Клас: | 5 – Б | |||||
Урок: | 59 (10) | |||||
Розділ: |
| |||||
| ||||||
Тема: | Примхи погоди. Розвиток навичок читання та говоріння. ст. 146-149 | |||||
Мета: | ||||||
| ||||||
| ||||||
| ||||||
Обладнання: | мовні портфоліо учнів (аркушi “Weather Dictionary", “Weather Report", «Опис сьогоднішньої погоди»), фонетична руханка / ФР № 6-7, тематичні картки, лексика по темі (5 аркушів), прислів'я по темі, “Weather Icons"(ярлички погоди), карта Європи, групове завдання “Weather Report", жетони. | |||||
ІКТ: | магнітофон, 9 запис пісні “Posnayko"; відео презентація – супровід уроку, ноутбук, відео-лист (однокласниці Анни Позднякової, яка переїхала в Казахстан “What is the weather like in your country?") |
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Greeting | 1. Привітання. Орг. момент. - Song “Posnayko". - Бесіда з черговим. - Бесіда про зиму. | Song “Posnayko" |
Theme and Aims | 2. Повідомлення теми і мети уроку. Unit 4. Time for Outdoors By the end of the lesson you will be able:
| HO |
II. Основна частина уроку.
Warm up | 1. Підготовка до сприймання іншомовного середовища. - Фонетична руханка. № 6-7. Let us prepare our tongues, lips and mouths for English pronunciation. Repeat the words after me. - Лексична зарядка по темі. But we should also refresh the words on the topic from the previous forms. Are you ready? Look at my cards and try to say the words. | ФР № 6-7 тематичні картки | ||||||
Vocabulary Introduction | 2. Активізація лексики по темі. - Гра «2х4х6». I see you know a lot of words. That's why I propose you to play the game “2x4x6". The theme of the game is: The weather. Kinds of weather. Seasons of the year. - Запис прислів'їв в словник. Do you know any English proverbs connected with the weather? I want you to learn these ones. East or West – home is best. Every season is good in its own way. - Лексична зарядка. Хорове повторення слів. Читання та переклад. Listen to me and repeat in chorus. Let us translate the words.
- Утворення словосполучень та речень за зразком. - Запис в зошит. 1)chilly and windy | HO HO (1-5) | ||||||
Pre-Reading | 3. Підготовка до читання. - Активізація лексики по тексту. Let us practice our vocabulary for the text. Open your folders. Look through the words, cover the right side of the exercise and try to translate the words from English into Ukrainian. | (МП) | ||||||
Reading | 4. Розвиток навичок читання та перекладу. - Впр.1б, ст. 146. Now I'm sure you can read the text without any problem. Let us read and translate it. | |||||||
Rest | 5. Фізкультхвилинка. Виконання фізичних вправ. | |||||||
Post-Reading | 6. Контроль розуміння прочитаного матеріалу. - Ознайомлення з “Weather Icons". Називання ярличків на екрані. You can read and understand the weather report. But can you watch the pictures and understand what weather it is? Look at the screen and guess the weather. - Впр.1 ,ст. 147. Заповнення таблиці про погоду в країнах. Let's check up your home task. Your task was to read the text and to fill in the table describing the weather. | video-slides | ||||||
Speaking | 8. Розвиток навичок говоріння. - Повідомлення про погоду в різних країнах. Робота біля карти. Can you imagine yourselves to be forecasters? Let's try. Take your pointers and get ready. | |||||||
Listening | 9. Розвиток навичок аудіювання. - Перегляд відео-листа. Lately I've got a letter. I think it's for you. Let's watch. (video)
I'm sure you would like to write the answer to her. She asks you to write about the weather in Ukraine. Would you? | |||||||
*Guessing Game | *10. Гра на відгадування. - Guess what the weather likes today. Is it … today? Yes, it is. / No, it is not. |
III. Заключна частина уроку.
Homework | 1. Запис та пояснення виконання домашнього завдання. WB Ex.4, p.73. |
Summarizing | 2. Підведення підсумків роботи учнів на уроці. - What was the theme of our today's lesson? - Can you read and understand the text about the weather report? - Are you ready to speak to describe the weather? - Is it interesting to know English and to be able to communicate with people from other countries? Виставлення оцінок. Your mark for the lesson are … Don't forget to give your daybooks for the marks. Have a nice day! Good bye! |
Клас: |
5 – Б |
|||||
Урок: |
59 (10) |
|
|
|||
Розділ: |
Unit 4. Time for Outdoors/Розділ 4.Час для справ на свіж повітрі |
|
|
|||
|
Lesson 4.1 Weather Mix / Тема 4.1 Погода. |
|
|
|||
Тема: |
Примхи погоди. Розвиток навичок читання та говоріння. ст. 146-149 |
|||||
Мета: |
|
|||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
Обладнання: |
мовні портфоліо учнів (аркушi “Weather Dictionary”, “Weather Report”, «Опис сьогоднішньої погоди»), фонетична руханка / ФР № 6-7, тематичні картки, лексика по темі (5 аркушів), прислів’я по темі, “Weather Icons”(ярлички погоди), карта Європи, групове завдання “Weather Report”, жетони. |
|||||
ІКТ: |
магнітофон, запис пісні “Posnayko”; відео презентація – супровід уроку, ноутбук, відео-лист (однокласниці Анни Позднякової, яка переїхала в Казахстан “What is the weather like in your country?”) |
|||||
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Greeting |
1. Привітання. Орг. момент. Song “Posnayko”. Бесіда з черговим. Бесіда про зиму. |
Song “Posnayko”
|
Theme and Aims |
2. Повідомлення теми і мети уроку. Unit 4. Time for Outdoors Lesson 1. Weather Mix Wednesday, the eleventh of February Class-work The Weather Report By the end of the lesson you will be able:
|
HO |
II. Основна частина уроку.
Warm up |
1. Підготовка до сприймання іншомовного середовища. Фонетична руханка. № 6-7. Let us prepare our tongues, lips and mouths for English pronunciation. Repeat the words after me. Лексична зарядка по темі. But we should also refresh the words on the topic from the previous forms. Are you ready? Look at my cards and try to say the words. |
ФР № 6-7
тематичні картки |
||||||
Vocabulary Introduction |
2. Активізація лексики по темі. Гра «2х4х6». I see you know a lot of words. That’s why I propose you to play the game “2x4x6”. The theme of the game is: The weather. Kinds of weather. Seasons of the year. Запис прислів’їв в словник. Do you know any English proverbs connected with the weather? I want you to learn these ones. East or West – home is best. Every season is good in its own way. Лексична зарядка. Хорове повторення слів. Читання та переклад. Listen to me and repeat in chorus. Let us translate the words.
Утворення словосполучень та речень за зразком. Запис в зошит.
|
HO
HO (1-5) |
||||||
Pre-Reading |
3. Підготовка до читання. Активізація лексики по тексту. Let us practice our vocabulary for the text. Open your folders. Look through the words, cover the right side of the exercise and try to translate the words from English into Ukrainian. |
(МП) |
||||||
Reading |
4. Розвиток навичок читання та перекладу. Впр.1б, ст. 146. Now I’m sure you can read the text without any problem. Let us read and translate it. |
|
||||||
Rest |
5. Фізкультхвилинка. Виконання фізичних вправ. |
|
||||||
Post-Reading |
6. Контроль розуміння прочитаного матеріалу. Ознайомлення з “Weather Icons”. Називання ярличків на екрані. You can read and understand the weather report. But can you watch the pictures and understand what weather it is? Look at the screen and guess the weather. Впр.1 ,ст. 147. Заповнення таблиці про погоду в країнах. Let’s check up your home task. Your task was to read the text and to fill in the table describing the weather. |
video-slides |
||||||
Speaking
|
8. Розвиток навичок говоріння. Повідомлення про погоду в різних країнах. Робота біля карти. Can you imagine yourselves to be forecasters? Let’s try. Take your pointers and get ready. |
|
||||||
Listening |
9. Розвиток навичок аудіювання. Перегляд відео-листа. Lately I’ve got a letter. I think it’s for you. Let’s watch. (video)
I’m sure you would like to write the answer to her. She asks you to write about the weather in Ukraine. Would you? |
|
||||||
*Guessing Game |
*10. Гра на відгадування. Guess what the weather likes today. Is it … today? Yes, it is. / No, it is not. |
|
III. Заключна частина уроку.
Homework |
1. Запис та пояснення виконання домашнього завдання. WB Ex.4, p.73. WB Ex.5, p.74. * E-mail “Today’s Weather” |
Summarizing |
2. Підведення підсумків роботи учнів на уроці. - What was the theme of our today’s lesson? - Can you read and understand the text about the weather report? - Are you ready to speak to describe the weather? - Is it interesting to know English and to be able to communicate with people from other countries? Виставлення оцінок. Your mark for the lesson are … Don’t forget to give your daybooks for the marks. Have a nice day! Good bye! |