Урок читання "По стежинах рідного краю"

Про матеріал

Конспект уроку позакласного читання в 4 класі за темою "Стежинами рідного краю". В конспекті уроку висвітлено історію заснування села Берестове Бахмутського району Донецької області.

Перегляд файлу

Мета: розширювати знання учнів про історію рідного краю, його традиції; формувати соціально-комунікативну активність дітей; розвивати в учнів прагнення до нових знань, до самостійного пошуку відповідей на запитання; розвивати розумові здібності, пізнавальний інтерес, самостійну активність, спостережливість, творчі здібності; виховувати любов до рідного краю, патріотичні почуття.

Тип уроку: систематизація знань

Обладнання: ілюстрації, ноутбук, екран.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Учитель

Знову лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе всіх нас незвичайний урок.

У класі сьогодні гостей так багато,

Усі ми зібралися наче на свято.

Учень

Ми вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро вас.

І запрошуєм ласкаво

На урок відкритий наш.

ІІ. Розминка

     Гідрометцентр нашого класу повідомляє: «Сьогодні 23лютого 2012 року. Погляньте у вікно і ви побачите: безхмарне небо, ясне сонце, температура повітря – 6 С, опадів немає, вітер помірний …. Метеоситуація в нашому класі дуже приємна. Всі здорові, задоволені і готові до роботи. А щоб погода в нашому класі стала ще кращою, ми пропонуємо вам послухати пісню.

Бачу, настрій покращився, то ж приступаємо до роботи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Побудуй прислів’я  (робота в групах).

 

Кож му но ла ми своя ро на сто.

Ди всю ре доб , а ма вдо кра най ще.

Ди на лю без чиз Віт ни , як ло со вей без пі сні.

Ре доб му то , хто в му своє му до.

 

  1. Обговорення вислову в групах.
  • Кожному мила своя сторона.

      Всюди добре, а вдома найкраще.

      Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

      Добре тому, хто в своєму дому.

 

 

 

 

  1. Побудова асоціативного куща.

Діти, ми почули багато красивих слів про рідний край.

А, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово Берестове?

 

 

 

Берестове

 

 

 

 

  1. Передбачення теми, яка обговорюватиметься на уроці.
  • Діти, яку, на вашу думку, тему ми будемо вивчати на уроці?
  • Чи актуальна вона сьогодні? Доведіть це.

Дійсно, діти, тема нашого уроку «Берестове – серцю рідний близький край»

 

ІІІ. Усвідомлення змісту уроку.

Чи можна говорити про любов до Батьківщини, не знаючи її невеличкої частини – свого рідного краю.

        Кожна група готувала  завдання про минуле й сучасне нашого села. То ж, послухаємо ваші повідомлення.

 

  1. Презентація розповіді кожної групи.

          А) Виступ групи «Бересток»

Ми вам розкажемо про наше чудове, рідне, красиве село. Ми тут народилися, тут живуть наші рідні і близькі люди.

     Село Берестове розташоване на сході Артемівського району Донецької області. Сусідами нашого села є Луганська область, села Яковлівка,  Василівка,  Званівка.

     Площа села складає 6тис. 324 га. Населення – 1245 чоловік.

     Сучасне Берестове – промислове село, в якому є птахофабрика, продукція якої відома не лише в Україні, а й за кордоном. Один промисловий та 5 продовольчих магазинів, 2 фермерських господарства, електрична станція.

     В нашому селі є фельдшерський пункт, де вам нададуть  медичну допомогу.

     Дошкільнят радо привітають затишні стіни дитячого садка «Золотий півник».

     Отримати повну середню освіту можна в стінах рідної Берестівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

     Розкрити свої таланти вам допоможуть працівники будинку культури та сільської бібліотеки.

     Окрасою села є церква. Тут закладаються зернини духовності.

 

Б) Виступ групи «Факти»

     Колись на території нашого  краю були дикі степи, вкриті срібно-білою ковилою. Не було тут нічого: ні будинків, ні доріг, ні міст.

     І ось, понад 200 років тому, цариця Катерина ІІ подарувала ці землі німцям, які їй служили. В подяку, за царську милість, німці збудували невеличке село і назвали його Берестове. Назва села походить від рослини берест, якої довкола росло дуже багато.

     Село Берестове стало центром німецьких поселень. Воно швидко розросталось. З різних куточків країни в ці місця стали приїжджати люди. В селі побудували цегельний завод, ремонтні майстерні, кузню, школу.

     Жителі села обробляли землю, вирощували пшеницю, жито, кукурудзу, овочеві культури. Йшли роки, минали десятиріччя. Село продовжувало жити своїм життям. По-різному склалася доля жителів нашого села. В 1939 році всіх німців-колоністів було виселено. А в 1941 році почалася Велика Вітчизняна війна…

В) Виступ групи «Память»

     Щороку 9 травня наш народ відзначає велике свято – День Перемоги. Протягом довгих 4-х років мужньо боролися люди з ворогом. Повною перемогою над фашистами закінчилася ця боротьба.

     Не минула ця жорстока війна і наше село. В боях з фашистами загинуло багато наших жителів. На честь  загиблих воїнів, одна з вулиць села дістала назву Запрудного. А в центрі села височить памятник - символ мужності і памяті.  Щороку приходимо ми до братської могили, щоб покласти квіти і вшанувати ветеранів війни і загиблих воїнів.

Інсценування вірша А. Малишка «Современная баллада»

Мой друг сердечный Александр Фадеев

Однажды мне в беседе рассказал,

Как был в Норвегии и меж фиордов

Нашел могилу нашего бойца,

Обсаженную розами и маком.

Их старая норвежка посадила

И осенью, собравши семена,

Передала их гостю, попросив,

Чтоб он нашел на Украине мать

Убитого и семена ей отдал.

«Здесь – сердце сына и его глаза,

Они весною каждой воскресают…»

Он мать нашел. И мать на Украине

Под окнами взрастила семена,

Что выросли из сердца ее сына,

Из глаз его зелених. На заре

Мать говорит с цветами во дворе,

Сама прозрачной утренней порою

В сеянье светлом, схожая с зарею.

Она в платке и в ватнике: грустна,

Задумчива: как иней седина

Из-под платочка.

  • Хочешь есть, сыночек? –

Беззвучно спрашивает.

  • Нет, я сыт.

Мне поле положило здесь кусочок

Ржаного хлеба… Тополь шелестит,

И жаворонок песню вьет, как нить…

  • А может быть, сынок, ты хочешь пить?
  • Уже я пил – пролились облака,

Я дождик пил и пил росу с листка

И напоследок из твоей души

Пил, мама, грусть…

  • А, может, хочешь, милый,

Я причешу тебя?

  • Нет, камыши меня чесали

До самой могилы свинцом горячим…

  • Я сорочку дам…
  • Не надо, мама, выдавали нам

Одежду, может быть, недорогую,

Но чистую…

Жаль только – не могу ее вернуть…

  • Так, может, дать вина?
  • Зачем? И так душа полным-полна

Слезами, мама…

  • Свежий ветер веет,

Пылают розы, маки розовеют,

И взгляд сыновний в лепестках горит,

А мать все говорит, все говорит…

Г) Виступ групи «Майбутнє»

     Берестове – серцю рідний близький край. Цей куточок землі є частинкою нашої Батьківщини. З батьківського будинку починається наше життя та любов до рідної України. Щоб про наше село знала вся країна, ми прийняли участь у Всеукраїнському конкурсі колективних робіт «Край, де я живу». Вашій увазі прослухайте один із віршів.

Моє село – Берестове,

Воно на карті справді є.

В селі є школа, дитсадок,

Будинок культури і гайок.

А у мене є курчата малі,

Поросятко в мене є.

Воно швидко так росте.

А телятко – ось воно,

 я зустріла не в кіно.

Я працюю на землі –

Маю гарні врожаї.

Картопля, капуста, морква,

Горох – в усьому я знаю толк.

Сад у мене – майже казка:

Є і груші, і горіхи

Аромат мені на втіху.

Полуниця і малина – наше диво.

Не село, а просто рай,

приїжджай до мене – взнай.

Звучить гумореска «Вірю в майбутнє твоє, Україно!»

Вірю я, що в Україну повернеться слава,

Стане наша Україна квітуча держава.

Буде кожен українець щастя й долю мати

І ніхто від нас не буде за кордон тікати.

Навпаки, всі іноземці схочуть наші візи,

Поскладають свої речі в великі валізи.

Без вагань вони покинуть Сполучені Штати

Та й поїдуть в Україну гроші заробляти.

Із Італії приїде до нас Афродита

Буде вдома в мене ванну й туалета мити.

Буде чистити картоплю, ходить в магазини

І тягати із базару великі корзини.

А поїде у відпустку, то десь у Мілані

Виміня на наші гривні євро деревяні.

А моя матуся сяде, зробить манікюра,

Всі побачать, яка в неї красива фігура.

Буде в неї гарний одяг і веселі друзі,

І щодня купатись буде у ванні-джакузі.

І в Америку поїдуть від нас секонд-хенди,

Будуть янки в них копатись й рахувати центи.

І надінуть Джон із Джимом наші шаровари

Найпрестижніші й найкращі у світі товари.

Будуть вони по бродвеях скрізь у них ходити,

По кавярнях і театрах в тих штанях сидіти.

І не будуть в ресторани тих людей пускати,

Хто не хоче шаровари наші одягати.

Будуть оті іноземці в посольство писати,

Щоби їм у Україні вид на життя мати.

Процвітатиме навіки вільна Україна –

Найбагатша і найкраща у світі країна!

Вчитель.

Людині визначено Богом місце народження, країна, небо. І недарма народ каже «Чуже ніколи не буває своїм». І куди б ти не пішов, Батьківщина завжди буде з тобою.

 

ІV. Рефлексія.

  1. Гра за командами «Побудуй село»

Діти, пропоную вам уявно побудувати наше село в майбутньому. Щоб почати будівництво вам потрібно відповісти на запитання. Якщо відповідь правильна – ви прикріплюєте до дошки обраний обєкт.

 

  • Від якої рослини походить назва села?
  • Скільки вулиць в нашому селі?
  • Яка пора року  в селі Берестове?
  • Як називається головна вулиця нашого села?
  • Назвіть найбільшу річку села Берестове?
  • Скільки триповерхових будинків є в нашому селі?
  • Як називається наш будинок культури?
  • Які дорожні знаки є на шкільному подвірї?
  • Які дерева ростуть на алеї Центральної вулиці?
  • Хто подарував ці землі німцям 200 років тому?
  • Як називається підприємство, яке дає продукт для приготування омлету?
  • Яку назву має наш дитячий садок?
  • На якій вулиці розташована школа?
  • В якій області ми живемо?

 

  1. Підсумок гри.

Діти, які красиві села ви створили. Це говорить про те, що ви справжні майбутні громадяни своєї держави і дбаєте про красу нашого краю. Вчиться добре, чим кращі ваші знання, тим більше ви можете зробити для свого села, рідного краю,  всієї України.

 ІV. Підсумок уроку.

  1.  Оцінювання. Командири підводять підсумки роботи  за урок.

     2.  Домашнє завдання за групами.

А) Підготувати повідомлення про стан довкілля нашого села.

Б) Дослідити, що було раніше на місці церкви.

В) Підготувати доповідь «Хто з вчителів - випускник нашої школи»

Г) Розказати, чим займається фермерське господарство «Берест - Агро»

Вчитель.

Дякуємо вам за урок, діти. А нашим гостям  бажаємо:

Хай радість панує у вашій світлиці,

Хай золотом сяє колосся пшениці.

Хай Вас поважають дорослі і діти,

Здоровя й добра вам на многії літа!

         І хай ваш Ангел-охоронець завжди буде з вами!

docx
Додано
17 квітня 2018
Переглядів
790
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку