Урок англійської мови у 7 класі на тему: «Приготування їжі. Здорова їжа»

Про матеріал

Урок англійської мови у 7 класі на тему: «Приготування їжі. Здорова їжа» відповідає програмі та змісту підручника. Завдання для учнів різнопланові та цікаві.

Перегляд файлу

Подільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

 

Урок англійської мови

у 7 класі на тему:

«Приготування їжі.

Здорова їжа»

http://cs5657.userapi.com/u61462747/-14/x_573d71d4.jpg

 

 

Підготувала: вчитель

англійської мови

Отрош Л.К.

 

 

 

 

Тема уроку: Приготування їжі. Здорова їжа.

Мета уроку: Практична: ознайомити учнів з новими та активізувати раніше вивчені лексичні одиниці з теми уроку; закріпити нові слова в усному мовленні та на письмі; удосконалювати навички читання та перекладу; тренувати навички граматики та письма; повторити правила утворення Present Perfect Continuous Tense.

Освітня: розширювати філологічний кругозір учнів шляхом ознайомлення з новою лексикою; розвивати загальний кругозір дітей, знайомити їх з традиціями харчування їхніх ровесників.

Розвиваюча: розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію; логічне мислення, уяву учнів; вдосконалювати роботу пам’яті: збільшувати обсяг довготривалої пам’яті (лексичний запас учня), слухової короткочасної пам’яті, оперативної пам’яті (вибір мовних засобів), зорової пам’яті; розвивати готовність до участі у спілкуванні; формувати культуру читання, письма, усного мовлення.

Виховна: виховувати розуміння важливості оволодіння англійською мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування; прищеплювати почуття поваги до народу-носія англійської мови та до британської національної культури; виховувати культуру спілкування, прийняту в сучасному цивілізованому світі.

Засоби навчання: підручник з англійської мови для 7 класу під редакцією

О. Карп`юк; тематичні картки із зображенням продуктів харчування; дидактичні матеріали.

 

Хід уроку:

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

         Привітання. Фонетична та мовленнєва розминка.

(Прочитай назви продуктів. Склади речення про свою улюблену їжу)

 

ІІ. Основна частина уроку.

1. Виконання завдання на картках.

T.: Its Saturday today. The whole family is at home. It’s 11o’clock. They have been doing some work since 9 o’clock.

What has the mother been doing?

What has the father been doing?

What has the daughter been doing?

What has the son been doing?

What has the grandfather been doing?

What has the grandmother been doing?

What has the uncle been doing?

What has the aunt been doing?

What has the sister been doing?

How long have they been doing their work? 

 

2. Контроль виконання домашнього завдання.

 Розповіді учнів про свої домашні обов’язки з опорою на прочитаний на попередньому уроці текст.

And now tell me about your householding chores. Answer the questions: How do you help your family about the house and what is your favourite  work at home?

 

3. Ознайомлення з темою та завданнями уроку.

 The topic of our today’s lesson is “Preparation of meal. Healthy Food”.

 

4. Активізація лексики з теми «Їжа» та введення нових лексичних одиниць.

T: Lets remember some words on the topic Food  (пригадати назви продуктів, овочів та фруктів, що зображені на картках).

 

Метод «Загадкова скринька»

T: Let’s play a puzzle-game “Magic box”. You can take puzzles from this box and find the correct answer.

 

Введення нових лексичних одиниць за темою уроку (дидактичний матеріал). Repeat after me, please. Make up the word-combinations with the new words.

 

Відповіді на запитання. Now answer my questions:

  T: What is a carrot, potato, tomato, radish, cucumber?

  Ps: Vegetables.

  T: What is a lemon, strawberry, orange, plum, apple?

  Ps: Fruits.

  T: And what about coffee, tea, milk, juice?

  Ps: Drinks.

  T:  And now tell me please, what you like and what you don’t like.

  e. g. I like ____ but I don’t like____ .

T: As you see, you like not only healthy food but unhealthy one either. You know that fast food is very unhealthy. People become fat. They have many problems with their health: headache, toothache, stomackache.

 

5. Робота над текстом.

Read the article about Fast Food and correct the statements below.

Fast Food  is very bad for your health.

A lot of people eat fast food almost every day because they find it very tasty.

Sometimes they eat it because they are busy and don't have time, or are too tired to cook.

Firstly, fast food such as burgers and chips contain a lot of fat and salt. People

shouldn't eat fast food very often as this is bad for their health. We need to eat a plenty of fresh fruit and vegetables as well as fish and meat.

Secondly, fast food is very expensive. The money some people spend on fast

food in one week is enough to buy fresh food for two weeks. On the other hand, some people say that eating fast food saves time. They can cook during the weekend so that they have enough food for the whole week and so it's a way busy people can avoid cooking during the working week.

Although fast food is usually tasty and convenient, people should try to

prepare their own meals and eat meat which is full of protein and other healthy products, all these items of food will make their lives long and healthy.

1. A small number of people eat fast food every day.

2. Fast food is full of vitamins.

3. It is not harmful for our health.

4. Fast food is rather cheap.

5. Burger and chips are full of protein.

 

Find in the text: швидка їжа, вважають її дуже смачною, заклопотані і не мають часу, вміщує багато жирів і солі, свіжі фрукти та овочі, швидка їжа дуже дорога, вживання фаст-фуд економить час, м'ясо, що містить протеїн.

 

Робота над текстом у підручнику, впр. 1, с,58.

Read the letter from Luci Jones and say what does Lucy like to make?

Who cooks meals in your family?

Can you cook? Let me see.

 

6. Складання рецепту з опорою на зразок.

Read the recipe. Fill in the gaps with the words from the box. Guess what recipe it is.

(add, boil, cut, get, mash, peel, put, take, wash, add)

  1. ____ 3or 4 potatoes. 2 )____ hem. 3) Then ____ them carefully. 4)If the potatoes  are very big, ____ them into smaller pieces.  5) Then ____ them into cold  water, ____ some salt and ____ till they are ready.6)____ the water out and  ____some  milk  and  butter.7)Wait till the milk starts boiling. _____  everything carefully.

 

7. Аудіювання тексту.

T.: I’ll read you the recipe of my favourite dish. Your task is to guess what my favourite dish is.

“Oil the pan. Put the flour and salt into a bowl. Add some butter, milk and mix. Put the dough into the oiled pan. Add sliced tomatoes, cheese and ham. Bake for about 15 minutes in a microwave oven. Enjoy your …”(pizza)

 

ІІІ. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: підготувати проект «Рецепт улюбленої страви». Home-task for you will be to prepare a project on the topic ‘My favourite dish’.

Підсумки уроку.

You have work hard today. I think, you have understood the importance of the right food for the health of people. And I want to remember  a proverbs.

Good health is above wealth. 

Your marks are…


T.: It’s Saturday today. The whole family is at home. It’s 11o’clock. They have been doing some work since 9 o’clock.

What has the mother been doing?

What has the father been doing?

What has the daughter been doing?

What has the son been doing?

What has the grandfather been doing?

What has the grandmother been doing?

What has the uncle been doing?

What has the aunt been doing?

What has the sister been doing?

How long have they been doing their work?

 

 

Метод «Загадкова коробка»

T: Let’s play a puzzle-game “Magic box”. You can take and guess puzzles from this box and write out correct answer.

Puzzle 1

It can be red or green or yellow. It grows on the tree in the garden. It is tasty in autumn and in winter. What is it? (apple, banana, cherry)

 

Puzzle 2

It is tasty, when it is green. It grows in the kitchen garden. People like to eat it with tomatoes in salad. What is it? (potato, cucumber, cutlet)

 

Puzzle 3

It is orange and sweet. It is a fruit. People like to eat and drink this fruit’s juice. What is it?

(banana, lemon, orange)

 

Puzzle 4

It is sweet. It is tasty. Children like to eat it very much. What is it? (soup, fish, chocolate)

 

 

Puzzle 5

It is yellow. It is sour (кислий). People like to drink tea with this fruit. What is it?

(lemon, potato, apple)

 

Puzzle 6

It is white and tasty. People like to drink it with a bun. What is it? (lemonade, soup, milk)

 

 

Puzzle 7

It is made from one slice of meat or cheese between two slices of bread. What is it?

(sandwich, salad, pie)

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
28 січня 2018
Переглядів
11858
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку