ЗВУК [а]. МАЛА БУКВА а. СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА МАЛЮНКАМИ
Мета: ознайомити учнів із звуком [а] та друкованою малою буквою а, якою цей звук позначається на письмі; учити друкувати її; здійснити перехід від умовного позначення звуків фішками до позначення буквами; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів, добирати слова зі звуком [а] на початку, в середині та в кінці;
розвивати зв’язне мовлення, уяву; вміння виконувати завдання на встановлення відповідності, будувати речення з використанням допоміжних матеріалів; збагачувати словниковий запас; формувати вміння спілкуватися державною мовою, математичну та соціальну компетентність; формувати інтерес до навчальної діяльності;
виховувати старанність.
Обладнання: таблички для стіни слів, фішки для звукового аналізу, паперові квіти, паперові кульки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Вступна бесіда. Гра «Впіймай звук»
- Послухайте вірш і «спіймайте» звук який повторюється багато разів:
Алла рано-рано встала,
Алла дня цього чекала,
Алла в цей осінній час
Йде до школи в перший клас.
- Тож, не гаючи часу, просто вирушимо у подорож до чарівного, казкового міста.
Це місто Алфавітом звуть,
Усі тут літери живуть.
Щасливо й дружно, як сім'я,
Їх 33 – від А до Я.
-Щодня, щоуроку відкриватимемо ми нові куточки цього міста, зазиратимемо до затишних осель мешканців Алфавіту. А почнемо, звичайно, з візиту до мера міста, його голови.
Всім відомо: буква А – алфавіту голова.
Впевнена, авторитетна, енергійна, ділова,
Всюди перша! В Алфавіті поважають всі її.
Є про неї навіть казка.
Хочеш – вір, а хочеш – ні.
Мама доньку колисала
І співала: «А-а-а…»
Підростати доня стала –
-Теж сказала якось: «А!»
І «Агу!», всміхнувшись миттю
Букви свідками були,
Перше місце в алфавіті
Букві А і віддали.
3. Розміщення слів абетка, алфавіт на стіні слів.
— Поділіть слова абетка та алфавіт на склади. Визначте наголос.
— Який склад наголошений?
— Порахуйте голосні звуки у слові абетка.
— Скільки голосних звуків у слові алфавіт?
— У якому слові голосних звуків більше?
4. Розучування віршика про абетку.
Букви всі від — А до Я,
— Як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
Знати грамотній дитині.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
— Назвіть перший звук у словах абетка та алфавіт.
— Який це звук: голосний чи приголосний? Доведіть.
Звук [а] вимовляється чітко, виразно. Ротова порожнина відкрита, струмінь видихуваного повітря не потрапляє на перешкоди мовних органів. Цей звук вимовляється лише за допомогою голосу.
Відносимо до голосних, позначається •
— Розгляньте малюнок. Де знаходяться букви Аа?
— На якій зупинці? На який транспорт очікують букви?
— Викладіть слово автобус з фішок для звукового аналізу. Поділіть його на склади. Визначте наголошений склад.
— Пригадайте правила поведінки в автобусі.
— Отже, звук [а] на письмі позначається буквою а.
— Розгляньте букву а. З яких елементів складається ця літера?
А яка ж та буква А?
Що нагадує вона?
Досить схожих є прикмет:
Мов шпаківня, мов намет,
Мов курінь, що на баштані,
Буква А здалася Тані
4. Моделювання літери з підручних матеріалів.
5. Гра «Розвідники». Робота в парах
На картках зображено предметні малюнки. Учням потрібно відшукати та обвести лише ті, що починаються буквою а.
6. Друкування малої літери а у повітрі та за зразком учителя у зошиті.
Фізкультхвилинка.
Наш веселий павучок
Вісім ніжок має,
Про гімнастику для них
Він не забуває.
Раз-два, раз-два,
Вісім ніжок має.
Раз-два, раз-два,
Він не забуває.
Павутиння вітерець
День і ніч гойдає,
І на ньому павучок
Весело стрибає.
Гойда, гойда –
День і ніч гойдає.
Стриб-скок, стриб-скок,
Весело стрибає.
7. Продовження роботи за букварем (с. 32)
1) Звуковий аналіз слів.
— Що ми бачимо на першому малюнку? (Буква «а» зриває аґрус.)
— Викладіть звукову схему слова аґрус. Де знаходиться звук [а] у цьому слові? (Так само працюємо з іншими малюнками.)
2) Читання літери.
— Дівчинка Читалочка пропонує вам разом прочитати літеру а.
3) Схеми до малюнків.
- Знайдіть схеми до кожного малюнка (антена, альбом, ананас)
4) Складання речень (с. 33).
— Складіть речення, вставивши замість крапок необхідні слова.
5) Гра «Розсипанка» (с. 33).
— Складіть із розсипаних букв слово (айстра).
— На якому місці знаходиться звук [а] у цьому слові?
— Що таке айстра? Коли цвіте ця квітка? Якого кольору вона буває?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
— Яку букву ми сьогодні вивчали?
— Який звук позначає літера а?
— Подаруйте нашій літері а повітряну кульку:
якщо вам було цікаво — зеленого кольору;
якщо іноді було щось незрозуміло — жовтого;
якщо вам не сподобався урок — червоного. (Учні обирають вирізану з кольорового паперу «кульку» відповідного кольору та прикріплюють її на дошці біля букви «а».