do you like best?

2. Summarizing.