Мета: ознайомити учнів із безособовими дієслівними формами на -но, -то;
формувати вміння знаходити в реченнях ці дієслівні форми; розвивати творчі
здібності семикласників; виховувати почуття любові до батьківської хати та
мови народу.
ТЕМА: БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА -НО, -ТО
Мета: ознайомити учнів із безособовими дієслівними формами на -но, -то;
формувати вміння знаходити в реченнях ці дієслівні форми; розвивати творчі
здібності семикласників; виховувати почуття любові до батьківської хати та
мови народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація начальної діяльності учнів.
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
У чарівну і добру країну.
Ми з вами ось уже – уроків подорожуємо по дивній країні, яка має назву ….
Сьогодні ми знову вирушимо у фантастичну подорож і познайомимося з цікавими словами.
А в цьому нам допоможе квітка-веселка.
Ой, що це сталося? Це ж не квітка-веселка? Чому цю квітку не можна назвати квіткою-веселкою? Напевно, тут побував той, хто не любить українську мову. Вирішив нас збити з маршруту, розмістивши пелюстки квітки в довільному порядку.
Діти. А ви знаєте порядок кольорів веселки?
Тож вирушаємо у подорож! І яку першу пелюстку ми повинні зірвати? Але при цьому ми повинні промовити чарівні слова:
Квітко-веселко, квітко-веселко,
Хочемо українську мову вивчати,
Просимо дорогу нам вказати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ЧЕРВОНА ПЕЛЮСТКА
Знайти неправильне твердження.
Несказане слово, незрівнянна атмосфера, незбагненна вірність, незліченні багатства, несказанна краса, неописаний експонат, незлічені можливості, незрівняна поверхня.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Тема уроку: Безособові дієслівні форми на - НО, - ТО.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
ЖОВТОГАРЯЧА ПЕЛЮСТКА
Вже заволочене серпанком сіреньким небо.
Вже заволочено серпанком сіреньким небо.
Безособові форми дієслова на –но, -то – це ______________________
Називають _______________, незалежно від особи.
Мають тільки категорію __________.
Утворюються від ____________________________ за допомогою суфікса ___.
В односкладних реченнях виступають головним членом _____________.
За опорною схемою розповісти про безособові дієслівні форми на –но, -то.
ЖОВТА ПЕЛЮСТКА
V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
ЗЕЛЕНА ПЕЛЮСТКА
Записати речення. Дієслівні форми підкреслити. З’ясувати їх синтаксичну роль.
Шаблю було вибито з рук, але з серця не вибито духу волі й жадання краси.
На сизих луках скошено отаву, і літо буйне в береги ввійшло.
Золотом налито вітер вересневий.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
БЛАКИТНА ПЕЛЮСТКА
Замінити дієприкметники дієслівними формами на –но, -то. Визначити, у якому відмінку стоїть при них іменник. Яке слово в утвореному словосполученні є головним?
Грядка прополота, вікно відчинене, твір написаний, сукня пошита, план накреслений, книжка прочитана, почута відповідь, зібраний урожай, просіяне борошно, відправлений лист.
СИНЯ ПЕЛЮСТКА
Переписати прислів’я, на місці крапок вставити пропущені безособові дієслівні форми.
Що …, те й уродить.
Он де собаку … .
Неначе медом … .
Вилами по воді … .
І злодія не було, а батька … .
Довідка: Зарито. Вкрадено. Посіяно. Писано. Помазано.
Прослухати речення, виписати безособові дієслівні форми на –но, -то.
На галявині вже збудовано хату, засаджено городець.
Закінчено жнива, останній сніп накошено пшениці.
Дощ безустанку лив осінь і літо; луки затоплено, трави побито.
Неначе із золота звито бджолу золотисту.
ФІОЛЕТОВА ПЕЛЮСТКА
Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники, а від них – безособові дієслівні форми.
І варіант.
Вивчити, закрити, перечитати, визнати, виписати, виявити.
ІІ варіант.
Відправити, подарувати, вишити, обговорити, спекти, зорати.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити правила, виконати вправу.