ознайомити учнів із складовими частинами рослинних організмів – органами;з'ясувати значення поділу органів рослин на вегетативні та генеративні; розкрити функції органів .Розвивати уміння працювати з різнорівневими завданнями; уміння порівнювати, виділяти головне та робити відповідні висновки. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, а саме до рослинного світу.
Тема. Органи рослин
Тема: Будова рослин. Органи рослин Мета: ознайомити учнів із складовими частинами рослинних організмів – органами;з‘ясувати значення поділу органів рослин на вегетативні та генеративні; розкрити функції органів .Розвивати уміння працювати з різнорівневими завданнями; уміння порівнювати, виділяти головне та робити відповідні висновки. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, а саме до рослинного світу.
Тип уроку. Засвоєнняно вих знань.
Основніпоняття та терміни: рослиннийсвіт, орган рослини, вегетативніоргани, генеративніоргани.
Матеріали та обладнання:живірослини, схеми, малюнки, таблиці, гербарій.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування.
1. Що таке тканина?
2. З яких тканин складається організм рослини?
3. Які тканини забезпечують опору рослині?
4. Які тканини захищають рослину від несприятливих зовнішніх впливів: механічних, температурних коливань, надмірного сонячного освітлення?
5. Які тканини забезпечують транспортування речовин в організмі рослини?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Мозковий штурм
Розглядаючи гербарії рослин, дайте відповідь на запитання:
Які органи ви бачите у цих рослин?
IV.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Проблемна ситуація
Якщо виділити окремо якусь рослинну тканину, наприклад покривну, то вона не зможе існувати самостійно і загине. Як ви гадаєте, чому?
V.Повідомлення теми уроку та завдань для учнів. (Запис в зошити)
VІ.Засвоєння нових знань
Блок 1. Органи рослин.
Записати визначення в зошит що таке орган?
Класифікація органів рослин
Усі органи вищих рослин поділяють на:
Органи рослин
Підземні Надземні
Корінь Пагін (стебло,листки,
бруньки, плід,
квітка, насіння)
Органи рослин
Вегетативні Генеративні
Корінь, пагін Квітка,плід, насіння
(стебло,листки,бруньки)
Забезпечують ріст і розмноження забезпечують розмноження
Розглянути схему «Органирослин».Запис схеми в зошит
Блок 2. Вегетативні та генеративні органи та їх функції
Блок 3. Значення вегетативних та генеративних органів
VIІ. Первинний контроль знань
1. Фронтальне опитування
1. Які вегетативні органи характерні для рослин?
2. Назвіть функції вегетативних органів.
3. Що таке генеративні органи рослин?
4. Які функції виконують генеративні органи?
2. Знайти генеративні органи
3.Які органи рослин зображені?
VІIІ.Систематизація та узагальнення знань
Заповнити таблицю в зошит
Орган рослини |
Його значення: що він робить? |
Корінь |
утримує рослину у ґрунті, всмоктує з ґрунту воду з поживними речовинами |
Стебло |
переганяє воду від коренів до інших органів |
Листок |
використовує сонячну енергію для утворення поживних речовин з води та вуглекислого газу, виділяє кисень у повітря |
Квітка |
утворює плід з насінням |
Плід |
з нього виростає нова рослина |
ІХ. Підведення підсумків уроку.
Оцінювання та похвала учнів
Х. Надання та поясненнядомашньогозавдання.