Тема уроку: Свята Великобританії.
Цілі уроку:
1. Навчальні:
- Формувати та розвивати загальнонавчальні вміння учнів (робота з роздатковим матеріалом, вміння працюати в різних режимах, вміння долати труднощі у вивченні англійської мови);
- Ввести в мовлення учнів лексичний матеріал з теми «Свята»;
- Пригадати основні святкові дні України та Великобританії.
2. Практичні:
Розвивати соціокультурну компетенцію школярів;
- Вдосконалювати навички аудіювання;
- Розвивати навички говоріння (вміння адекватно реагувати та самостійно будувати речення різного ступеня складності та довжини – короткі та повні відповіді в залежності від мовленнєвого завдання);
- Розширювати потенційний вокабулярій учнів та їх загального кругозору.
3. Розвивальні:
- Розвивати логічне мислення, уяву, пам’ять учнів, спостережливість.
4. Виховні цілі:
- Виховувати поважне ставлення до народу – носія мови;
- Виховувати культуру читання та культуру поведінки при спілкуванні;
Тип уроку: урок-гра з використанням ІКТ.
Обладнання уроку:
1. Малюнки для введення в тему та картки з буквами.
2. Тексти загадок.
3. Мультимедійна презентація до уроку.
4. Уривок відеозапису “Easter” для аудіювання.
5. Відео для фізкультхвилинки.
6. Мішечок з картками зі словами з теми.
Хід уроку
I. Початок уроку.
1. Організаційний момент.
a) Brainstorming. Мозкова атака.
T. What season is it now?
P. It is spring now.
T. What does it bring to us?
Spring brings us
b) Розв’язування пазлу - повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності. Topic Puzzle.
Teacher: Well, pupils, look at the blackboard, please. Here is a puzzle for you to do. There are some pictures. Name all the words in the pictures, take only the first letter of each word and you will read the topic of today’s lesson. For example, a hat – letter Hh.
A hat |
Oranges |
Lights |
An ice- cream |
Deco-rations |
Apples |
A year |
A stocking |
H |
O |
L |
I |
D |
A |
Y |
S |
Teacher: So, what key word have we got? (Holidays).
Teacher: You are right. So the topic of our today’s lesson is Holidays. We’ll revise the names of the Ukrainian and British holidays. We’ll make up dialogues about holidays, discuss different ways of celebrating them. You’ll know new facts about British holidays.
c) Мовленнєва зарядка
Teacher: Well, answer my questions.
Teacher: – Do you like holidays? – What holidays do you know?
– Say which holiday you like best?
– And what about you? Which holiday do you like most of all? |
Pupils: – Yes, I do – Christmas, New Year’s day, Victory Day, Mother’s Day, St Valentine’s Day, Birthday, Motherland Defenders’ Day, Women’s Day, May Day, Independence Day, Easter, Day of Knowledge. – My favourite holiday is New Year’s Day. – I like Easter most of all. |
ІІ. Основна частина уроку:
1. Повторення лексичних одиниць – «Співставлення». Matching. (3 хв.)
Teacher: Now, friends, look at the blackboard. Read the task, please: Match the names of the holidays in Ukrainian and in English, please. I give you a minute.
Christmas New Year’s Day Victory Day Mothering Sunday St Valentine’s Day Birthday Women’s Day Independence Day Easter Day of Knowledge Halloween |
Різдво Новий рік День перемоги День матері День Святого Валентина День народження Жіночий день День незалежності Великдень День знань Хелоуін |
2. Фонетична розминка. Phonetic Drills.
Teacher: Now, look at the blackboard. Let’s read the names of the holidays together. Well, will you read all these words and word-combinations once again, please? (one by one)
3. Each holiday has its own symbols. What are they?
4. Гра «Відгадай». A Guessing Game (the riddles about some holidays – загадки про деякі свята).
Teacher: Well, children, I am sure you already know something about these popular holidays, now listen to me attentively and give the name of the holiday which I describe – guess the riddles.
Загадки:
1. It is the most important holiday in our country. It is in spring. People have street parades in the afternoon and set off fireworks when it is dark. (Victory Day)
2. People decorate the houses with bright lights and ornaments. They exchange postcards and gifts. Children like this holiday very much, because they always find presents early in the morning. (Christmas)
3. The traditional colours of this holiday are orange, black and yellow. Children dress up in costumes of skeletons, goblins, black cats and spiders. There are many jack-o-lanterns in the streets when it is dark. (Halloween)
4. People send special cards to someone they love. Usually they don’t sign their names. (St Valentine’s Day)
5. At this holiday in England schools close for two weeks. People give each other chocolate eggs. (Easter)
6. It is in March. It is for women. They usually get flowers and presents from husbands and children. (Women’s Day)
Teacher: Very good, children.
5. Письмо та читання. Writing and reading.
Teacher: Let’s work in group, children. Every group gets the holiday. You should write down the list “What do you usually do at this holiday”. Don’t tell anybody what holiday you have. Then we’ll try to guess it.
For example: You have “Birthday”
You list: We usually invite friends to our place, cook special dishes, and arrange a party.
You have 3 minutes.
Teacher: Are you ready? Let’s check up. The first group, read your list, we will guess your holiday.
Thank you!
6. Усне мовлення. Speaking. - “Magic Bag”.
Teacher: Explain why people like holidays?
I have a sack. You’ll take one card from this sack and make a sentence with the word.
Words:
presents sweets parties fun |
postcards flowers relatives friends |
rest meal decorating wishes |
For example,
People like holidays because they have a rest.
People like holidays because they buy/make/get presents.
7. Physical Activity. Фізкультхвилинка (відеофайл).
Teacher: During the holidays people are very happy and joyful. And we shall be happy, too.
8. Grammar Revision. Cardinal and Ordinal Numerals.
T. Remember. We use cardinal numerals to talk about the number of things. We use ordinal numerals to talk about the order of things.
Example. I go to school Number Five.
I am in the fifth form.
9. Grammar Practice.
a) Ex.1p122
b) Ex.2p.122
10. Усне діалогічне мовлення. Dialogues.
You are to make up dialogues using prompts.
11. Аудіювання. Listening comprehension. (5 хв.)
Teacher: And now we’ll watch a video about some British holidays and you are to do the test in the cards.
And now let’s check your answers.
12.Читання тексту Ex.1 p.185
ІІІ. Заключна частина уроку. Rounding off.
1. Рефлексія.
Teacher: Do you like today’s lesson? How do you like your work on the lesson.
2. Домашнє завдання. Setting the homework for the next lesson.
Teacher: Now, children, open your day books and write down your home task for the next lesson, please. You are to write down аn invitation to the holiday or the party on the cards you choose. Is the homework clear?
3. Підведення підсумків уроку.
Saying “Good bye”.
Teacher: Now, boys and girls, it’s time for saying “Good bye”. Well, thank you for your work, boys and girls. You are always very active at my classes and help me. Thank you for being kind and clever. Today we revised some material about some popular holidays. I hope you have learnt something interesting about well-known holidays.
Stand up, please.
Good-bye, dear friends.