Урок читання
Тема: Буду я природі другом. Г. Демченко казка «Калинка»
Мета: розширити знання дітей про калину як символ України;
вдосконалювати читацькі навички учнів;
вчити ділити текст на логічно-завершені частини і добирати до них заголовки;
збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення;
формувати уміння працювати в групах, в парах;
виховувати бережне ставлення до природи;
Урок читання
Тема: Буду я природі другом
Г. Демченко казка «Калинка»
Мета: розширити знання дітей про калину як символ України;
вдосконалювати читацькі навички учнів;
вчити ділити текст на логічно-завершені частини і добирати до них заголовки;
збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
формувати уміння працювати в групах, в парах;
виховувати бережне ставлення до природи;
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація уроку;
картки для роботи в групах, в парах;
рушник, ягоди калини;
Хід уроку
І. Повідомлення теми та завдань уроку
Діти! Сьогоднішній урок я хочу розпочати віршем Степана Жупанина
«Буду я природі другом», який відкриває новий розділ нашого підручника с такою самою назвою. Отже, приготуйтеся уважно слухати мене, а потім дасте відповідь на запитання «Що означає бути природі другом?».
Ви правильно відповіли на це питання, а попрацювавши добре сьогодні на уроці, ми з’ясуємо відповідь на інше питання
«Що потрібно людині, щоб бути другом природі?»
В розділі, я кий ми починаємо, є багато віршів, казок, оповідань, про те, як люди повинні поводитись в природі, щоб їм було чим дихати, що їсти, що пити, де відпочивати, чим лікуватися, чим милувати своє серце і душу.
А почнемо ми з казки, яку написала відома дитяча письменниця Галина Демченко.
Крім того, що ця жінка писала для дітей, вона була ще і художницею, багато років працювала вчителем. Отже, казка ця народна чи авторська? Чому?
ІІ. Опрацювання матеріалу уроку
Казка ця про рослину – символ України, яку саме ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
За хатиною в садочку у зеленому віночку,
у червоному намисті стала, наче молода.
І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен – смик, та й укине на язик.
Зветься ж ця рослина – червона …..
Для того щоб наш урок був цікавим, ви повинні на уроці бути:
Калина – це кущ, весною вона розцвітає мов дівчина у білому вбранні.
Восени стоїть калина у червоному намисті красива і урочиста.
Ягоди її кислі і трохи гіркуваті,
а взимку – солодкі.
Вони дуже корисні. З них готують повидло, варення, компоти.
А ще на Україні є звичай виряджати своїх дітей у дальню дорогу рушником з вишитою калиною, бо вона оберігає людину від усього злого.
Звідки ж ця рослина отримала свою назву, ми дізнаємось з казки Галини Демченко «Калинка»
(діти відкривають підручник)
ІІІ. Опрацювання казки
3 і 4 частини читають сильні діти
(вчитель читає слово, а учні говорять його значення)
Фізхвилинка
(«Одна калина» пісня С. Ротару)
IV. Усвідомлення та осмислення матеріалу
зачитати уривок казки, до якого художник намалював ілюстрацію у підручнику.
(в ягодах)
Покуштуйте ягоди. Чи дійсно зернятко схоже на сердечко?
(діти куштують ягоди)
Розташувати заголовки до частин казки в правильному порядку;
Перевірка з дошкою;
V. Визначення головної думки твору
(робота в парах з карткою – лабіринтом)
VI. Підсумок уроку
Д.з.