Урок англійської мови в 2 класі за підручником Г. Пухта, Г. Гернрос
Quick minds 2 для загальноосвітніх навчальних закладів.
Тема: The school bag.
Підтема: School things, numerals 11-20 , structures How many, There is There are..
Мета:
Практична: навчити вживати числівники від 11 до 20, формувати артикуляційні навички, тренувати y вживаннi структур: How many…,
There is а… , Тhere are….
Навчальна: сформувати уявлення учнів про структури How many…, there is , there are, числівників 11-20
Розвиваюча: розвивати лексичні навички та навички аудіювання , діалогічного мовлення, культуру мовлення, логічне та творче мислення, пам'ять, мовну здогадку, вміння працювати в парaх, групах.
Виховна: виховувати почуття ввічливості, поваги до однокласників, культуру мовлення, шкільних речей та оснащення.
Обладнання: підручник та робочий зошит Quick Minds2 для 2 класу загальноосвітніх навчальних закладів, картки для читання, постери, презентація «Числівники», іграшки –машинки, наклейки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань,урок -гра
ХІД УРОКУ
І. І. Етап орієнтації
T., pupils: Good morning boys, good morning girls!
Good morning, good morning to you!
Good morning guests and gymnasium!
We are very glad to see you!
T:Take your seats!
T:-Today we have an unusual lesson. Dear guests, we are glad to welcome to our English lesson. Today we have our first lesson on our topic “The School bag”. During our lesson we’ll learn new words, act short dialogues, play a lot of games, read and write. We revise the songs and the poems which we learnt. Every task will be a game. Let’s start our lesson.
ІІ. Етап цілеполагання
T: The aim of our today’s lesson is to learn new words, act short dialogues, play a lot of games, read and write. We revise the songs and the poems which we learnt. Every task will be a game. Let’s start our lesson.
ІІІ. Етап планування діяльності
2. Phonetic game
Word game
IV.Етап реалізації плану діяльності
1.T: BALL- GAME “Meeting”.
I’ll give you a ball and ask a question and your task to answer it.
T: (кидає м’яч) Hello, Kate! How are you?
P1: (ловить м’яч) Hello! I’m fine, thank you. (кидає м’яч учителеві)
T: (кидає м’яч) What is your name?
P2: (ловить м’яч) My name is Masha. (кидає м’яч учителеві)
T: (кидає м’яч) How old are you ?
P3: (ловить м’яч) I’m seven. (кидає м’яч учителеві)
T: (кидає м’яч) Are you Max?
P4: (ловить м’яч) No , I’m not. (кидає м’яч учителеві)
T:Thank you very much.
2.T: Let us do phonetic drills [ i], [i:]Look at the TV screen. Repeat after the boy.
Dick’s stick is thick,
Nick’s stick is not so thick,
Pick’s stick is not so thick
As Nick’s stick and Dick’s stick.
T: Dear children! Let us go to the canteen to eat something tasty. But at first
we train to pronounce the word please. The sound [i:] is pronounced longer
Repeat after me
Please, we need tea for three. For: Jean, Steave and me.
Sleep, sleep, beаutу brіght
Dreamіng over the tоуs оf nіght.
Sleep, sleep: іn the sleep
Lіttle sоrrоws sіt and weep.
Bу W. Blake
T: thanks a lot
3.T:Let us learn new words.
Listening CD1 tr.16. S.B. p.10.
4.T: Dear kids! Let us divide in 4 groups: Who likes fruit - group 1, school things- group 2, toys and games - group3, other things - group4. Attention, groups! Choose 1 boy or girl and let us walk to labyrinth. You will have a surprise at the end of it. Ready, Steady, Go! Find your treasure box!
LEXICAL GAME, SEARCHING GAME.
Назва гри: Find the hidden treasure.
Практична мета: розвивати навички сприйняття мови на слух.
Хід гри: За допомогою кольорового скотча робимо 4 нескладних лабіринти на підлозі. Ховаємо предмети в кінці лабіринтів . Від 4 команд потрібен 1 учасник, якому зав’язують очі. Команди керують рухами своїх учасників за допомогою команд: go ahead, turn left, turn right, go back,stop. Якщо учасник заступає лінію межі ,повертається на місце старту. Перемагає та команда, яка першою знайде свій скарб.
T: Have you find your treasure boxes? What are there into them?
Pupils:.Yes, we have! We have treasure boxes!
https://www.youtube.com/results?search_query
GRAMMAR GAME
6. T:You can see smile. Collect them ,please
Назва гри: Smile smile.
Практична мета: навчити сполучати букви в слові.
Хід гри: На смайликах написані слова THERE IS, THERE ARE, HOW
MANY але вони розрізані на шматочки. Клас поділено на три групи. Учасникам за 30 секунд потрібно зібрати славо
Яка команда перша складає смайлик та перекладе слово- отримає приз.
T: Answer the questions.
How many apples and bananas?
How many rubbers, pencils, books?
How many video games, cars, dolls?
How many trees and stickers?
1 group: There are 12 apples, 20 bananas.
2 group: There are 18 rubbers, 19 pencils, 13 books.
3 group: There are 11 video games, 17 cars, 14 dolls.
4 group: There are 16 trees, 14 stickers.
7.Let us work at our Workbooks Ex.2,P.9.Work in pairs
Draw, work, match a picture and a word and say.
T: Draw a brush,a desk .a computer, a notebook, a pencil case, a pencil
P I; What is number 1?
P II: It’s a pencil case.
8.T: Let us listen and chant
Ten toes on the table
A duck on the desk
Two dolls on the table
Oh what a mess!
V. Етап підведення підсумків
T: What do you like to do today the best?
Raise your smiles, please! Thank you very much!