Тема уроку:
Атмосферний тиск
Дидактична мета уроку: Сформувати поняття про атмосферний тиск,
пояснити його існування на підставі молекулярно
кінетичних уявлень. Навчити учнів розпізнавати явища
природи, обумовлені атмосферним тиском.
РОЗВИВАЛЬНА МЕТА УРОКУ : Розвивати логічне мислення, формувати
інформаційну компетентність.
Тип уроку : Комбінований урок
Демонстрації: Досліди (реальні та віртуальні), що підтверджують
існування атмосферного тиску: утримання води у
перевернутій склянці, закритій аркушем паперу,
підіймання води за поршнем у трубці,
Структура уроку
1. Організаційна частина - 1 хв.
2.Вибіркова перевірка домашнього завдання ( тестові завдання декільком учням та опитування класу) - 10 хв.
3. Актуалізація знань учнів - 5 хв.
4. Вивчення нового матеріалу - 22 хв.
- Поняття атмосферного тиску.
- Вимірювання атмосферного тиску.
- Одиниці вимірювання атмосферного тиску.
- Залежність атмосферного тиску від висоти.
- Прилади для вимірювання атмосферного тиску.
5.Закріплення нового матеріалу -5 хв.
6. Підсумки уроку - 1 хв.
7. Домашнє завдання - 1 хв
Хід уроку
1. Організаційна частина
Організація класу до проведення уроку.
2. Вибіркова перевірка ДЗ
[ Індивідуально тестові завдання виконують декілька
учнів . Учитель проводить фронтальне опитування класу.
? Згадайте, яка фізична величина називається тиском?
? одиницею вимірювання тиску є …
? У чому полягає закон сполучених посудин для однорідної рідини?
? Людина, що стоїть на підлозі, може дуже швидко подвоїти тиск на підлогу, якщо…
?Факір – початківець склав для себе такий план підготовки до лежання на цвяхах: спочатку звикнути лежати на 200цвяхах,потім на 300 і т. д.,поступово збільшуючи кількість цвяхів до 2000. Недолік плану в тому, що…
?Наведіть приклади сполучених посудин у природі й техніці.
?Як змінюється тиск в разі зміни температури
?Чому під час пострілу в яйце у вареному утворюється лише отвір, а сире розлітається вщент
? Яким простим способом можна видалити вм’ятину на м’ячику для настільного тенісу
? Як зміниться тиск людини на підлогу,якщо вона присяде на стілець
3. Мотивація навчальної діяльності учнів .
[Учитель показує досліди, що ілюструють наявність атмосферного
тиску: утримання води у перевернутій склянці, закритій аркушем паперу. Пропонує пояснити ці досліди. Підводить учнів до потреби вивчення теми про існування тиску атмосфери Землі.
? Як називають повітряну оболонку Землі?
? Поміркуйте, чому атмосфера утримується біля нашої планети? [Підвести
учнів до висновку, що причина – дія сили тяжіння.]
? Отже, на кожну молекулу повітря діє сила тяжіння. Чому ж тоді молекули
не падають на Землю? [Підвести учнів до висновку, що причина – хаотичний
рух молекул.]
4. Вивчення нового матеріалу
?Чи має атмосфера тиснути на Землю? Чому?
? Які шари атмосфери стиснуті найбільше: верхні чи нижні?
[Учитель надає історичну довідку про Еванджелісту Торрічеллі, пояснює
його дослід щодо визначення атмосферного тиску та разом із учнями
розраховує значення атмосферного тиску в паскалях.]
До конспектів учнів:
· Атмосфера (від грец. atmos – пара і сфера) - повітряна оболонка Землі.
· Нормальний атмосферний тиск – 760 мм рт. ст..
· 1 атм =760 мм рт. ст.= 101325 Па ≈105Па
· 1 мм рт. ст.= 133,3 Па
30 мм рт.ст.=30×133,3Па=399,9Па
2окПа=20000÷133,3=150,03мм рт.ст.
? Подумайте, чи залежить атмосферний тиск від висоти? Як саме?
До конспектів учнів:
· При невеликих змінах висоти ( у кілька сотень метрів) тиск зменшується
на 1 мм рт. ст. кожні 11м підйому.
? Які існують прилади для вимірювання атмосферного тиску?
? Який принцип їх дії?
? Який з цих приладів активно використовується для прогнозування
погоди?
? Чи залишається атмосферний тиск сталим у певній місцевості?
До конспектів учнів:
Прилади для вимірювання атмосферного тиску:
· ртутний барометр
· барометр-анероїд
· барограф
· альтиметр (висотомір)
[Учитель обговорює з учнями наслідки зміни атмосферного тиску (вплив
на погоду)]
5. Закріплення нового матеріалу
* Гра «Правильно кажуть, чи ні?»
· 740 мм рт. ст. – це підвищений атмосферний тиск
· 1мм рт. ст.= 133 гПа
· З висотою атмосферний тиск зменшується
*розв’язок задач
Збірник:18.6,18.7, 16.11,16.12,16.13
6. Підсумки уроку
? Яке явище ми сьогодні вивчили?
Повідомлення оцінок за роботу на уроці.
7. Домашнє завдання
Прочитати §25 за підручником, впр 25.5, 25.7