Тема:Життєвий і творчий шлях письменника. Бальзак і Україна. Бальзак –
видатний французький письменник, основоположник соціального
реалістичного роману. Поєднання реалістичних і романтичних
елементів у його художній системі. «Людська комедія» -
грандіозна енциклопедія життя Франції першої половини ХІХ
століття. Проблематика і структура «Людської комедії».
Мета:
*ознайомити з життєвим та творчим шляхом письменника, його
світоглядними позиціями, розкрити роль України в долі митця;
*висвітлити суть задуму та побудови «Людської комедії»,
*повторити реалізм та романтизм як літературні напрями;
*визначити особливості реалізму Бальзака;
*розвивати образне мислення учнів, вміння орієнтуватися у
прочитаному,учити висвітлювати власні думки;
*виховувати інтерес до творчості Бальзака, працьовитість, прагнення до
самореалізації.
Обладнання :портрет Оноре де Бальзака, виставка творів письменника,
фотогалерея «Бальзаківські місця в Україні», мультимедійна
презентація, уривок фільму «Гобсек», комп’ютерна техніка
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
а)Звернення вчителя до учнів.
Епіграфом до уроку пропоную взяти слова Оноре де Бальзака.
Si on choisit entre «Faust» et «Promethee» - je
prefere – «Promethee»
Якщо вибирати між Фаустом і Прометеєм – я віддаю перевагу Прометеєві.
Оноре де Бальзак
б)Проблемне питання.
- Чи згодні ви з думкою Бальзака ? Чому ?
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя. Сьогодні кожен з вас знову має змогу стати журналістом і словесно написати одну із яскравихсторінок життя та творчості Оноре де Бальзака в класному альманасі « Генії ».
1.Пошуково – дослідницькі випереджальні завдання з демонстрацією власне створених учнівських презентацій ( Розповідь учнів про Бальзака. Слайди.)
Оскільки письменник француз, то на уроці буде звучати французька мова.
В розділі «Останній акт людської комедії завершився» учениця говорить на французькій мові.(«Віртуальний екскурс» на кладовище Пер Лашез)
2.Аналіз «Людської комедії» (таблиця)
3.Проблемно – пошукове питання. «Аукціон думок».
4.«Обери позицію» (відносно відповідей учнів)
5.Теоретично – літературний блок. Визначення літературних понять «епопея», «реалізм», «романтизм».
6. Робота в зошитах.«Літературна скарбничка».
- На відміну від попередників реалізм Бальзака в більшій мірі визначений. Він має певні ознаки, які варто занотувати у своїх літературних скарбничках
5. Реалізм Бальзака – критичний.
7. «Анонс»
Бальзак підкреслював : ,,Величезний розмах плану, який охоплює одночасно історію і критику суспільства, аналіз його недоліків і обговорення його засад дозволяють, як мені здається, дати йому назву ,, Людська комедія”… Чи правильно це? Це вирішуть читачі…”
То ж давайте шукати відповідь на це питання, знайомлячись з повістю ,,Гобсек”
Для зацікавлення пропоную переглянути уривок фільму.
8.«Кіноафіша». Перегляд уривка кінофільму за повістю «Гобсек», що входить до епопеї «Людська комедія».
9. «Кінокритик»
Критик Володимир Гриб писав: « В героях Бальзака бьёт через край избыток сил. Их желания безмерны, их страсти вулканически, их радости и печали убийственны, они действуют как одержимые, живут как в лихорадке, совершают чудеса воли, ума и выносливости, доходят до последнего во всём: в низости и благородстве, в подвигах и в преступлениях. Если они порочны – они чудовища, если они добродетельны – они святые.”
(Відповіді учнів.)
ІУ. Рефлексія. Підсумок уроку
-Пропоную підсумки провести у вигляді розв`язку кросворду.
1.Назва міста, в якому одружився Бальзак?
2.Прізвище іноземки?
3.Назва епопеї?
4. Прізвище батька?
5. Назва твору, який приніс славу Оноре?
6.Основний метод творчості Бальзака?
7.Де відбулося вінчання?
- Як ви вважаєте: на які періоди можна поділити творчість Бальзака?
У. Хвилинка релаксації. «Стоп- кадр» (перегляд «Фільму епілогу», створеного ученицею ).
У. Домашнє завдання(диференційоване).
Група а) написати твір – мініатюру: «Над якими проблемами життя ви замислилися,
ознайомившись з біографією письменника».
б) знайти спільне та відмінне в «Божественній комедії» та «Людській
комедії».
в) реалістичне та романтичне в «Людській комедії».
Прочитати «Гобсек»