БУКВА Ї . ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ
Мета: повторити знання учнів про звукове значення букви ї; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уважність при списуванні з друкованого тексту; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Мовні ігри
-
Складіть звукові схеми до малюнків (маяк, юнга, дятел) .
-
Вставте букви у надруковані слова
МА_ К _ НГА Д_ТЕЛ
-
Поставте відповідний малюнок.
Підсумок:
-
Які букви мають два звуки ( Я, Ю,Є).
-
Коли вони позначають два звуки? Коли один ?
-
Пропедевтика української мови
-
Спостерігайте за вимовою звуків, які позначає буква ї, у словах: їжак, їсти.
Буква ї завжди позначає два звуки [йі].
Наприклад: їжак, поїзд.
Фізхвилинка:
-
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Сьогодні ми повторимо звукове значення букви ї , закріпимо навички звуко – буквеного аналізу слів.
-
Повторення правил сидіння за партою під час письма
-
Робота за підручником «УКРАЇНСЬКА МОВА» (с. 26-27)
-
Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
- Давайте згадаємо, як пишеться буква ї.
- Напишіть каліграфічно: ї ї ї їж їжак
-
Виконання письмових вправ
Завдання 1
-
Вимовте звуки, які позначає виділена буква. Скільки звуків і букв у словах?
Завдання 2
-
Складіть слова, рухаючись за стрілочками. Які ви чуєте звуки? Якою буквою ми їх позначимо?
-
Розвиток зв’язного мовлення. Опис тваринки (усно).
Опишіть тваринку за запитаннями та опорними словами. Відповідати треба короткими реченнями, не можна говорити одним словом.
Опорні слова: з колючок; маленький, гостренький; мов ґудзики, коротенькі.
-
Яка це тварина?
-
Де живе?
-
Яка в нього шубка?
-
Який носик?
-
Які очі?
-
Які ніжки?
-
Словникова робота.
Давайте згадаємо, з якими новими словами познайомилися на уроці читання.
Слоїк – висока посудина зі скла, глини, фаянсу.
Скриня – сундук.
Затишно – тепло, гарно, зручно
Завдання 3
-
Пригадайте оповідання І. Роздобудько «Місяць у слоїку».
-
Про кого в ньому йдеться?
-
Прочитайте текст. Випишіть слова з буквою ї. Вимовте звуки у виділеному слові.
-
Поміркуйте, чому підкреслене слово пишемо з великої букви.
Фізкультхвилинка
-
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Роз'єднай»
-
Запишіть речення, відокремивши кожне слово.
Восенизірвавсязгілкигорішок.
Йогознайшлабілка.
Взимкувонанимполасувала.
(повторити правила роботи з реченням)
Завдання 4
-
Як називається наша країна?
-
Яке головне місто України?
Зображення на екрані.
-
Розгляньте фотографії .
-
Яке місто на них зображено?
-
За якими визначними місцями ви впізнали Київ?
-
Спишіть речення, вставляючи пропущені букви. Назвіть звуки, які позначають вставлені букви.
-
Самостійна робота учнів (1,2 речення).
-
ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
-
Що цікавого для себе дізналися…
-
Що вивчили, закріпили? Що запам’ятали?
-
З яким настроєм завершуєте урок?