Урок літературного читання
Тема : Олександр Олесь, Ярослав Мудрий
Мета : розширити уявлення про історичне минуле , про мудрість і розважливість князя Ярослава Мудрого ;
розвивати логічне та творче мислення учнів;
виховувати повагу до історичного минулого нашої держави.
Хід уроку
Створення сприятливої атмосфери.
-У народі кажуть : « Добрий гість – дому радість» . До нас завітали гості . Подаруйте свої посмішки гостям , один одному , побажайте гарного дня , сідайте.
-Я очікую , що на уроці ви будете : слухати уважно , працювати старанно , виконувати точно, правильно і красиво висловлювати свої думки.
-А які якості характеру вам для цього потрібні ?
Вправа « Очікування»
Що ви очікуєте від уроку?
Бажаю вам , щоб ваші сподівання здійснилися і гарний настрій супроводжував вас протягом всього уроку.
Вправа « Шифрувальник»
Розпочнемо нашу роботу з прислів’я , яке треба прочитати.
ШЛЯХ У МИНУЛЕ ЛЕЖИТЬ МАЙБУТНЄ ЗАВЖДИ ЧЕРЕЗ
Як ви розумієте цей вислів ?
Які слова спадають на думку, коли чуєте слово МИНУЛЕ?
Так , сьогодні ми повернемося до минулого нашої країни , дізнаємося про мужність і відвагу людей , які жили за багато століть до нас , перевернемо деякі славетні сторінки історії нашої держави. Подорож в минуле допоможе здійснити усний історичний журнал.
4. Підготовка до читання твору.
-Мовна розминка . Читання таблиці складів. Робота над скоромовкою.
-І так перегорнемо першу сторінку нашого журналу
ПОДОРОЖ В МИНУЛЕ
-Пригадайте який розділ почали вивчати?
- Який твір читали? Хто автор?
-Як наші предки вибирали князя? Що найбільше цінували у людині?
Робота в парах
Користуючись текстом своїми знаннями, доповніть розповідь про слов’ян
(Робота з картками).
Ви уважно читали , роботу виконали вірно.
Вправа «Незвичайна математика»
Щоб відкрити наступну сторінку нашого журналу розкодуємо слова
КНИГА-ГА-И+Я+ЗЬ=
ЯР+ОСА-А+ЛАВКА-КА=
МЕД-ЕД+УД+РИБА-БА+Й=
Продовжуємо нашу подорож сторінками журналу історії. Ми живемо в незалежній країні , але були часи , коли державою керували князі. Одним із них був славетний Ярослав Мудрий , пам'ять про якого збереглася і до нині. Наступна сторінка нашого журналу .
ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ КНЯЖА УКРАЇНА
Опрацювання твору Олександра Олеся « Ярослав Мудрий»
- Сьогодні на уроці продовжимо читати уривки з книги О. Олеся « Княжа Україна», у яких автор розповідає про князя Київської Русі Ярослава Мудрого.
Словникова робота. Пояснення малозрозумілих слів.
Слухання твору та первинне сприймання.
- Чи зрозуміли в які часи князював Ярослав Мудрий?
- Чим цікавий для вас твір?
- Які почуття викликав?
Повторне читання твору та аналіз змісту.
*У якому місті князював Ярослав Мудрий?
*Як дбав Ярослав про Київ?
*У яких рядках сказано про красу і велич стародавнього Києва?
*Як до Ярослава Мудрого ставилися інші посли?
*Прочитайте, у чому мудрість князя?
*Що заповів Ярослав Мудрий своїм синам ?
*Уважно прочитайте цю заповідь. Яка основна думка? Прочитайте де про це сказано.
Вправи на розвиток швидкості читання.
Гра « Чи були такі речення у тексті»
Гра « Хто швидше»
Фізхвилинка.
-Наступна сторінка нашого журналу ПІЗНАВАЛЬНА
Виступ дітей з додатковою інформацією про часи князювання Ярослава Мудрого.
Користуючись текстом , інформацією яку прослухали охарактеризуйте Ярослава Мудрого як історичну особистість.
Робота в групах:Охарактеризуйте князя за допомогою цитат із тексту твору ,які : .1 група-вказати на інтелектуальні здібності та мудрість князя; 2група-підкреслюють його піклування про Україну ;
3 .група- описати у якому вигляді він зустрічав іноземних гостей.
ВПРАВА Асоціація : ЯРОСЛАВ МУДРИЙ .
5. Підсумок уроку.
*Що нового ви дізналися на уроці?
*До якої частини твору підходить прислівя « Згода будує ,а незгода руйнує?»
*Доведіть словами тексту.
*Який висновок для себе зробили?
Чи погоджуєтеся з думкою, що слова Ярослава Мудрого є повчальними і для нас – його далеких нащадків?
6. Рефлексія.
Ось і закінчилась наша подорож у минуле. .В подорож беремо валізу з необхідними речами. А давайте сьогодні з нашого уроку візьмемо рюкзак наповнений нашими емоціями від уроку.( вислови дітей).
.