Азимут — горизонтальний кут, який відлічується за годинниковою стрілкою від північного напряму географічного меридіану точки спостереження до заданого напряму від 0° до 360°.
При вимірюванні азимута на топографічній карті основу транспортира суміщають із напрямком на північ, а центр транспортира – з вершиною кута, один промінь якого – це напрямок на північ, а другий – напрямок на об’єкт. Далі визначають, через яке значення на транспортирі проходить сторона кута, що з’єднує точку стояння (вершину кута) і об’єкт. Це і буде значення азимута.
Визначення відстаней по карті полягає в тому, що спочатку вимірюють довжину відрізків (ліній) по карті, а потім, користуючись масштабом карти, визначають, якій відстані вони відповідають на місцевості.
Для того щоб визначити на карті відстань між будь-якими місцевими предметами з використанням числового масштабу, потрібно виміряти на карті лінійкою або циркулем відстань між цими предметами у сантиметрах і помножити отримане число на величину масштабу.
Для визначення відстані лінійкою необхідно на карті виміряти відстань між об’єктами в сантиметрах і помножити число сантиметрів на величину масштабу. Наприклад, на карті масштабу 1: 25 000 відстань між двома об’єктами дорівнює 3,7 см. Величина масштабу даної карти: 1 см = 250 м. Отже, відстань на місцевості буде дорівнювати: 250 м/см 3,7 см = 925 м.