Урок біології 7 клас "Різноманітність птахів надряду Кільогруді. (з елементами народознавства)"

Про матеріал
Дана розробка може бути використанна вчителями при вивченні теми "Птахи" в 7 класі. Урок проходить у формі подорожі. Вона включає різноманітні форми та методи роботи з учнями. При проведенні даного уроку учні виявляють інтерес до вивчення нового матеріалу.
Перегляд файлу

Різноманітність птахів надряду Кільогруді.

(з елементами народознавства)

Мета:

  • розширити знання учнів про представників класу Птахи, розкрити їх різноманітність, особливості зовнішньої будови та способу життя у зв’язку з пристосуванням до середовища існування; ї
  • виховувати морально-етичне ставлення до птахів та всього живого, елементи екологічного народознавчого виховання;
  • формувати інтерес до знань;
  • розвивати творчі здібності дітей, уміння працювати з додатковою літературою, вміння спостерігати за об’єктами живої природи.

 

Тип уроку:    засвоєння нових знань

Метод проведення:   урок-подорож

Хід уроку

  1. Організація класу (психологічний настрій)

Любі діти! У наш клас завітали гості щирі. Привійтамо їх у добрий час посмішкою і миром

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у сьомий клас

C:\Users\Нина\Desktop\4c5dc819f22131ec1d09914893fabeb2dc9887ce_medium.jpgC:\Users\Нина\Desktop\s1200.pngДіти, у вас на партах лежать смайлики, оберіть той,  який символізує  ваш теперішній настрій.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Світ птахів – невід’ємна частина природи нашої планети.

Зараз у світі живе 100 млрд диких птахів і ще 50 млрд домашніх. На кожного з нас припадає близько 30 пернатих. Існує 8 700 видів птахів, в Україні – 400 видів.

На сьогоднішньому  уроці ми вирушаємо в подорож на повітряній кулі, щоб зазирнути  в чудову країну птахів України і світу і більше дізнатися про різноманітність гомінкого пташиного царства.

  1. Вивчення н/м

Вирушаємо в подорож,

  • Перша зупинка – «РОЗМИНКА» (вправа «Так чи ні»)
  1. Шкіра птахів тонка і суха. (так)
  2. У птахів зазвичай по 4 пальці : 3 спрямовані вперед, а один – назад. (так)
  3. Цівка у птахів утворилася шляхом зрощення кісток стопи. (так)
  4. У птахів серце 3 камерне. (ні)
  5. Птахи належать до холоднокровних тварин. (ні)
  6. Усі птахи будують гнізда. (ні)
  7. Повітряні мішки – це частина дихальної системи птахів (так)
  8. Кіль – це виріст груднини (так)
  9. Яйце птахів не містить поживних речовин. (ні)
  10.     Гніздування – один з проявів турботи птахів про своє потомство. (так)

 

  • Наступна зупинка – «ІНФОРМАЦІЙНА»

Серед класу Птахи виділяють такі надряди:

  • Безкілеві – не можуть літати, недорозвинені крила. Не розвинений кіль грудини
  • Пінгвіни – не літають, чудово плавають і пірнають, передні кінцівки перетворенні на ласти.
  • Кільогруді – добре розвинений кіль. Чудово літають

Надряд Кільогруді поділяється на такі ряди (схема в куточку орнітолога)

 

 

 

 

 

 

 

 

Кожен з вас отримав випереджальне завдання за підручником і додатковою літературою підготувати матеріал про ряди Кільогрудих птахів за планом:

План

  1. Види птахів певного ряду
  2. Місце існування
  3. Особливості будови, риси пристосованості до певних умов існування

Зараз вам дається 2 хв на повторення і ви доповідаєте, (після повідомлення учні прикріплюють малюнки до схеми на дошці)

  • Зупинка – «ЛЕГЕНДИ»

Тваринний світ здавна викликав бажання спостерігати, розгадана поведінка тварин часто рятувала людям життя. Великий цикл повір’їв та легенд пов'язаний з птахами. Хто з вас знає легенди та повір’я про птахів? (учні розповідають)

Додаток 1

  • Зупинка – «ЗАГАДКОВА»

А зараз загадки, це також перлини народної мудрості. Як влучно в загадках народ дає характеристику птахам – один-два штрихи, і ми безпомилково впізнаємо, хто це.

(учні відгадують загадки і називають до якої екологічної групи належить птах: водоплавні, хижі, птахи лісу, відкритих просторів)

  1. Швидко скрізь цей птах літає,

безліч мушок поїдає,

за вікном гніздо будує,

тільки в нас він не зимує. (ластівка, р. Горобцеподібні)

 

  1. В мене є великий хист,

Я співаю як артист

Спів мій радісний усюди

Дуже люблять слухать люди. (соловей, р. Горобцеподібні, родина Дрозд.)

 

  1. Довгі ноги, довгий ніс.

По болоту ходить скрізь,

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (лелека, р. Лелекоподібні)

 

  1. Уночі гуляє, а вдень спочиває

Має круглі очі. Бачить серед ночі. (сова. Р. Совоподібні)

  1. У воді купається

Водою обливається

Вода до неї не чіпляється. (качка, р. Гусеподібні

  1. Серед лісу у горі

заспівали ковалі (дятел, р. Дятли)

  • Зупинка – «ЛІТЕРАТУРНА»

Про птахів існує чимало приказок та прислів’ї. Українські прислів’я та приказки належать до найяскравіших здобутків народної творчості, багато з них пов’язані з птахами, тож послухаємо деякі і спробуємо їх закінчити. Закінчіть прислів’я, або приказку .

  1. Слово не горобець…… (вилетить – не впіймати)
  2. Ранні пташки росу п’ють, а …… (пізні сльози ллють).
  3. Ластівка день починає, а……. (соловей кінчає).
  4. Кожний кулик своє…… (болото хвалить)
  5. Де лелека водиться, там …… (щастя родиться)
  6. Не вчи орла літати, а …….. (солов’я співати)
  7. Дружні сороки й ….. (орла заклюють)
  8. Ліпше синиця у жмені, ніж ……. (журавель у небі)
  9. Одна ластівка весни ….. (не несе)
  10. Горобець маленький, а серденько …. (має)

(завдання: визначити систематичне положення згаданих птахів, додаток 2)

  •   Зупинка – «МЕТЕОРОЛОГІВ»

Дуже багато є народних прикмет про птахів. У народі давно вже помічено,що птахи можуть передбачати погоду. Ці прикмети передавалися із покоління в покоління і дійшли до наших часів. Часто кажуть: «Прикметі вір, але й перевір. Тож поговоримо про птахів-синоптиків і складемо бюлетень погоди ( на фігурках птахів учні записують прикмети і вішають на «Бюлетень погоди») наприклад:

  1. Якщо ворони каркають усією зграєю – до холоду.
  2. Ластівки і стрижі низько літають над землею – буде дощ
  3. Ранній приліт ластівок,граків, журавлів  -  на ранню весну.
  4. Якщо ворони сідають унизу дерева, то буде холодно.
  5. Як горобці купаються, то дощ буде.
  6. Горобці дружно цвірінчать узимку – на тепло.
  7. Гуси високо летять – багато буде води, низько – мало.

 

  • Зупинка – «ДОМАШНЯ»

Ось і прийшла до закінчення наша подорож. Сподобалося вам? Давайте підведемо підсумки нашої подорожі

 

  1. Підсумок уроку
  • Вправа «Закінчити речення»
  1. Клас птахи включає такі надряди: …..  (Пінгвіни, Безкільові, Кільогруді
  2. Лелека належить до ряду….. (Лелекоподібні)
  3. Задні кінцівки лебедя  між пальцями мають……. (перетинки)
  4. Дзьоб соколоподібних  загнутий крючком, щоб ….. (розривати їжу)
  5. Сова вухата має гострий …… (зір і слух)
  • Бесіда
  1. Що нового ви дізналися?
  2. Що ще хотіли б довідатися про птахів?
  • Зобразіть свій настрій на мальованих обличчях
  • Оцінювання знань

 

  1. Домашнє завдання
  1. Випереджальне завдання підготувати матеріал про надряди: Пінгвіни та Безкільові
  2. Дати  біологічну характеристику одному з представників вивчених рядів надряду Кільогруді, підібрати про нього загадки, народні прикмети, літературний опис.
  3. Скласти кросворди, ребуси

 

 

docx
Додано
19 травня 2020
Переглядів
798
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку