Урок "Будова тварин: клітини, тканини"

Про матеріал
Поточний урок для 7 класу; розроблений у відповідності до підручника Біологія, автор Соболь В. І.
Перегляд файлу

Тема:  Основні відмінності тварин від рослин та грибів

Мета: формувати уявлення про зоологію, що вивчає царство тварин, та її основні завдання, дати поняття про ознаки тварин;
розвивати вмін6ня аналізувати, порівнювати, робити висновки, складати таблиці;
виховувати бережне ставлення до природи

Основні поняття й терміни: тварини, еукаріоти

Очікувані результати (предметні компетентності): учень порівнює будову клітин тварин, рослин та грибів; описує відмінності тварин та рослин

Обладнання: підручник, зошит, картки із завданнями, сигнальні картки, таблиці «Будова тваринних тканин», «Будова рослинних тканин», «Будова рослин», зображення тварин та інших царств живої природи.

Хід уроку.

 

  1.    Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка присутніх

Розминка: вправа «Загальна талановитість». Візьміть листочок, ручку та занотуйте усі свої таланти.

  1. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду

Прийом «Біотир» вчитель зачитує ознаки організмів, які потрібно розподілити за групами: А – для рослин;
                Б – для тварин;
                 В – для всіх живих організмів.

  1.     Мають клітинну будову
  2.     Органічні речовини утворюють в процесі фотосинтезу
  3.     При диханні поглинають кисень та виділяють вуглекислий газ
  4.     Живляться готовою органікою
  5.     У клітинах є пластиди та вакуолі
  6.     Здатні до обміну речовин та енергії
  7.     Ведуть прикріплений спосіб життя
  8.     Активно рухаються
  9.     Мають пристосування до середовища
  10. Для транспорту речовин є кровоносна система
  11. Ріст необмежений
  12. Здатні до розмноження
  1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

 

  1. Повідомлення теми та мети, завдань уроку
  2. Засвоєння нових знань
    1.     Відмінності тварин на рівні клітини
      1.   Прийом «Біологічний практикум» Складання діаграми Вена (Робота в парах:) Учні отримують картки із завданнями та складають діаграми Вена. (додаток 1) Презентують свої роботи
      2.   Прийом «Мозковий штурм» Спробуйте об’єднати діаграми Вена. Поміркуйте, що є спільного у клітинах грибів, тварин та рослин? В чім особливість тваринної клітини? Які це має наслідки для тваринного організму (усі організми – еукаріоти; відсутність оболонки  сприяє зміні форми клітини та активному способу життя)
    2.     Відмінності тварин на рівні тканин, органів та систем органів.

Пояснення вчителя з використанням таблиць, малюнків тварин та рослин.

  1.   Особливості життєдіяльності тварин.

Прийом «Біологічний практикум»

Робота в парах. Користуючись підручником (ст. 21) порівняйте особливості життєдіяльності тварин та рослин.

  1. Закріплення знань

Прийом «Детектор брехні» (додаток 2)

Клас поділяється на два варіанти. Перший варіант отримує тему – рослини, другий – тварини. Зачитується перше із 12 тверджень: якщо воно правильне для рослин, то учні першого варіанту над 1 ставлять знак  «^», якщо ні – знак «-«. В кінці вийде ламана лінія, для кожного варіанту своя.

  1.          Підсумки уроку

Прийом «Роблю висновки»

  1.   Причиною відмінності тварин від рослин є особливості на рівні клітини, а саме: відсутність клітинної стінки, вакуолей, пластид;
  2.   У тварин більш різноманітні органи та системи органів;
  3.   Життєві функції пов’язані з появою спеціалізованих органів та систем органів
  1.          Д/з

1. Опрацюйте § 4 підручника.

2. Розгляньте ілюстрації тканин і дайте відповідь на питання: яка з них належить тваринам? За якими ознаками можна розрізнити на малюнках клітини тварин та рослин?

3.  Підготувати повідомлення: «Арістотель – батько зоології.» «Історія розвитку зоології»

 

 

 

Додаток 1. Картки із завданням

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діаграма Вена «Порівняння тваринної  та рослинної клітин»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діаграма Вена «Порівняння тваринної  та грибної клітин»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діаграма Вена «Порівняння грибної  та рослинної клітин»

 

 

 

 

 Зведена діаграма Вена «Порівняння тваринної, грибної  та рослинної клітин»

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2. Детектор брехні (р – рослини, т – тварини)

  1.   Дихання відбувається за допомогою спеціалізованих органів – продихів (р)
  2.   Живлення гетеротрофне (т)
  3.   Ростуть протягом всього життя (р)
  4.   Шкідливі продукти обміну швидко виводяться спеціалізованими органами (т)
  5.   Для транспорту речовин існує провідна тканина (р)
  6.   Регуляція процесів в організмі відбувається фітогормонами (р)
  7.   Реакція-відповідь на вплив зовнішнього середовища відбувається за участі нервової системи (т)
  8.   Дихають зябрами, легенями (т)
  9.   Розмноження переважно статеве (т)
  10. Нервова та ендокринна системи регулюють процеси в організмі (т)
  11. Частіше розмножуються вегетативно, не статево (р)
  12. Активно рухаються (т)

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
8 вересня 2019
Переглядів
1616
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку