Читання мовчки тексту з власними назвами

Про матеріал

Матеріал допоможе вчителю перевірити оволодіння навичками учнів 6 класу читання художнього тексту, розвивати логічне й образне мислення, уяву, слухову та зорову пам'ять, збагачувати та уточнювати словниковий запас,формувати комунікативні вміння. Наявність власних назв (імен, прізвищ, географічних назв) вимагає особливої уваги, щоб правильно їх сприйняти та інтегрувати в загальне розуміння тексту, що сприяє розвитку уваги, пам'яті та точності мислення, а також поглиблює знання про світ і мову.

Перегляд файлу

Читання мовчки тексту з власними назвами.

Мета: здійснити перевірку здатності учнів швидко читати мовчки незнайомий текст, розуміти й запам’ятовувати зміст тексту, тему й основну думку, а також запам'ятовувати  факти, причинно-наслідкові зв'язки та образи; розвивати логічне й образне мислення, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас і формувати комунікативні вміння; виховувати в учнів читацькі навички.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань. Пояснення особливостей перевірки рівня розуміння прочитаного мовчки тексту та швидкості читання.

ІV. ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ.

Текст для читання мовчки

Дубно виявилося чистим затишним містечком, яке Наталочці відразу припало  до душі. Замок стояв у самісінькому центрі, доглянутий і напрочуд мирний. Його оточував широкий рів, по дну якого вилася мальовнича стежка; над ровом височіли сиві мури, увінчані дерезою, мов густими зеленими чубами; над в’їзною брамою красувався старовинний герб, а під її склепінням тулилися численні ластів’ячі гнізда.

Замковий двір дихав спокоєм і літом. Ним вешталися численні туристи, й екскурсоводи розказували їм усілякі дива.

Руснаки й собі зазирнули в кожен куток, оглянули вежі й палаци. В одному з них колись дійсно зберігалися коштовності князів Острозьких, але все те заграбастав російський цар Петро І та й вивіз у свою північну столицю.

– Ач, обчухрали замок, як липку, – обурювалася мама. – А тепер ще й шабля в невідомо чиїх руках.

Наталочка спішила спуститися в підземелля, проте вони її розчарували. Там кожен закуток був старанно виметений та побілений, і скарбами ані пахло.

– Чи підземні ходи хоча б довгі? – знічев’я поцікавилася вона.

– О так, вони тягнуться аж до Нової Дубенської фортеці, або форту Тараканівського, як її ще називають, – охоче пояснив екскурсовод. – То цікавий об’єкт, його збудували для російського війська в кінці ХІХ століття. Але самим відвідувати його надто небезпечно. Можете замовити екскурсію...

Проте форт Руснаків не цікавив. Натомість Наталочка питала про шаблю, але всі, до кого вона зверталася, лише знизували плечима. Навряд чи її могли знайти в Дубні, казали й екскурсоводи, і чергові в музейних залах. Це була б сенсаційна знахідка, в містечку тільки й говорили б, що про неї.

Все ж Руснаки обійшли прилеглі до замку вулички, завод чи мову про шаблю з неквапливими дядьками, балакучими жіночками, рибалками над тихоплинною річечкою Іквою, та ба – надаремно. Врешті батьки повернули до готелю. Шаблі не було, і з цим належало змиритися. Принаймні не було в Дубні.

Дівчинка сіла біля готельного вікна й замріяно задивилася, як сонце спускалося за міські дахи. День минав, залишивши їй купу вражень.

Знизу долинав легкий гомін, шурхотіли неквапні кроки. Гурт молоді, отаборившись на лавочці під готелем, раз по раз вибухав гучним сміхом, та ще когось наполегливо кликали: "Наталю! Наталь!" Голос видався їй знайомим. Вона вихилилася з вікна, роздивляючись, хто ж то гукає. Внизу стояв... Антип. Побачивши її, він замахав руками, мовляв, виходь скоріш! Антип тут, у Дубні?

– Мам, я вискочу на хвилинку! Там... ну, той хлопець, – скоромовкою випалила Наталочка й вилетіла за двері, перш ніж мама бодай щось уторопала.

Антип, як і вдень, був супермодний і прилизаний, а на ногу й тепер накульгував.

– У чому справа? Щось сталося? Чому ви не поїхали в Кам’янець? У вас поламалось авто? – дівчинка обсипала його питаннями, як горохом.

Але Антип проігнорував їх, ніби й не чув.

– Ми вернулися ледь не з півдороги, – загадково повідомив він. – Маю важливу новину. Власник шаблі уже напитав покупця і навіть домовився про зустріч. І знаєш, звідки він? З Дубна! А покупець – із Кам’янця-Подільського, ха-ха! Так що ми з тобою вгадали, де шукати, чи не правда? – засміявся хлопець. Мабуть, відгадування таємниць було його хобі.

                                                   (Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»).         

 

  Тестові завдання  до тексту «Таємниця козацької шаблі».

                                            Варіант І
1. Яке перше враження справило місто Дубно на Наталочку?
А. Воно виявилося занадто гамірним і старим.
Б. Воно було чистим, затишним і їй відразу припало до душі.
В. Воно здалося їй непривітним і похмурим.
Г. Вона звернула увагу лише на недоглянутий замок.

2.Де саме стояв Дубенський замок, згідно з описом?
А. На високій горі, далеко від міської забудови.
Б. На березі річечки Ікви, оточений лісом.
В. У самісінькому центрі містечка.
Г. На території Нової Дубенської фортеці.

3.Що, за словами екскурсовода, зберігалося в одному з палаців замку раніше?
А. Коштовності князів Острозьких.
Б. Скарб Опришків.
В. Зброя часів ХІХ століття.
Г. Рукописи відомих письменників.

4.Чому Наталочку розчарували замкові підземелля?
А. Вони були надто темними і смерділи.
Б. Екскурсовод відмовився їх показувати.
В. Вони виявилися надто короткими.
Г. Вони були старанно виметені, побілені й там не пахло скарбами.

5. Яку іншу назву, крім «Нова Дубенська фортеця», має згаданий екскурсоводом об'єкт?
А. Форт Острозьких.
Б. Форт Кам’янець-Подільський.
В. Форт Тараканівський.
Г. Форт Петра І.

6.Яке історичне ім’я (особа), згадане в тексті, пов’язане із вивезенням коштовностей із Дубенського замку?
А. Князь Острозький.
Б. Російський цар Петро І.
В. Антип.
Г. Княгиня Ольга.

7.Яка річка згадується в тексті як та, над якою рибалили місцеві дядьки?
А. Ворскла             Б. Дніпро.              В. Іква.               Г. Десна.

8.Яку особливу деталь зовнішності Антипа відзначила Наталочка, коли побачила його біля готелю?
А. Він був супермодний, прилизаний і накульгував
Б. Він був із величезним рюкзаком.
В. Він був неохайно одягнений
Г. Він був зі своїми батьками.

9.Яка головна новина, що стосується шаблі, спонукала Антипа повернутися до Дубна?
А. Шаблю знайшли в замку.
Б. Її власник знайшов покупця з Кам'янця-Подільського і домовився про зустріч у Дубні.
В. Власник шаблі випадково приїхав у Дубно на екскурсію.
Г. Шаблю вже передали до Дубенського музею.

10.Чим був покритий широкий рів навколо Дубенського замку?
А. Він був наповнений водою.
Б. Там були припарковані автомобілі туристів
В. Він був заповнений сміттям.
Г. По його дну вилася мальовнича стежка.

11. Хто такі «Руснаки» в контексті цього тексту?
А. Туристи з Польщі
Б. Прізвище родини Наталочки
В. Місцеві мешканці Дубна
Г. Екскурсоводи Дубенського замку

12. Хто кликав «Наталю! Наталь!» з лавочки під готелем?
A. Мама
Б. Невідомий чоловік
В. Антип
Г. Група туристів

Варіант ІІ

1.Чим найбільше сподобалося Наталочці Дубно?
A. Великими вулицями та шумом міста
Б. Затишком і чистотою
В. Торговими центрами
Г. Річкою Іквою

2.Що викликало обурення мами Наталочки під час огляду замку?
А. Те, що туристи надто голосно вешталися двором.
Б. Те, що підземелля було надто чистим.
В. Те, що замок був «обчухраний, як липка», і шабля невідомо де.
Г. Те, що екскурсоводи розповідали неправдиві дива.

3.Куди, за словами екскурсовода, тягнуться підземні ходи?
A. До замку Любарта
Б. До міського парку
В. До Рівного
Г. До Тараканівського форту

4. Що, за словами місцевих мешканців і працівників музею, підтвердило б сенсаційну знахідку шаблі в Дубні?
А. Те, що її виставили б на продаж.
Б. Те, що її знайшли б у підземеллях.
В. Те, що б за нею приїхав би покупець.
Г. Те, що б про це написала газета.

5.Де розташований дубенський замок?
A. На околиці міста
Б. У центрі міста
В. На пагорбі за містом
Г. Біля вокзалу

6.Чому Наталочка розчарувалася в підземеллях?
A. Було занадто темно.
Б. Там було багато туристів.
В. Вони були занадто доглянуті й без скарбів.
Г. Підземелля були зачинені.

7.Куди, за словами екскурсовода, тягнуться підземні ходи?
A. До Тараканівського форту
Б. До міського парку
В. До замку Любарта
Г. До Рівного

8 .Чим був покритий широкий рів навколо Дубенського замку?
А. Він був наповнений водою.
Б. Там були припарковані автомобілі туристів
В. Він був заповнений сміттям.
Г. По його дну вилася мальовнича стежка.

9. Хто кликав «Наталю! Наталь!» з лавочки під готелем?
A. Мама
Б. Невідомий чоловік
В. Антип
Г. Група туристів

10.Яка головна новина, що стосується шаблі, спонукала Антипа повернутися до Дубна?
А. Шаблю знайшли в замку.
Б Шаблю вже передали до Дубенського музею.
В. Власник шаблі випадково приїхав у Дубно на екскурсію.
Г. Її власник знайшов покупця з Кам'янця-Подільського і домовився про зустріч у Дубні.

11. Яким чином Наталочка вилетіла з готелю, коли побачила Антипа?
А. Ввічливо попросивши у мами дозволу.
Б. Скоромовкою випалила про хлопця й вилетіла за двері, перш ніж мама зрозуміла.
В. Спокійно, дочекавшись дозволу мами.
Г. Через запасний вихід, щоб батьки не побачили.

12. Яким настроєм дихав замковий двір, згідно з текстом?
А. Спокоєм і літом.
Б. Сумними спогадами про минуле.
В. Напругою і тривогою.
Г. Небезпекою і містикою.

V. ПІДСУМОК УРОКУ.

Відповіді на запитання учнів.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

docx
Додано
9 грудня 2025
Переглядів
130
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку