Урок Число і цифра 0. Написання цифри 0. Порівняння чисел з 0. Віднімання того самого числа."

Про матеріал

Тема уроку: Число і цифра 0. Написання цифри 0. Порівняння чисел з 0.

Віднімання того самого числа.

Мета уроку: На основі практичних дій з предметами розкрити утворення

нуля, визначити його місце в натуральному ряді чисел.

Вправляти в порівнянні чисел, написанні цифри 0. Формувати

вміння складати і розв'язувати приклади на додавання і

віднімання.

Розвивати мислення, увагу, кмітливість, дрібну моторику руки.

Формувати позитивне ставлення до навчання.

Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: Презентація до уроку, прищіпки, демонстраційний матеріал.

Хід уроку

І. Організація класу.

Учитель: Ранок! Сонце піднімається. Наші дітки у класі з гостями вітаються.

Діти: Добрий день!

Учитель: Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу!

Діти: Чому?

Учитель: Бо я дуже люблю своїх дітей!

Діти: Чому?

Учитель: Бо чекаю любові і плідної праці.

Діти: Ми любимо працю і будем стараться!

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

  • -Урок у нас буде незвичайний: я запрошую вас на уявну прогулянку до лісу. Під час прогулянки ми познайомимось з новим числом, будемо порівнювати числа, складати та розв'язувати приклади на додавання та віднімання.
  • Прислухайтесь! Земля співає!

І линуть звуки чарівні.

Усе в природі голос має

Й свої виспівує пісні.

Заграло листя на осиці

І очерет зашелестів.

Чарівні звуки линуть в лісі.

Звучить мелодія без слів.

  • - Звичайно, у лісі без супроводжуючого не можна. Тому, щоб ви не заблукали, я буду супроводжувати вас упродовж усієї нашої прогулянки.
  • -І ось ми в лісі. ( На моніторі – зображення лісу )
  • -Добрий день, лісе, повний казок і чудес! ( Діти вітаються )
  • -А які правила поводження в лісі ви знаєте? ( Відповіді дітей )
  • -В лісі не можна ламати гілки дерев.
  • -Не можна рвати оберемками квіти, листя на деревах.
  • -Не можна збивати гриби ногами.
  • -У лісі не можна галасувати, лякати птахів, звірів.
  • -Не можна руйнувати мурашники та інші оселі лісових мешканців.
  • -А хто це виходить до нас із лісу?
  • Я вухатий ваш дружок,
  • В мене сірий кожушок,
  • Куций хвостик, довгі вуса,
  • Я усіх-усіх боюся?
  • ( На моніторі з'являється зайчик )
  • Так, - це зайчик. Він пропонує вам провести математичну розминку.
  • -Назвіть найменше число, яке ми вивчили. ( 1 )
  • -Назвіть найбільше число, яке ми вивчили. ( 10 )
  • -Як утворилося число 2 ( 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 )?
  • Лічба від 1 до 10; від 10 до1.
  • Запис чисел від 1 до 10.
  • Математичний диктант.
  • -Запишіть сусідів числа 2 ( 7 ).
  • -Запишіть попереднє число у числа 6.
  • -Запишіть попереднє число у числа 8.
  • -Запишіть наступне число у числа 3.
  • -Запишіть наступне число у числа 9.
  • ( 1, 3, 6, 8, 5, 7, 4, 10 )
  • -Прочитайте числа в порядку зростання.
  • -Зайчик підготував для вас веселі задачі.
  • ü Перша в клас прийшла Катруся,
  • Потім Віра і Павло.
  • Потім Оля і Ганнуся.
  • Скільки хлопчиків прийшло? ( Один )
  • ü 5 метеликів літають
  • І на квіточки сідають.
  • Прилетів іще один,
  • Сів на квіточку і він.
  • Полічімо швидше всіх,
  • Цих метеликів прудких. ( Шість )
  • ü Вже летять до годівниці
  • Горобець і три синиці.
  • Скільки пташечок, скажіть,
  • Будуть вдячні за обід? ( Чотири )
  • -Зайчик хоче з вами пограти у гру «Плескання в долоні». ( Учитель показує цифру, а учні повинні плеснути у долоні відповідну кількість разів: щоб кількість плескань відповідала показаній цифрі ).
  • -Із завданнями зайчика ви справились добре. Продовжуємо нашу прогулянку.
  • -А хто це виглядає із-за кущика?
  • В темнім лісі проживає,
  • Довгий хвіст пухнастий має.
  • Їй на місці не сидиться,
  • А зовуть її … ( лисиця ). ( На моніторі з'являється лисичка )
  • -Так, це лисичка. У лісовій школі лисичці дали завдання розв'язати приклади. Лисичка швидко їх розв'язала, записуючи відповіді на осінніх листочках. Але подув вітер і листочки розлетілись. Допоможіть лисичці поновити відповіді.
  • Розв'язування прикладів.
  • 5 + 4 = 4 + 3 =

9 – 1 = 8 – 4 =

4 + 2 = 7 – 2 =

  • -Бачу, що ви втомилися. Пропоную потанцювати на лісовій галявині.
  • Відео- фізкультхвилинка
  • -Відпочили. То ж можемо подорожувати далі лісовими стежками.

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.

  • -А хто це нас зустрічає?
  • Що за дивна непосида
  • На стежину шишку кида?
  • З гілки скік та скік на гілку.
  • Упізнали, друзі, … ( білку )
  • ( На моніторі з'являється білка )
  • -Білочка запрошує вас на лісову галявину.
  • -Вона готується до зими. Побачила ялинку і вирішила зібрати шишок.
  • ( Учитель на магнітній дошці вивішує ялинку, на якій 3 шишки. )
  • -Діти, скільки на ялинці шишок? ( 3 )
  • -Одну шишку зірвала білочка. ( Учитель знімає одну шишку.)
  • -Скільки шишок залишилось? ( 2 )
  • -А тепер іще одну шишку зірвала білочка. ( Учитель знімає одну шишку.)
  • -Скільки шишок залишилось? ( 1 )
  • -А тепер останню шишку зірвала рудохвоста. Скільки шишок залишилось? ( Жодної )
  • -Залишилось нуль шишок.
  • -А зараз подивіться мультфільм, а потім скажете, з якою цифрою ви познайомились під час перегляду. ( Перегляд мультфільму « Цифри з Йошкою і Тошкою. Цифра нуль.» )
  • -З якою цифрою вас познайомив мультфільм?
  • -Число нуль на письмі позначається цифрою 0. ( Учитель демонструє картку із цифрою 0 )
  • Кругла, наче буква о,
  • Цифра 0, або ніщо.
  • Як стоїть він сам-самісінький,
  • То й не значить нічогісінько.
  • -Під час запису якого числа використовується нуль?
  • -Діти, а як ви гадаєте, де має стати нуль у числовому ряді? ( Перед цифрою 1 ). ( Учитель ставить картку із цифрою 0 перед 1 ).
  • -Сьогодні ми повторимо правопис цифри 0.
  • ( Учитель на дошці показує правопис цифри 0 ).
  • Письмо у зошиті цифри 0.
  • Вправи з прищіпками.
  • -Давайте за допомогою круга і прищіпок утворимо сонечко. ( Діти виконують вправу з прищіпками ).
  • -Білочка просить розв'язати цікаву задачку.
  • Було у Галини 5 ягід малини.
  • Чотири вона з'їла, одну – загубила.
  • Скільки ягідок малини залишилось у Галини? ( Жодної, нуль ).
  • -Щось ми довго затримались із білочкою. Наша прогулянка продовжується.
  • -А хто це виходить нам назустріч?
  • В нього стільки голочок,
  • Я на небі зірочок,
  • А не має, бідний, нитки,
  • Не пошиє шапки, свитки,
  • Рукавиць, чобіток …
  • Сів та й плаче … ( їжачок )
  • ( На моніторі з'являється їжачок )
  • -А плаче їжачок, бо не може складати і розв'язувати приклади. А ми з вами можемо. Покажемо, як це треба робити?.
  • ( За допомогою демонстраційного матеріалу діти складають, записують і розв'язують приклади )
  • Складання, запис та розв'язування прикладів .
  • -Скільки грибочків росло під деревом? ( 2 )
  • -Скільки грибочків я зірвала для їжачка? ( 2 )
  • -Скільки грибочків залишилось? ( 0 )
  • -Складіть і запишіть приклад на віднімання. ( 2 – 2 = 0 )
  • -Скільки ведмедиків гралось на лісовій галявині? ( 3 )
  • -Скільки ведмедиків побігло до барлоги? ( 3 )
  • -Скільки ведмедиків залишилось? ( 0 )
  • -Складіть і запишіть приклад. ( 3 – 3 = 0 )
  • -Бачу, що ви втомились. Пограємо в гру «Звуки природи».
  • Вітерець у лісі: ш-ш-ш,
  • Пролетів жук: ж-ж-ж,
  • Заспівав комарик: з-з-з,
  • Пролетів птах: шух-шух-шух,
  • Почули горобчика: цінь-цвірінь, цінь-цвірінь,
  • Синичку: ци-ци-пі, ци-ци-пі, зозулю: ку-ку-,ку-ку.
  • -А тепер виконаємо порівняння чисел:
  • 5 … 0 8 … 0
  • 0 … 2 0 … 10
  • -Продовжуємо подорожувати лісовими стежками. А що це за купка землі посеред стежинки? ( На моніторі телевізора з'являється малюнок мурашника )
  • Інформаційна довідка.
  • -А чи знаєте ви, діти, що мурашок називають санітарами лісу. Вони знищують шкідливих комах. Якщо працює весь мурашник, за день знищується 15-20 тисяч шкідливих комах. Синиця, щоб виконати таку роботу, повинна працювати два місяці.
  • -Лісові мурахи просять вас, діти, розпізнати геометричні фігури.
  • ( Учитель показує різні геометричні фігури: трикутник, чотирикутник, крива лінія, пряма лінія, промінь, відрізок )
  • -Чому ця фігура називається трикутником?
  • -Чому ця фігура називається чотирикутником?
  • -Що ви скажете про пряму лінію?
  • -Що ви знаєте про промінь?
  • -А про відрізок?
  • -За допомогою чого ми креслимо відрізки?
  • -Яку міру довжини ви знаєте?
  • Креслення відрізків.
  • - Накресліть відрізок довжиною 5 сантиметрів.
  • -Накресліть відрізок завдовжки 2 сантиметри.
  • -Що ви можете сказати про довжину першого відрізка відносно другого?
  • Рефлексія
  • -Чи сподобалась вам прогулянка?
  • -Що сподобалось найбільше?
  • -З яким числом познайомились? Якою цифрою воно позначається?
  • -Під час прогулянки ви добре себе поводили, допомагали тваринкам і вони вам за це дуже вдячні.
  • Як посадить кожний деревце – І кожну стежечку в'юнку
  • Буде ліс шуміти. Ми можем обсадити.
  • Давайте зробимо ми це, Джерельця всі розчистим ми
  • Чудово ж буде, діти! Від краю і до краю.
  • І зацвіте Земля в вінку, Давайте будемо людьми.
  • Як будуть всюди квіти. Нас так Земля благає.
Перегляд файлу

Тема уроку:  Число і цифра 0. Написання цифри 0. Порівняння чисел з 0.

                        Віднімання того самого числа.

Мета уроку: На основі практичних дій з предметами розкрити утворення

                       нуля, визначити його місце в натуральному ряді чисел.

                       Вправляти в  порівнянні чисел, написанні цифри 0. Формувати

                       вміння складати і розв’язувати  приклади на додавання і

                       віднімання.

                       Розвивати мислення, увагу,  кмітливість,  дрібну моторику руки.

                       Формувати позитивне ставлення до навчання.   

                       Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання:  Презентація до уроку, прищіпки, демонстраційний матеріал.

 

                                            Хід уроку

І. Організація класу.

Учитель: Ранок! Сонце піднімається. Наші дітки у класі з  гостями вітаються.

Діти: Добрий день!

Учитель: Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу!

Діти: Чому?

Учитель: Бо я дуже люблю своїх дітей!

Діти: Чому?

Учитель: Бо чекаю любові і плідної праці.

Діти: Ми любимо працю і будем стараться!

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

  • Урок у нас буде незвичайний: я запрошую вас на уявну прогулянку до лісу. Під час прогулянки ми познайомимось з новим числом, будемо порівнювати числа, складати та розв’язувати  приклади  на додавання  та віднімання.

                                    Прислухайтесь! Земля співає!

                                              І линуть звуки чарівні.

                                              Усе в природі голос має

                                              Й свої виспівує пісні.

                                              Заграло листя на осиці

                                              І очерет зашелестів.

                                              Чарівні звуки линуть в лісі.

                                              Звучить мелодія без слів.

  •  Звичайно, у лісі без супроводжуючого не можна. Тому, щоб ви не заблукали, я буду супроводжувати вас упродовж усієї нашої прогулянки.
  • І ось ми в лісі. ( На моніторі – зображення лісу )
  • Добрий день, лісе, повний казок і чудес! ( Діти вітаються )
  • А які правила поводження в лісі ви знаєте? ( Відповіді дітей )
  • В лісі не можна ламати гілки дерев.
  • Не можна рвати оберемками квіти, листя на деревах.
  • Не можна збивати гриби ногами.
  • У лісі не можна галасувати, лякати птахів, звірів.
  • Не можна руйнувати мурашники та інші оселі лісових мешканців.
  • А хто це виходить до нас із лісу?

Я вухатий ваш дружок,

В мене сірий кожушок,

Куций хвостик, довгі вуса,

Я усіх-усіх боюся?

( На моніторі з’являється зайчик )

Так, - це зайчик. Він пропонує вам провести математичну розминку.

  • Назвіть найменше число, яке ми вивчили. ( 1 )
  • Назвіть найбільше число, яке ми вивчили. ( 10 )
  • Як утворилося число 2 ( 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 )?

Лічба від 1 до 10; від 10 до1.

Запис чисел  від 1 до 10.

Математичний диктант.

  • Запишіть сусідів числа 2 ( 7 ).
  • Запишіть попереднє число у числа 6.
  • Запишіть попереднє число у числа 8.
  • Запишіть наступне число у числа 3.
  • Запишіть наступне число у числа 9.

( 1, 3, 6, 8, 5, 7, 4, 10 )

  • Прочитайте числа в порядку зростання.
  • Зайчик підготував для вас веселі задачі.
  • Перша в клас прийшла Катруся,

            Потім Віра і Павло.

            Потім Оля і Ганнуся.

           Скільки хлопчиків прийшло? ( Один )

  • 5 метеликів літають

І на квіточки сідають.

Прилетів іще один,

Сів на квіточку і він.

Полічімо швидше всіх,

Цих метеликів прудких.  ( Шість )

  • Вже летять до годівниці

Горобець і три синиці.

Скільки пташечок, скажіть,

Будуть вдячні за обід?  ( Чотири )

  • Зайчик хоче з вами пограти у гру «Плескання в долоні». ( Учитель показує цифру, а учні повинні плеснути у долоні відповідну кількість разів: щоб кількість плескань відповідала показаній  цифрі ).
  • Із завданнями зайчика ви справились добре. Продовжуємо нашу прогулянку.
  • А хто це виглядає із-за кущика?

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її … ( лисиця ). ( На моніторі з’являється лисичка )

  • Так, це лисичка. У лісовій школі лисичці дали завдання розв’язати приклади. Лисичка швидко їх розв’язала, записуючи відповіді на осінніх листочках. Але подув вітер і листочки розлетілись. Допоможіть лисичці поновити відповіді.

Розв’язування прикладів.

5 + 4 =                              4 + 3 =

          9 – 1 =                               8 – 4 =

          4 + 2 =                               7 – 2 =

  • Бачу, що ви втомилися. Пропоную потанцювати на лісовій галявині.

                               Відео-  фізкультхвилинка

  • Відпочили. То ж можемо подорожувати далі лісовими стежками.

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.

  • А хто це нас зустрічає?

Що за дивна непосида

На стежину шишку кида?

З гілки скік та скік на гілку.

Упізнали, друзі, … ( білку )

( На моніторі з’являється білка )

  • Білочка запрошує вас на лісову галявину.
  • Вона  готується до зими. Побачила ялинку і вирішила зібрати шишок.

( Учитель на магнітній дошці вивішує ялинку, на якій 3 шишки. )

  • Діти, скільки на ялинці шишок? ( 3 )
  • Одну шишку зірвала білочка. ( Учитель знімає одну шишку.)
  • Скільки шишок залишилось? ( 2 )
  • А тепер іще одну шишку зірвала білочка. ( Учитель знімає одну шишку.)
  • Скільки шишок залишилось? ( 1 )
  • А тепер останню шишку зірвала рудохвоста. Скільки шишок залишилось? ( Жодної )
  • Залишилось нуль шишок.
  • А зараз подивіться мультфільм, а потім скажете, з якою цифрою ви познайомились під час перегляду. ( Перегляд мультфільму « Цифри з Йошкою і Тошкою. Цифра нуль.» )
  • З якою цифрою вас познайомив мультфільм?
  • Число нуль на письмі позначається цифрою 0. ( Учитель демонструє картку із цифрою 0 )

Кругла, наче буква о,

Цифра 0, або ніщо.

Як стоїть він сам-самісінький,

То й не значить нічогісінько.

  • Під час запису якого числа використовується нуль?
  • Діти, а як ви гадаєте, де має стати нуль у числовому ряді? ( Перед цифрою 1 ). ( Учитель ставить картку із цифрою 0 перед 1 ).
  • Сьогодні ми повторимо правопис цифри 0.

( Учитель на дошці показує правопис цифри 0 ).

Письмо у зошиті цифри 0.

Вправи з прищіпками.

  • Давайте за допомогою круга і прищіпок утворимо сонечко. ( Діти виконують вправу з прищіпками ).
  • Білочка  просить розв’язати цікаву задачку.

Було у Галини 5 ягід малини.

Чотири вона з’їла, одну – загубила.

Скільки ягідок малини залишилось у Галини? ( Жодної, нуль ).

  • Щось ми довго затримались із білочкою. Наша прогулянка продовжується.
  • А хто це виходить нам назустріч?

В нього стільки голочок,

Я на небі зірочок,

А не має, бідний, нитки,

Не пошиє шапки, свитки,

Рукавиць, чобіток …

Сів та й плаче … ( їжачок )

( На моніторі з’являється їжачок )

  • А плаче їжачок, бо не може складати і розв’язувати приклади. А ми з вами можемо. Покажемо, як це треба робити?.

( За допомогою демонстраційного матеріалу діти складають, записують і розв’язують приклади )

Складання, запис та розв’язування прикладів .

  • Скільки грибочків росло під деревом? ( 2 )
  • Скільки грибочків я зірвала для їжачка? ( 2 )
  • Скільки грибочків залишилось? ( 0 )
  • Складіть і запишіть приклад на віднімання. ( 2 – 2 = 0 )
  • Скільки ведмедиків гралось на лісовій галявині? ( 3 )
  • Скільки ведмедиків побігло до барлоги? ( 3 )
  • Скільки ведмедиків залишилось? ( 0 )
  • Складіть і запишіть приклад. ( 3 – 3 = 0 )
  • Бачу, що ви втомились. Пограємо в гру «Звуки природи».

Вітерець у лісі: ш-ш-ш,

Пролетів жук: ж-ж-ж,

Заспівав комарик: з-з-з,

Пролетів птах: шух-шух-шух,

Почули горобчика: цінь-цвірінь, цінь-цвірінь,

Синичку: ци-ци-пі, ци-ци-пі, зозулю: ку-ку-,ку-ку.

  • А тепер виконаємо порівняння чисел:

5 … 0                                8 … 0

0 … 2                                0 … 10

  • Продовжуємо подорожувати лісовими стежками. А що це за купка землі посеред стежинки? ( На моніторі телевізора з’являється малюнок мурашника )

Інформаційна довідка.

  • А чи знаєте ви, діти, що мурашок називають санітарами лісу.  Вони знищують шкідливих комах. Якщо працює весь мурашник, за день знищується 15-20 тисяч шкідливих комах. Синиця, щоб виконати таку роботу, повинна працювати два місяці.
  • Лісові мурахи просять вас, діти, розпізнати геометричні фігури.

( Учитель показує різні геометричні фігури: трикутник, чотирикутник, крива лінія, пряма лінія, промінь, відрізок )

  • Чому ця фігура називається трикутником?
  • Чому ця фігура називається чотирикутником?
  • Що ви скажете про пряму лінію?
  • Що ви знаєте про промінь?
  • А про відрізок?
  • За допомогою чого ми креслимо відрізки?
  • Яку міру довжини ви знаєте?

Креслення відрізків.

  •  Накресліть відрізок довжиною 5 сантиметрів. 
  • Накресліть відрізок завдовжки 2 сантиметри.
  • Що ви можете сказати про довжину першого відрізка відносно другого?

Рефлексія

  • Чи сподобалась вам прогулянка?
  • Що сподобалось найбільше?
  • З яким числом познайомились? Якою цифрою воно позначається?
  • Під час прогулянки ви добре себе поводили, допомагали тваринкам і вони вам за це дуже вдячні.

Як посадить кожний деревце –       І кожну стежечку в’юнку

Буде ліс шуміти.                                   Ми можем обсадити.

Давайте зробимо ми це,                    Джерельця всі розчистим ми

Чудово ж буде, діти!                           Від краю і до краю.

І зацвіте Земля в вінку,                       Давайте будемо людьми.

Як будуть всюди квіти.                       Нас так Земля благає.

 

 

 

docx
Додано
17 квітня 2018
Переглядів
6241
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку