Тема 1. Різноманітність тварин
Дата: ____________
Тема: Хордові. Риби, особливості їх будови та способу життя. Різноманітність риб.
Мета:
Освітня:
Ознайомити з особливостями хордових, формувати знання про будову та життєдіяльність риб, вчити характеризувати їх пристосування до життя у водному середовищі;
Розвиваюча:
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, установлювати причинно-наслідкові зв’язки;
Виховна:
формувати ціннісне ставлення до тварин, розуміння важливості їх ролі у природі та значення в житті людини;
Цілі:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
учні повинні розуміти:
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: українська мова, література, географія
Базові поняття та терміни: безхребетні, хордові, зябра, зяброві кришки, бічна лінія, плавальний міхур.
Етапи уроку, їх зміст |
Час |
Форми і методи навчальної діяльності |
Цільове призначення |
І. Орієнтація, мотивація діяльності |
2 хв. |
Привітання класу, прийом «Посміхніться, Вам це личить» |
Створення позитивної психологічної атмосфери, налаштування на активну роботу на уроці |
ІІ. Цілепокладання |
7 хв. |
Бесіда про відмінні ознаки безхребетних та хордових. Спільна постановка завдань уроку; постановка проблемного питання. |
Актуалізація й корекція опорних знань, мотивація навчальної діяльності, визначення теми, мети, завдань, очікувань уроку |
ІІІ. Цілереалізація |
30 хв.
|
Опрацювання ознак типу Хордові; Евристична бесіда про особливості водного середовища та пристосування до них (складання блок-схеми); руханка;
опрацювання ознак класів Хрящові та Кісткові риби – прийом «Асоціативне коло» |
Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення; узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих; повідомлення та пояснення домашнього завдання |
ІV. Рефлексивно -оцінюючий |
6 хв. |
Чи виконані завдання уроку? Формулювання відповідей на проблемне питання. |
Усвідомлення учнями власного рівня знань; підведення підсумків уроку; рефлексія; оцінювання |
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Після привітання з класом вчитель закликає учнів подарувати один одному посмішку
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
1.1. Оголошення теми, визначення мети та завдань уроку
1. З'ясувати ознаки хребетних тварин
2. Визначити основні пристосування риб до життя у воді
3. Ознайомитися з основними класами риб
4. Отримати від уроку користь і задоволення
1.2. Бесіда про ознаки хребетних та безхребетних тварин
Вчитель демонструє учням зображення 3-х хребетних(колонка зліва) і 3-х безхребетних тварин. (колонка справа)
Завдання учням: подивіться на зображених тварин і підберіть прикметники 2-го ступеня порівняння для тварин лівої колонки (хребетних). Наприклад, розумніші, витриваліші тощо. Завдяки чому вони мають такі переваги? (завдяки особливостям будови)
Ознаки хребетних тварин:
Травна система наскрізна, відкривається анальним отвором або клоакою
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Обговорення приказки: Що означає вислів: “Почувається як риба у воді”
Як риба почувається у воді?(очікувані відповіді: добре, комфортно, є господарем)
2.2. Постановка проблемного питання: «Чому риби є господарями водного середовища?»
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення
зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення.
Бесіда. Складання опорного конспекту
На Україні світить сонечко (піднімаємо руки вгору, і широко розкривши опускаємо вниз)
Та ось почав накрапати дощ (клацаємо пальцями)
Дощ сильнішає (плескаємо в долоні)
Починається злива (плескаємо долонями по ногах)
Злива переходить у град (тупочемо ногами)
Та ось град зникає (плескаємо долонями по ногах)
Дощ стає не таким сильним (плескаємо в долоні)
Лише подекуди краплі падають на землю (клацаємо пальцями)
І знову на Україні світить сонечко (піднімаємо руки вгору, і широко розкривши опускаємо вниз)
«Асоціативне коло»
Учні об’єднуються в групи по 5-6 чоловік. Кожна група отримує аркуш з назвою класу риб і вісьмома порожніми клітинками навколо. Завдання учнів, використовуючи текст підручника, вписати в порожні клітинки ознаки відповідного класу.
|
|
|
|
Хрящові риби |
|
|
|
|
Клас Хрящові риби
Клас Кісткові риби
Учні працюють протягом 3-4 хвилин, а потім представляють свої напрацювання.
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях,
наближених до життєвих
2.1.Бліцопитування:
2.2. Прийом «Оплески» вчитель озвучує твердження. Якщо воно стосується хрящових риб, учні плескають у долоні 1 раз, а якщо кісткових, то 2 рази.
1. Мають зяброві щілини
2. розвиток прямий
3. скелет кістковий
4. немає плавального міхура
5. мають зяброві кришки
6. зовнішнє запліднення
7. живо народження
8. непрямий розвиток
Опрацювати §16, 17(с. 69, 71)
Дати усні відповіді на питання с. 68
* підготувати рекламу 1-го ряду риб:
Осетроподібні Коропоподібні Сомоподібні
Оселедцеподібні Лососеподібні Окунеподібні
Акули Скати
У рекламі вказати особливі ознаки ряду, представників та значення.
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
Які з поставлених на сьогоднішньому уроці завдань ми виконали?
Над чим ще треба попрацювати?
2. Рефлексія
Чому ж риби є господарями водного середовища
3. Цінування, оцінювання
Вчитель аргументує та виставляє оцінки учням.