Матеріал створений для ознайомлення учнів з ознайомити з особливостями основних синтетичних процесів, базовими принципами синтетичних процесів у клітинах та організмах, пояснити значення функціональних змін у діяльності клітин та їх загибелі, у виникненні захворювань людини, поглибити знання про схожість процесів обміну речовин, що відбуваються в клітинах організмів різних царств живої природи
Тема: Базові принципи синтетичних процесів у клітинах та організмах
Мета:
Освітня: ознайомити з особливостями основних синтетичних процесів, базовими принципами синтетичних процесів у клітинах та організмах; пояснити значення функціональних змін у діяльності клітин та їх загибелі, у виникненні захворювань людини; поглибити знання про схожість процесів обміну речовин, що відбуваються в клітинах організмів різних царств живої природи;
Розвиваюча: розвивати увагу, пам’ять, мислення, мову, уміння аналізувати та узагальнювати інформацію;
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, ціннісне ставлення до всіх живих організмів; формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.
Обладнання: таблиця «Будова клітини», фотографії людей з хворобами, спричининеми порушенням обміну речовин.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План
Пластичний обмін — це утворення складних органічних речовин з більш простих. Саме в процесі пластичного обміну утворюються всі біополімери і клітинні структури живих організмів. Різновидами пластичного обміну є процеси фотосинтезу й хемосинтезу, оскільки під час них складні органічні речовини утворюються з неорганічних.
Для реакцій пластичного обміну своїх клітин як гетеротрофні, так і автотрофні організми використовують зовнішні джерела енергії та атоми Карбону. Різниця полягає в джерелах, з яких вони їх отримують. Автотрофи отримують Карбон з неорганічних речовин (вуглекислого газу) за рахунок енергії сонячного світла. А гетеротрофи — з органічних речовин інших живих організмів за рахунок окиснення частини цих речовин.
Процес |
Що відбувається |
Де відбувається |
Фотосинтез |
Синтез проміжних сполук із неорганічних речовин |
Хлоропласти |
Утворення моносахаридів амінокислот, жирних кислот тощо |
Синтез мономерів із проміжних сполук |
Хлоропласти, цитозоль |
Утворення полімерів |
Синтез білків, вуглеводів, ліпідів та нуклеїнових кислот із мономерів |
Цитозоль, хлоропласти, мітохондрії, ендоплазматична сітка, ядро |
У клітинах рослин, тварин і грибів основні біохімічні процеси відбуваються однаково. Однаково відбуваються процеси клітинного дихання, у тому числі реакції гліколізу та циклу Кребса. В усіх організмах нуклеїнові кислоти і білки синтезуються за однаковою схемою. А в процесах цього синтезу задіяні однакові комплекси ферментів. Та й процеси регуляції є дуже схожими. І хоча такі біохімічні процеси не є абсолютно тотожними, але послідовність основних реакцій у всіх випадках є однаковою.
Учені вважають це наслідком того, що всі еукаріотичні клітини мають спільного предка, у клітинах якого всі ці біохімічні процеси вже відбувалися.
Наслідки порушення обміну речоВин
Порушення обміну речовин можуть виникати з різних причин. Наприклад, нестача вітамінів у їжі призводить до гіповітамінозів у людини, і тоді розвиваються такі захворювання, як рахіт, цинга або бері-бе-рі. Нестача або надлишок певних хімічних елементів може призводити й до порушення обміну речовин у рослин. Найчастіше це призводить до зниження інтенсивності росту або пошкодження листків рослин.
Також порушення можуть виникати внаслідок генетичних змін — мутацій.
Синтетичні процеси активно відбуваються в багатьох органелах клітин. Біохімічним процесом, який об’єднує їх між собою і з процесами енергетичного обміну, є цикл Кребса. Головні біохімічні процеси в клітинах різних організмів схожі між собою. А їх порушення призводить до важких наслідків.
IV. Підведення підсумків уроку
1. Де в клітинах відбувається синтез органічних речовин?
2. Яке значення для клітин має цикл трикарбонових кислот?
3. Чому нестача або надлишок вітамінів можуть впливати на обмін речовин у людини?
4*. Рослини здатні синтезувати всі потрібні їм амінокислоти. У багатьох тварин частина амінокислот в організмі не синтезується і повинна надходити з їжею (так звані незамінні амінокислоти). З чим це пов’язано?
5*. У чому проявляється схожість процесів у клітинах представників різних царств живих організмів?
V. Домашнє завдання