Тема. Відданість побратимові. Марія Пригара. Козак Голота
Мета. Ознайомити учнів з історією козацтва, з творчістю української письменниці Марії Пригари, з її твором «Козак Голота»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити знаходити в структурі тексту описи, порівняння, епітети; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, пам'ять; виховувати гордість за свій народ.
Обладнання. Мультимедійна дошка, презентації, пісня «Ми козаки», картки- блискавки, індивідуальні картки, портрет М. Пригари.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти підніміться!
Всі приємно посміхніться,
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок! (діти вітаються і сідають)
Не урок, а справжнє свято бо полинем у світи.
Мандруватимем завзято, юний друже, я і ти.
У поході будь уважним, добре думай, не спіши!
Знай, що вчитись завжди важко, легше буде у житті!
ІІ. Мовленнєва розминка
Скоромовка
Художник малює худобу і хату,
За це він отримав хвалу і зарплату. (читаємо декілька разів)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні презентують підготовлені розповіді про Львів.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Разом читаємо вірш.
За шляхами, за дорогами, за Дніпровськими порогами,
За лісами за високими наші прадіди жили.
Мали Січ козацьку сильну, цінували волю вільну,
Й Україну свою рідну. Як зіницю, берегли.
Козаки – це вільні люди!
Козаки – безстрашні люди!
Козаки – борці за волю, за народу кращу долю!
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Діти співають пісню «Ми козаки»
Гра «Закінч порівняння»
Схопився Голота, мов … .
Заіржав татарський кінь, звалився, мов … .
Серце заграло в грудях, мов … .
Злазив собі по гілках на землю, мов … .
То не втече ж він звідсіля, побіжить за конем, мов … .
Степи, сайгак, тур, голову, бранці, цехіни, шапка, кінь, шаблюка, могила,озерце, віти.
Гра «Так чи ні»
Сильний, мужній, слабкий, відданий, неорганізований, патріотичний, вільний, сміливий, сварливий, відважний, безвідповідальний, зібраний, хвалькуватий, боягузливий, чесний, безстрашний.
VІ. Підсумок уроку
Гра «Закінч речення»
VІІ Домашнє завдання.
Стисло переказувати твір. (с. 45 -50)