Урок "At the Airport. On Board of the Plane".

Про матеріал

Урок підготовлено відповідно до авторської програми факультативного курсу з англійської мови “Social English Studies” ( “Навчання ситуативного спілкування” ) для учнів 6 класів загальноосвітніх навчальних закладів, укладеної за новим Державним стандартом ( I семестр), спрямований на навчання усного діалогічного мовлення в тематичних рамках.

Перегляд файлу

Lesson 4. At the Airport

On Board of the Plane

C:\Users\Ultra\Desktop\01(30).jpgles4.jpg

Тема:  В аеропорту.

Підтема:  У літаку.

Мета : 

1. Освітня: ознайомити учнів з новою лексикою теми , активізувати ії.

2. Практична: оволодіти знаннями про особливості спілкування з стюардом (стюардесою) на борту літака, вміти уточнити інформацію.

3. Розвиваюча: сприяти формуванню вмінь і навичок добирати ресурси відповідно до ситуації мовлення, розвивати навички діалогічного мовлення, техніку читання та аудіювання.

4. Виховна: виховувати повагу до розмовної мови різних країн.

Обладнання: дошка, ноутбук, телевізор, тексти діалогів.


Хід заняття :

  1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
  1. Привітання.

T: Good afternoon, dear students!

Ps: Good afternoon!

T: Glad to see you!

Ps: We are glad to see you, too.

  1. Повідомлення теми та мети.

T: We continue speaking about travelling by plane. Today we are going to speak about the traits of our behavior during the flight.

  1.               Фонетична зарядка. Диск Lesson 3. “Jolly Phonics Phase Three”.

[ai]        Tune: Camptown Races

My ear hurt. I was in pain. [ai]? [ai]?

My ear hurt. I was in pain. What did you try to say?

[oa]      Tune: The Muffin Man

Oh, did you see the billy goat?

[oa]-[oa]-[oa], [oa]-[oa]-[oa],

Oh, did you see the billy goat,

Under the old oak tree?

[ch]      Tune: Merrily We Roll Along

Trains are chugging up the hill,

[ch]-[ch]-[ch], [ch]-[ch]-[ch].

Trains are chugging up the hill,

[ch]-[ch]-[ch] choo,choo!

  1.               Уведення в іншомовну атмосферу.

T: Complete the sentences with the names of means of transport. What is your favourite means of transport?

 (Alla Nesvit “We learn English” Unit 8. Lesson 1. Ex.1)

  1.               The fastest means of travelling is____________________________.
  2.               The most comfortable means of travelling is ___________________.
  3.               The cheapest means of travelling is_________________________.
  4.               The most romantic means of travelling is_____________________.
  5.               The most popular means of travelling is________________________.
  6.               My favourite means of travelling is___________________________.
  1. Перевірка домашнього завдання.

T: We’ll begin our lesson with practising the dialogue.

Is everybody ready for the lesson? Well, so we’ll begin.

  1. Основна частина уроку.
  1. Подання лексичного матеріалу.

an announcement - оголошення

a steward or a stewardess (cabin crew or flight attendants) – стюард, стюардеса

  1. Подання діалогу для прослуховування та читання.

1) Pre-Listening Activity. Етап підготовки.

T: Imagine yourself on the board of the plane. You want or need to understand a certain announcement that comes from the captain or the pilot or from an air steward or stewardess (cabin crew or flight attendants – people who look after the passengers).

Please, fasten your seat belt and put your seat in the upright position. – Будь ласка, пристебніть ремені та приведіть спинки ваших сидінь у вертикальне положення.

We are now cruising (flying comfortably) at an altitude of 10,000 metres. – Ми зараз здійснюємо політ на висоті 10 тисяч метрів.

2) Listening. Етап прослуховування.

T: I want you to listen to the following dialogue and then act it out.

Диск Lesson 4. Learning English at the airport.

On the Plane

Stewardess:  - Would you like a newspaper to read, sir? You know? We have some flight entertainment for you too. You’ll find the film guide in the pocket in front of you. If there’s anything I can get for you, then, please, just call for assistance.

Passenger:    - No, I wouldn’t. When will dinner be served?

Stewardess: - In about an hour, sir. We have fish, steak and vegetation option. What would you like?

Passenger:    - Fish, please. 

Stewardess:  - I’ll be back later. Just try to relax and enjoy the flight.

3) Post - Listening  Activity. Етап перевірки розуміння діалогу.

T: Let’s read, translate and retell the dialogues.

  1. Relaxation.  Диск Lesson 2. 18 Let’s Travel Magic English Disney 1.

The song “Let’s take a trip”.

Let’s take a trip, take a trip, let’s travel,

Let’s take a trip, take a trip, let’s go.

Let’s take a trip, take a trip, let’s travel,

I have my suitcase, I’m ready to go.

I’m ready to go.

  1. Відпрацювання лексичного матеріалу.

T: Make up sentences:

If | I        | were you | I       | should  |  fasten your seat belt.

     he                         he       would      travel abroad.

     she                       she                      book a return ticket.

     we                        we                      go to the booking-office.

     you                       you                     become a stewardess.

     they                      they                    try to relax and enjoy the flight.

 

  1.  Розвиток усного мовлення.

T: Work in pairs. Make up a dialogue between imaginary persons using the new words and phrases.

I’ll give each group a set of cards. These cards are a role card and a clue card. Rehearse the situations.

Communicative situations

1.You are booking a plane ticket.

2.You are going through customs.

3.You choose the means of transportation.

4.You board the plane. You are a passenger.

5.You board the plane. You are a stewardess.

3. Заключна частина уроку.

1). T: Put down your homework. Learn the dialogue by heart.

2). T: Today we spoke about the traits of our behavior during the flight.

Creative job. You make me happy.

Good-bye. That will do for today. The lesson is over. You may have a rest.

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
1934
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку