Тема: Будова рослин. Спостереження за етапами розвитку рослин. Догляд за рослинами.
Мета: ознайомити учнів з будовою рослин, формувати вміння розрізняти органи рослин, називати їх, з'ясувати значущість кожної частини рослин; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати інтерес до національних символів.
Обладнання: ноутбук, аудіо запис Ф.Пурсель «Прогноз погоди, ілюстрації з зображення частин рослин для сценки,відеоматеріал «Будова рослин», індивідуальні зображення рослин,емблеми квітів до українського віночка, український віночок.
ХІД УРОКУ
1.Самовизначення учнів (створення умов для «хочу» і «можу»)
1. Привітання, побажання хорошого настрою.
Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному,
Учням, гостям і усьому прекрасному!
2.Вправа «Долонька до долоньки»
- Уявіть , що в ваших долоньках квіточка. Давайте вдихнемо її аромат.
-Придумайте, яку квіточку ви тримаєте в руках…Подаруйте її своєму сусідові.
(Діти дарують квітку посміхаючись один одному і сідають на місця)
- А зараз можна побачити квіти?
- Чому?
- Який місяць?
3.Фенологічні спостереження .
- А як він називається?
Назва ЛЮТИЙ закріпилася за місяцем у кінці минулого століття. Адже він люту вдачу має. Пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети - все це лютий. Про це свідчать і попередні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою та весною).
- Урок природознавства ми розпочинаємо з хвилинки спостережень за погодою. Давайте повторимо алгоритм спостережень.
- Хто бажає бути синоптиком сьогодні?
Синоптик.
-Доброго ранку! У студії віртуальної синоптичної обсерваторі …
-Сьогодні на території України (звертається до карти України)збережеться зимова погода. У центральних областях, а зокрема у нашому селі, буде –мінус два градуси вдень. Небо похмуре. Зранку у погоді відбулися такі зміни… Я з вами прощаюся. Дякую за увагу
- У народі кажуть: «Якщо снігу в лютому випало багато, то буде врожай пшениці, а якщо лютий малосніжний, то врожаю чекати не варто..».
- Діти, чи йшла мова про об’єкти природи у цій народній прикметі?
(Так. Мова йшла про сніг та пшеницю)
4. Актуалізація знань і фіксація утруднення у діяльності.
-До якої природи належать пшениця? (До живої, тому що це -рослини.) (наочність)
-Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)
-Що потрібно рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, поживні речовини).
-Що дає світло і тепло? (Сонце).
-Для чого рослині потрібне світло і тепло? (Без сонячного світла і тепла рослини не можуть жити, за що їх називають «дітьми Сонця»).
-Сонце, вода, ґрунт – це яка природа? (Це нежива природа.)
-Який напрошується висновок?
Висновок. Жива природа тісно пов’язана з неживою.
II. Виявлення причин утруднення і постановка навчальної задачі
-Діти , а сьогодні ми будемо говорити про рослини та їх будову
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя із складанням опорної схеми
Корінь- закріплює рослину у грунті; всмоктує воду поживні речовини
Стебло- утримує рослину, розподіляє воду і поживні речовини по всій рослині
Листя- дихають повітрям, вловлюють сонячні промені і виробляють поживні речовини, які необхідні для життя рослин; очищають забруднене повітря
Квіти-щоб дати потомство для розмноження
Плоди- захищають насіння від пошкодження і в них міститься насіння
- Як називаються частини рослин одним словом? (наочність таблиця)
- Які є органи у рослини?
- В якому порядку їх необхідно називати?
Фізкультхвилинка
5.Робота в групах. Постановка проблеми.
Скласти з розрізаних частин аркуша рослину.
6. Аналіз завдання та визначення проблеми.
- Як ви гадаєте, чи всі органи рослини їй необхідні?
- Перегляньте сценку, яку приготували ваші однокласники і скажіть, з ким із головних героїв ви погоджуєтеся?
Сценка «Хто найважливіший»
Засперечалися якось органи рослини : хто з них найголовніший.
- Я тут найголовніший! Я зміцнюю рослину в ґрунті, я напуваю його водою і годую мінеральними солями. Я і людей, і тварин годую. Та ще і лікую іноді. Я першим з насіння з'являюся, говорить про мою важливість! Іноді я так змінююся, що потрібно бути дуже уважним і допитливим, щоб мене упізнати. Називають мене теж по-різному: коренеплоди, кореневі бульби. Загалом, шановані частини рослини, я самий важливий серед вас!
Обурилося листя: "Подумаєш! Ти, корінь, живеш в темряві, та ще і
за наш рахунок! Це ми годуємо рослину поживними речовинами, уміло
використовуючи сонячну енергію! Це ми підказуємо людям, коли рослину
треба полити, підгодувати, укрити. Ми також годуємо і лікуємо тварин, і людей. Та і дихається поряд з нами легко"
- Дозвольте! - вступило в розмову стебло. А хто тримає листя? квіти?
плоди? Хто поставляє поживні речовини від кореня до інших частин
рослини і навпаки від листя до кореня?
- Друзі! Не потрібно так кричати. Безперечно найважливіший - це Я! – сказала квітка. Тому що я утворюю, плоди і насіння, що б рослина могла
розмножуватися. А крім того я найкрасивіша з Вас. А який дивовижний аромат виходить від мене!
- Цікаво. - вступив в суперечку плід. Та коли б не я, усі рослини перевелися б, не змогли розмножуватися. Окрім цього, без мене тварини і люди померли б від голоду, тому що я одне з головних джерел живлення.
-Отже, діти, на вашу думку хто виявився головним у цій суперечці? (Відповіді учнів)
- Суперечка, що почалася, між частинами рослини нерозв'язна. Усі вони важливі і потрібні рослинам: і корінь, і листя, і стебло, і квіти, і плоди. Адже
усі вони частини одного організму.
-Чи може існувати рослина без якоїсь її частини?(Ні)
7.Самостійна робота із взаємоперевіркою .
-А зараз спробуйте самостійно визначити з яких частин складається рослина пронумерувавши відповідні частини. Перевіримо в парах як ви виконали це завдання.
Фізкультхвилинка
III. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні
1. Робота з опорною схемою та наочністю
- Скільки органів у рослини? Назвіть їх
- Які органи цих рослин використовує в своїй діяльності людина?
2. Робота з кімнатними рослинами (в групах). Практична робота.
3. Догляд за рослинами.
Що у нас на підвіконні росте, дихає і живиться? (Кімнатні рослини)
- У кого вдома є кімнатні рослини?
- Чи знаєте ви як вони називаються?
- Для чого вони потрібні?
- Пригадайте, які умови необхідні для життя кімнатних рослин?
- Назвіть відомі вам кімнатні рослини.
ПАМ’ЯТКА ПО ДОГЛЯДУ ЗА КІМНАТНИМИ РОСЛИНИМИ
● поливайте квіти влітку 2-3 рази на тиждень увечері, взимку – один раз вранці;
● влітку підживлюйте рослини один раз на два тижні;
● розпушуйте грунт, щоб до коренів потрапляло повітря;
● витирайте пил із листків, а дрібні листки – обприскуйте;
● регулярно видаляйте з рослин сухі листки, гілочки.
На горщик з кімнатними рослинами прикріпити позначки і кожна група розповість про догляд за кімнатною рослиною .
Хвилинка-цікавинка. Знайомство з рослинами «Українського віночку»
-Діти, скажіть, а в національному одязі українців присутні квіти? Де саме?
(На вишиванці вишиті квіти та рослини, в українському віночку, на рушниках)
На кінець уроку хотілося б звернути увагу на український віночок
Український віночок - це не тільки прикраса, але й оберіг, «знахар душі». У ньому є така чарівна сила, що біль знімає, волосся береже. Усього в українському віночку 12 квітів, усі вони лікарські і кожна – оберіг.
(Виходять дівчата у віночках з емблемами квітів)
Дівчинка 1. Головне місце посідає деревій. Ось її люди і вплели у віночок як символ непокори.
Дівчинка 2. Безсмертник вважають символом здоров’я.
Дівчинка 3. Квіти вишні і яблуні – символ материнської любові.
Дівчинка 4. Ружа, мальва і півонія у віночку – символ віри, надії і любові.
Дівчинка 5. Любисток і волошка - символом людської відданості.
Дівчинка 6. Барвінок - символом життя.
Дівчинка 7. Ромашка приносить не тільки здоров’я, але й доброту і ніжність. Її вплітають разом з кетягами калини. Переплітають з вусиками хмелю – символом гнучкості і розуму.
IV.Рефлексія діяльності на уроці.
1. Гра «Вірю — не вірю».
Учитель називає твердження, а учні показують LEGO:
зелена - «вірю», червона - «не вірю».
-Листя рослин всмоктує з ґрунту воду з розчиненими| речовинами. (Не вірю)
- Вода рухається від кореня по стеблу. (Вірю)
-У всіх рослин однакові стебла?
-Квіти уловлюють сонячні промені?(Ні)
-Всі рослини дихають і вдень і вночі? (Так)
- Квітки у всіх рослин однакові. (Не вірю)
2.Робота з загадкою
- Ви добре працювали і зараз отримаєте приз - плоди рослини, а якої дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Народжується з квітки, його всі люблять дітки.
Заліза в нім багато, рум'яне і смачне.
А ну, скажіть, малята, то що ж воно таке? (Яблуко.)
(Діти отримують яблука. Урок закінчується.)
-Чи сподобався вам урок? Якщо так, то поплескайте у долоні.