Урок читання для класу

Про матеріал
Розробка уроку з літературного читання для учнів 2 класу.Розробку уроку розробила самостійно
Перегляд файлу

2 клас   Читання                                      

 

ПРАВО НА ЖИТТЯ. ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ «НЕХАЙ БУДУТЬ І СОЛОВЕЙ, І ЖУК»

 

Мета:

  1. формування предметних компетентностей:

продовжувати ознайомлення учнів із творами Василя Сухомлинського; навчати аналізувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб; поглибити знання д про комах і птахів; учити висловлювати власну думку і цінувати думку товаришів; навчати визначати основну думку твору, усвідомлювати її; удосконалювати читацькі вміння; формувати вміння читати самостійно мовчки її вголос; розвивати зв'язне мовлення учнів, логічне мислення; збагачувати їхній словниковий запас розши­рювати світогляд учнів; виховувати доброту, дбайливе ставлення до природи, усвідомлення важливості кож­ного елемента у життєвому ланцюжку;

• формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати, моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати; вміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження;

комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування; вміти налагоджувати взаємодію під час ро­боти в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: вміти здобувати з підручника необхідну інформацію;

соціальної/громадянської: вміти працювати в парі, групі, з усіма в колективі;

загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

Обладнання: портрет Василя Сухомлинського, збірки його творів, малюнки солов'я, жука, аудюзапис співу солов’я, зображення крапельки (для читання «крапельки»), картки в завданнями для роботи в парах, малюнки персонажів і аркуші зі словами-рисами характеру для роботи в групах.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, громадянська, здоров'язбережувальна, природнича .

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

Ранкова зустріч. Ранкове коло « Де живе добро»

 

  1.               Організаційний момент

 

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Книжку, зошит, ручку, олівці.

 Приготувались? Молодці!

  1.                Добре серце. Вправа «Посмішка»
  •                    Подаруйте посмішку собі, одне одному, мені. Я подарую посмішку вам. Вона допоможе в роботі всім нам. Які гарні посмішки засвітилися на ваших обличчях! З ними ми и розпочнемо наш урок. Побажання одне одному від доброго сердечка ( іграшка)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

 

 1. Артикуляційні вправи

  1.                 Дихальна гімнастика.
  •                    Швидко і глибоко вдихніть носом повітря і, спокійно повільно видихаючи ротом, вимовте звуки [к], [ц], [с], [ш].
  •                     
  1.                 Робота над скоромовкою.

 

Жив жучок між бур’янами,

Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив —

Жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: «Попався!»,

Жук завмер — так налякався.

 

  1. Вправа «Буква загубилася»
  •                    У поданих словах замість рисок уявляйте букву е і прочитайте їх.
  •                     

Л-в                   ф-н            ж-л-

б-р-г           с-кр-т            с-рц-

ск-л-т           ф-рм-р            ч-р-п

м-ч                  н-рв            ш-д-вр

  •                    Які слова були незрозумілими? Хто пояснить їхнє значення?
  1. Актуалізація життєвого досвіду дітей. Робота над загадкою
  1. Актуалізація знань про солов'я.

Маленький, сіренький                  — Тьох-тьох-тьох,

По гаях літає,                                     Тіву-тів... —

Уночі співає.                                     Лине радісно з гаїв.

Як сонце заходить,                      То співаночка чия?

Він чарівний спів заводить.                Голосного... (солов’я).

(Демонстрування малюнка.)

  •                    За якими ознаками здогадалися, що йдеться про солов’я?
  •                    Що вам відомо про солов’їв? Де живуть? Чим живляться?

 

 

Довідка

Соловей — невеликий перелітний птах коричневого кольору, повертається з вирію досить пізно. Він дуже моторний і спритний, на природі його побачити досить важко. Тільки солов’їні пісні пока­жуть, що він десь поруч.

Повернувшись додому, солов’ї відшукують свої старі житла та починають співати. Соловей за­звичай співає як удень, так і вночі. Спів його називають прекрасним, проте не всі самці заслуговують на подібну оцінку. Є серед них справжні майстри вокалу, але зустрічаються (і досить часто) дуже слабкі виконавці. Справа в тому, що висока пісенна майстерність не є вродженою властивістю самців: молоді птахи набувають її лише тоді, якщо їхні батьки чи сусіди здатні навчити їх цього.

Соловей допомагає самочці висиджувати яйця і годувати пташенят, співаючи свої чудові пісні. У другій половині червня молоді солов’ї вже залишають гнізда, а соловей припиняє співати. Решту літа солов’ї ведуть тихе життя і не співають. На відміну від прильоту, їхній відліт у серпні-вересні в тропічну Африку є непомітним.

 

2)Слухання аудіозапису співу солов'я.

  •                    Солов’я вважають майстром співу. І це дійсно так. Послухайте.
  •                    Чи сподобався вам спів цієї пташки?
  •                    Недарма спів кращих співаків порівнюють із солов’їним. Кажуть, співає, мов соловейко.
  •                     

3)Актуалізація знань про жуків. Робота над загадкою.

• Є у нього довгі роги —

Забирайтеся з дороги!

— Жу-жу-жу,— гудить, дзижчить,

Коли в небі він летить.

Має крила і шість рук

Буркотливий чорний... (жук).

(Демонстрування малюнка.)

  •                    За якими ознаками відгадали, що йдеться про жука? Що вам відомо про нього?

 

Довідка

Жуки — це один вид тварин, ціла група комах, до речі, найчисленніша — нараховує понад 400 000 видів. Нині прийнято вважати, що кожна п’ята тварина на Землі — це жук. Розміри коливаються в широких межах: від 0,3 мм у жуків-пір’єкрилок до 150 мм у жука-геркулеса чи 170 мм у вусача-титана гігантського. Друга назва цього виду тварин — Твердокрилі, яку отримали у зв’язку перетворенням передньої пари крил на тверді надкрила, що використовуються у польоті так сам крила літака.

 

  1. Повідомлення теми та завдань уроку
  •                    Сьогодні ми дізнаємось, яка суперечка точилась між солов’єм і жуком, а також, чим вона закінчилася. А               розповідь нам про неї Василь Олександрович Сухомлинський, який був свідком цієї історії та розповів нам про неї у своєму творі.
  1. Виразне читання казки вчителем (с. 100)
  2. Перевірка первинного сприймання змісту твору

| 1) Перевірка емоційного сприймання змісту твору

- Чи сподобалась вам казка? Що вас вразило? Що здивувало?

       2)Словникова робота.

  1. Пояснення значення незрозумілих слів чи висловів, якщо такі були.

Гордість – тут: надмірно висока думка про себе і зневага до інших; пихатість.

Досада – почуття незадоволення, гіркоти, спричинене чим – небуть.

Гідність – усвідомлення особою своєї значущості.

  • Читання стовпчиків слів на одному подиху.

 

нехай                      жук                       соловей

чудова                    літав                     співав

рогатий                  великий                маленьку

з досадою               перервав               гудіння

мудрість                 з гідністю             з гордістю

запитаємо               подумавши          потрібен

 

 — Знайдіть і прочитайте слова, що означають дію предмета.

       — Знайдіть і прочитайте слова, що означають назву предмета.

        — Знайдіть і прочитайте слова, що містить подовжений  приголосний звук.

 

 Фізкультхвилинка

 Раз! Два! Час вставати,

 І зарядку починати.

 Три! Чотири! Присідаймо,

 Швидко втому проганяймо,

 П’ять! Шість! Засміялись,

 Кілька раз понахилялись.

 Зайчик сонячний до нас

 Завітав у світлий клас.

 Будем бігати, стрибати,

 Щоб нам зайчика впіймати.

 Прудко зайчик утікає

 І промінчиками грає.

 Сім! Вісім! Час настав

 Повернутися до справ.

  1. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
  1. Читання «Крапельки»: читає той учень, на парту якого впала «крапелька».
  2. Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
  • Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

— Де відбувалися події? Хто є дійовими персонажами казки?

— З яким почуттям дивився на світ Соловей? Доведіть словами казки.

— Чому Соловей образився на Жука?

— Яке сподівання він висловив? Прочитайте.

—З яким почуттям Жук відповів Солов’ю.Прочитайте.

—Як вирішили визначити переможця суперечки?

— Що відповіла Дівчинка? Чи згодні ви з нею? Чому?

—А чому не можна без Жука?

 

—Прочитайте в рамці назви почуттів. Яке з них, на вашу думку, виявляв Соловей, а яке – Жук?

Обгрунтуйте свою відповідь.

—Що хотів  показати автор своєю казкою? До якої думки підвести нас?

  • Робота в парах. Робота з картками.
  •  Визначте, кого з персонажів стосуються подані слова і словосполучення. Поєднайте лініями.

 

 літав і гудів                                                        Соловей

подумавши, додала                                        

засміявся                                                             Жук

співав у садку                                                     Дівчинка

з гідністю відповів

слухала його пісню                                           

 

Фізкультхвилинка для оченят

Не працювати є причина —

Очам даємо відпочинок!

Мерщій рівнесенько сідаймо.

Очима кліпать починаймо.

Навіщо кліпать? Така зарядка —

Вже краще бачать оченятка!

 

Робота в групах. Складання характеристики персонажів Лего

— Оберіть слова, які можуть характеризувати певного персонажа. Якщо риса характеру не підходить, ви її не обираєте. Під час перевірки наведіть докази з тексту казки.

І група

Дівчинка: працьовита, добра, справедлива, мудра, старанна, розумна.

ІІ група

Соловей: привітний, гордовитий, пихатий, веселий, ласкавий, зверхній, дружелюбний.

ІІІ група

Жук: жадібний, злий, скромний, веселий, вихований, чемний, спокійний.

3)  Виразне читання тексту учнями.Читання в особах.

8. Вправа Змінена ситуація»

- Уявіть ситуацію, коли  сподівання Солов’я здійснилися і всі жуки зникли. Чи змінилося би щось у світі? Які зміни відбувалися б? Пофантазуйте.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА 

  1. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
  •                    Яку казку  сьогодні читали?
  •                    Хто її автор?
  •                    На яку проблему звернув нашу увагу автор(Важливість усього на землі, все взаємопов’язане і все важливе для природи.)
  •                    Який висновок для себе ви зробили?

2.Домашнє завдання

 

Читати в особа і розповідати (с.100)

     

 

 

docx
Додано
16 квітня 2021
Переглядів
893
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку