Біологія 6 клас. Урок №28.
ТЕМА:Рухи рослини.
Мета.
Освітня. Ознайомити учнів з рухами рослин, встановити залежність між рухами та функціями. намагатися створити в учнів цілісні уявлення про рослину, як єдине ціле.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати, виділяти головне та робити відповідні висновки.
Виховна. Виховувати любов до природи та краси навколишнього світу,охайно і чітко вести записи в зошитах. Формувати інформаційну,когнітивну,екологічну,здоров’я-зберігаючу компетентності.
Тип уроку. Засвоєння нових знань та формування практичних умінь
Форма уроку. Урок – дослідження.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів,.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та інструктивних карток нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
3. Візуальний: складання схем.
4. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.
5. Релаксопедичний: фізкультхвилинка.
Міжпредметні зв ́язки: природознавство, математика, література
Засоби навчання: схеми, малюнки, таблиці, комп’ютер,презентація,відеоролик «Рухи рослин.».
Основні поняття та терміни:Тропізми, Настії, Нутації,Таксиси,Сейсмонастії .
СТРУКТУРА УРОКУ
I.Орг.момент уроку.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
ІII. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
IY. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
VIІ. Підведення підсумків уроку.
VІIІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
ХІД УРОКУ
I.Орг.момент уроку.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
ПР. «Дивуй»
Після перегляду відеоролику.- Здатність рослин до руху.
IIІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Пр. «Впізнай нас.»
Вегетативні органи:
Корінь.. Пагін: а) стебло; б) листки; в) бруньки.
Квітка. Плід. Насіння.
Генеративні органи:
Корінь.. Пагін: а) стебло; б) листки; в) бруньки.
Квітка. Плід. Насіння.
ІY. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Вивчення у формі дослідження,з використ презент,відеороликів.
Дослідження рухів рослин.
Дослідження Тропізмів
Ростові рухи органів рослин, зумовлені однобічним впливом факторів зовнішнього середовища
Ріст коренів до центру Землі (за силою тяжіння), а стебел – від центру Землі (проти сили тяжіння)
Дослідження Нутацій
Обертальні рухи частин стебел, листків, вусиків, коренів, які зумовлені нерівномірним ростом різ¬них частин органів рослин
Виткі рослини з лівим (берізка польова, квасоля багатоквіткова) і правим обертанням (жимолость, хміль)
Дослідження Настій
Ростові рухи листків, пелюсток, які зумовлені зовнішніми подразниками
Розпускання бруньок, періодичні розкривання і закривання квіток
Дослідження Таксисів
Просторові рухові реакції рослин та їх частин, які виникають під впливом однобічного подразника завдяки діяльності джгутиків
Рухові реакції одноклітинної водорості хламідомонади у відповідь на дію світла, рухи зооспор
Дослідження Сейсмонастій.
Найшвидші та найбільш помітні рухи, які виникають при струсах і зумовлені взаємодією АТФ з скоротливими білками
Рухи листків у мімози сором’язливої, рухи тичинок у барбарису звичайного
Дослідження механічних рухів.
Зумовлені необоротними змінами тургорного тиску, набряканням і стисканням при висиханні
Розкривання спорангіїв, розкидання насіння “скаженим огірком”, розкривання сухих плодів
!ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА!
V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Пр. Асоціації.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
Пр. «Знайди пару.» Зображення - вид руху.
VIІ. Підведення підсумків уроку.
Пр. «Підіб’ємо підсумки.»
Учні діляться враженнями від уроку. Відзначають найлегші і найважчі моменти.
VIІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Опрац.конспект. Терміни вивчити. Підгот. загадки про корінь..