Урок: "Число іменника.Іменники, що мають лише форму однини або множини

Про матеріал
Цю ж таблицю ви можете знайти в конспекті до уроку. Імовірно, під час уроку у вас могло виникнути питання: чому не можна утворити, скажімо, множину від іменника вода (води)? Справді, іноді від слів, які мають фіксовану форму числа, усе-таки можна утворити пару, але при цьому відбувається зміщення в лексичному значенні, тобто це вже не буде пара слів з абсолютно однаковим значенням. Зокрема через форму множини конкретне значення може бути протиставлене більш загальному, тоді форми множини набувають спеціалізованих значень. Наприклад, вода — води. Іменник вода позначає прозору безбарвну рідину, у цьому значенні він може мати лише форму однини. А от форма води вживається для позначення, наприклад, лікувальних мінеральних джерел, це вже спеціалізоване значення, а не пара до іменника вода, про який ми говорили вище. На цьому сьогодні й завершимо. Наступного разу будемо поглиблювати знання з теми «Відмінювання». Чекаю нашої нової зустрічі!
Перегляд файлу

 


Тема: Число іменників. Іменники, що мають лише форму однини обо множини

Мета: Поглибити знання учнів про категорію числа іменників,

розглянути групи іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини; розвивати логічне мислення, творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: підручники,  презентація,  дошка, ноутбук, кольорові сердечка.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

 ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Доброго дня усім! Привітаймо наших гостей і одне одного усмішкою. Давайте запросимо на сьогоднішній урок такі іменники: уважність, старанність, пам'ять і увага.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 Запишемо  число і тему сьогоднішнього уроку. На вашу думку чим ми займатимемося сьогодні на уроці? За кожну правильну відповідь ви отримуватиме від мене червоне сердечко, за неповну відповідь – синє сердечко, за неправильну відповідь – жовте сердечко.

 

1. Яка частина мови називається іменником? Наведіть приклад.

2. Назвіть морфологічні ознаки, які властиві іменнику.

3. Які  роди іменника ви знаєте? Наведіть приклад.

    4. Який це спільний рід ? Наведіть приклад.

    5.  Які іменники називаються власними? А загальними? Наведіть приклад.

    6. Які іменники не мають роду?

    7.  Який рід мають іменники, що називають професії, посади, які можуть

     означати осіб чоловічої та жіночої статі?

ІІІ.  Актуалізація опорних знань.

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Пояснення учителя.

Сьогодні ми опрацюємо ще одну граматичну категорію іменника — число.

Щоб засвоїти цю тему, нам потрібно розвинути дві навички. Перша — це вміння визначати число (однину й множину) в поданому іменнику. Для цього всього-на-всього потрібно підставити до слова займенник (він, вона, воно — для однини або вони — для множини).

Наприклад, сайт — це він чи вони? Звичайно, він — сайт, отже, це однина.

Натомість гроші — це він, вона, воно чи вони? Звичайно, вони. Отже, це множина.

Цікаво, що є іменники, які утворюють числові пари: сайт (однина, він) — сайти (множина, вони).

А також є такі, які мають лише форму однини або множини (наш приклад іменник гроші має лише форму множини, адже ми не можемо утворити від нього пару в однині).

Визначати такі іменники — це друга навичка, необхідна для успішного вивчення сьогоднішньої теми (і для складання ЗНО, звичайно).

Щоб запам’ятати групи слів, які мають фіксовану категорію числа (лише однину або лише множину), нам знадобиться трішки теорії й уяви, адже зараз будемо проходити одну імітовану комп’ютерну гру.  Припустімо, що ми натхненні розробники (а сфера ґейм-дизайну зараз дуже модна) й отримали замовлення протестувати концепцію розвитку персонажа.

Є багато сучасних відеоігор, мета яких — «прокачати» героя: його характеристики, вміння, атрибути, елементи одягу тощо. Спробуймо?

Обираємо соціальну категорію персонажа.

До якої групи він належатиме: козацтво, студентство, селянство чи робітництво?

Поки ви думаєте, зазначу, що це і є перший тип іменників, які мають лише форму однини, — збірні іменники, що означають сукупність осіб або подібних предметів, явищ, які уявляємо як одне неподільне ціле.

Будьте уважні! Утворити форму множини від цих слів неможливо: козацтво — лише однина.

Якщо захотілося посперечатися й запропонувати пару козаки, то мушу вас розчарувати: «козак — козаки» — це справді пара, а от козацтво все ж має лише форму однини. Часто в таких абстрактних іменниках уживаємо суфікси -ств-, -цтв-, -зтв- (можуть бути й інші, звісно), це може бути підказкою для вас.

Повернімося до гри. Як щодо прізвища персонажа й місця його проживання?

Обираємо: вусатий Тарас, сміливий Богдан, мудрий Ярослав, сонячний Володимир.

Локації: зелені Карпати, перспективні Бровари, затишні Черкаси, історичні Жовті Води.

У цих власних назвах підказкою для визначення числа для вас також є прикметник.

Зверніть увагу: з іменами він стоїть у формі однини, а з назвами міст — у формі множини.

Зафіксуйте ще дві групи іменників, які мають фіксовану форму числа: імена (тільки однина) та географічні назви (або тільки однина, або тільки множина).

Звісно, ми можемо сказати “два Тараси” або “два Богдани”, якщо маємо на увазі двох людей із однаковими іменами, але в такому випадку змінюється значення, тому ми не можемо вважати це числовою парою.

Перейдімо до характеристик персонажа.

 Що будемо «прокачувати»? Уважність, виваженість, креативність, інтелектуальність?

Це абстрактні іменники, що означають якість, властивість, дію, стан. Вони мають лише форму однини, зафіксуйте (ми не можемо сказати в множині уважності або виваженості).

Ми визначилися з базовими ознаками персонажа: обрали ім’я (однина), локацію (однина або множина), характеристики (однина) та соціальну групу (однина). Час заглибитися в ігрове середовище й поміркувати про деталі.

Отримання яких атрибутів могло б прокачати уважність нашого героя?

Оберімо з переліку: граблі, окуляри, ножиці, терези, цимбали.

Як на мене, із цим допоможуть окуляри. Або граблі (щоб двічі не наступати на однакові). А як щодо виваженості? Може, терези?

Усі запропоновані атрибути є прикладами іменників, що мають лише форму множини.

Часто такі слова позначають парні предмети (окуляри складаються з двох частин, так само ножиці та терези), елементи одягу (штани, панталони, бутси, бриджі) або споруд (ворота, сходи).

Колись давно в українській мові для таких іменників було особливе число — двоїна (два — дві частинки).

Міркуймо далі. Під час проходження рівня персонаж збиратиме різні запаси речовин.

Яким категоріям героїв знадобляться такі речовини: золото, вода, залізо, солома?

Якщо обирати з наших соціальних груп (нагадаю: козацтво, студентство, селянство та робітництво), то можемо утворити такі пари: селянство — солома, козацтво — золото, студентство — вода (скромна група), робітництво — залізо.

Усі названі речовини становлять іще одну групу слів, які мають лише форму однини, — це іменники зі значенням речовинності.

Названі іменники можемо вживати лише в однині (золото, вода, залізо, солома), але є й такі, які мають лише форму множини (дріжджі, парфуми, макарони).

Нарешті час визначити дозвілля нашого персонажа.

Пропоную обрати щось з ігор (шахи, нарди, піжмурки) або з інших активностей (дебати, посиденьки, перегони).

Як ви вже здогадалися, ми поповнили перелік множинних іменників назвами дій і процесів, зокрема ігрових.

Сподіваюся, комп’ютерну гру з вусатим Тарасом із перспективних Броварів хтось таки втілить у життя.

Можливо, це буде навіть хтось із вас. А поки нам лишається підбити підсумки цієї простої теми.

Зверніть увагу на таблицю, у якій виокремлено групи іменників, що мають лише форму однини або лише форму множини.

Лише однина

Лише множина

  1. Збірні іменники, що означають сукупність осіб або подібних предметів, явищ, які уявляємо як одне неподільне ціле (козацтво, студентство ,селянство, робітництво)

1. Деякі географічні назви ( Карпати, Бровари, Черкаси, Жовті Води, Прилуки, Альпи,Афіни)

  1. Власні назви ( Тарас, Богдан, Київ, Чернігів)

2.Слова що позначають парні предмети (окуляри, ножиці, терези), елементи одягу (штани, панталони, бутси, бриджі) або споруд ( сходи, ворота)

  1. Абстрактні іменники що позначають якість, властивість (уважність, виваженість, креативність,гнів,любов,далечінь інтелектуальність)

3.Іменники із значенням речовинності ( дріжджі, парфуми, макарони)

  1. Іменники із значенням речовинності (золото, вода, залізо, солома)

4.Назви дій, процесів, ігор (дебати, піжмурки, посиденьки, перегони, шахи, нарди).

 

 

Цю ж таблицю ви можете знайти в конспекті до уроку. Імовірно, під час уроку у вас могло виникнути питання: чому не можна утворити, скажімо, множину від іменника вода (води)?

Справді, іноді від слів, які мають фіксовану форму числа, усе-таки можна утворити пару, але при цьому відбувається зміщення в лексичному значенні, тобто це вже не буде пара слів з абсолютно однаковим значенням.

Зокрема через форму множини конкретне значення може бути протиставлене більш загальному, тоді форми множини набувають спеціалізованих значень. Наприклад, вода — води.

Іменник вода позначає прозору безбарвну рідину, у цьому значенні він може мати лише форму однини.

А от форма води вживається для позначення, наприклад, лікувальних мінеральних джерел, це вже спеціалізоване значення, а не пара до іменника вода, про який ми говорили вище.

На цьому сьогодні й завершимо. Наступного разу будемо поглиблювати знання з теми «Відмінювання». Чекаю нашої нової зустрічі!

Іменники  зі значенням речовинності можемо вживати лише в однині (залізо,вода,золото, солома).

Мають лише форму множини назви дій, процесів, ігор (дебати, піжмурки, посиденьки, перегони, шахи,нарди.

  1. Закріплення нового матеріалу.

 

Практичний блок

 Вправа 1.

 З поданими збірними іменниками складіть речення:  Дубняк, хаща, хмиз, товар, бадилля, братва, дівоцтво, юнацтво.

Вправа 2.

 Прочитайте речення. Знайдіть у наведених реченнях множинні іменники і з’ясуйте, якими членами речення вони виступають. 1) Тітка була дуже рада, поздоровляла Олесю і на радощах тричі поцілувала її. 2) Уже й жнива минули, настала Перша Пречиста, а його не було. 3) — Коли ви заблукались в пущах і навідались у наші мокрі нетрі, то прошу до покоїв. 4) Він неначе почував пахощі од тієї квітки, що пішли по усій світлиці і сповнили його душу. 5) Смерть, очевидячки, уже стояла в його за плечима або заглядала в двері. 6) Зінько ледве вдержав у персах важке зітхання. 7) Зінько перекинув сакви через конячу спину і прив’язав їх до сідла. 8) Тільки що вона промовила те запитання, за ворітьми почувся гомін. 9) — Будеш тільки походжати та посиденьки й походеньки панські справляти,— сказав князь. 10) — Прошу ж на заручини до свого, дому найяснішого короля й ввесь двір, коли я маю таку ласку в найяснішого нашого добродія й отця (Із тв. І. НечуяЛевицького).

 Вправа 3.

Доберіть із довідки потрібні множинні іменники і поставте їх на місці пропусків у наведених прислів’ях і приказках. 1-й варіант 1. Коли не коваль, то і ... не погань. 2. Це ще ...,по воді писано, а ... скороджено. 3. Робіть хоч ..., та не будете ... 4. Видно, що Гапка млинці пекла, бо всі ... у тісті. 5. Як прийшли ..., то і жінка крива. 2-й варіант 1. Не в свої ... не сідай. 2. Виміняв сліпий у глухого дзеркало на .. 3. Оце так пани — на трьох одні .. 4. ... псують людину. 5. Радуйся, Хвесе, бо кіт сало несе, радуйся вельми, бо вже перед ...

Для довідок: цимбали, груди, граблі, кліщі, вила, сани, двері, штани, лінощі, люди, ворота, жнива. Вправа 4.

Поставте наголос у наведених множинних іменниках.

   З’ясуйте за словником (зокрема електронним) їхнє значення. Лабети, лінощі, маргінеси, походеньки, городки, Сухоти, хрестини, розглядини, ліки, перса, пожитки, пачоси, патьоки, корчі, ворота, тельбухи, одляски, обценьки, нутрощі, шати, пахощі, запросини, лахи, відвідини, святки, парфуми, ночви, памороки, солодощі.

VІІІ. Підведення підсумків заняття

 Метод «Доповнення»

На занятті я...

  дізнався...

  зрозумів...

   навчився...

Домашнє завдання: 1. Написати конспект 2. Виконати вправу 7

 

docx
Додано
28 січня
Переглядів
238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку