Урок на тему "Страви української кухні", 5 клас

Про матеріал

Конспект уроку з англійської мови розроблений для учнів 5 клас за підручником А. Несвіт. Містить цікаві інтерактивні форми роботи, які сприяють розвитку комунікативної компетенції учнів.

Перегляд файлу

 

 

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ ВІДДІЛУ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

НОВОБУЗЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

НОВОБУЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І- ІІІ СТУПЕНІВ

НОВОБУЗЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель вищої категорії

                                                                       Матюшина Н.М.

 

 

Новий Буг, 2017р.

Тема:  Страви української кухні.

Мета: ознайомити учнів з назвами українських страв англійською мовою; практикувати учнів в їх вживанні; засобами іноземної мови популяризувати культуру та традиції України;

  Формувати вміння обговорювати особливості харчування в різних країнах.

   Формувати навички вживання much, many в діалогічному мовленні.

   Розвивати навички розуміння тексту на слух, комунікабельність, ініціативність.

    Виховувати толерантність у спілкуванні з іншими, позитивне ставлення до правильного харчування.

Обладнання: проектор, презентація «Ukrainian dish», картки для роботи в парах, картки для самостійної роботи, карта України, відео, картки для гри «Світлофор».

Тип уроку: комбінований

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. INTRODUCTION.  Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. Привітання

- Good morning. I’m glad to see you.

Today we have guests at our lesson. Let’s greet them.

2. Введення в іншомовну атмосферу.

a) phonetic drill

Are you fine? Let’s show your feeling using different products (students choose products to show their mood):

“I am fine”: banana, orange

“I am bad”: lemon, pepper , salt, onion

“I am so so ”: cucumber, water

  • So, look at the blackboard, we have an unusual trees. There are many fruits and sounds on them. Let’s name them and train our tongue.

b) warm – up

And now I offer you to play the game  “Traffic lights”( “Світлофор” ) . Look at the screen, listen to me very attentive and decide! 

(teacher shows different words, names them. For example: apple – fruit( students must show green cards) , pear - vegetable (students show red cards),water (students show yellow cards)

3.CHECKING HOMEWORK. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання

a) present mini –project

Your homework was to make mini – project about your menu.

Answer my questions.

What do you usually eat for breakfast?

What do you usually drink for lunch?

When do you have supper?

What do you usually like for dinner?

b) lexical dictation.

T: Let’s revise some words, try to pronounce them correctly and write down in your copybooks. You must write only the first letter, then match numbers of words after it.

Example: cucumber – c (7)

S(4), w(4), t(5), m(3), c(6), p(5), c(5), s(4). (salad, water, tomato, meat, cabbage, potato, carrot, sugar)

Let’s revise some grammar. Can you tell us when we use much / many. Let’s play a game. I say a word. You have to use much or many with the word correctly

Cabbage, recipe, carrot, mushroom, flour, sugar, potato, cream, chicken.

ІІ. THE MAIN PART OF THE LESSON .Основна частина уроку

1. Aim. Повідомлення теми та мети уроку.

- Look at the blackboard and say what can you see? (На дошці дівчинка-українка, карта України)

- Tell me, please,  what dishes do you learn?

2. Ознайомлення з новими ЛО.

a) cемантизація слів

- Name traditional Ukrainian dishes. (презентація)

Varenyky (dumplings), holubtsi (cabbage rolls), pancakes, potato pancakes, Ukrainian borshch, Kyiv Cutlets, salo.

b) гра «Гронування»

- Let’s unit to the groups.

- First of all you have some berries of grapes. Make grapes and read one of the Ukrainian traditional dish.

 Ukrainian borshch             pancakes                   holubtsi

c) гра «Мастер – шеф»

And now imagine you are the participants of TV show “Master – chief”. You must go to the pantry and choose the products to your dish.

- Pick up your basket with necessary ingredients according your dish.

Borshch                 pancakes                       holubtsi

cabbage                   egg                               rice

beetroot                   flour                           meat

tomato                    milk                             cabbage leaves

potato                     sugar                            tomato

water                       salt                               carrot

onion                      jam                               oil

oil                           cream                            sour crem

carrot

meat

sour cream

3. Фізхвилинка.

4.Listening.

a) словникова робота

- Now you listen a dialogue of two girls. You meet some unknown words.

- Let’s read them with their definitions.

delisious – смачний

pork – свинина

sauce – соус

b) listening

c) post-listening

Open your book at page 62 ex. 1.

Complete the dialogue with the words from the box. If you do it correctly you get four points.

5. Reading.

a) reading

- Read the text about Dan’s favourite dish. Find the ex. 2, p.62.

b) post-reading task.

- Guess the riddles about some vegetables which mentioned in the text.

  1)  Little old uncle, dressed in brown.

Take off his coat… How the tears run down. (Onion)

2 ) This is a vegetable. This is a sweet vegetable. It s long. Its colour is red or orange. (Carrot)

3) This is usually a round vegetable. Its colour is red. You can eat it in salad. (Tomato)

4) This is a vegetable. It is not sweet. It is big and round. It colour is green. You can eat in salad. (Cabbage)

c) work with cards.

Match and say.

cook                   vegetables

peel                     meat

slice                    onion

chop                    potatoes

add                     salt

forget                 tomatoes

ІIІ. THE FINAL PART OF THE LESSON .Заключна частина уроку

1.SUMMARISING. Підсумки уроку

a) make up wreath

- You have puzzles, make up flowers and read the words.

  • Let’s make Ukrainian wreath of Ukrainian dishes.
  • Name the countable and uncountable nouns in these dishes.

b) homework

- You can choose the task for your homework.

Cards: put the missing letters.

WB ex 12, 13, p. 43

Ex 5, p. 64 recipe “My favourite Ukrainian dish”

Похожее изображение

   Картинки по запросу малюнок вінка

Картинки по запросу малюнок вінка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 липня 2018
Переглядів
2531
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку