Тема: Чому пошматували «Джоконду»?
Мета: ознайомити учнів із новелою Р.Бредбері «Усмішка»; розвивати навички вдумливого читання,; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, мовні навички та творчі здібності, сприяти морально-естетичному вихованню учнів.
Обладнання: портрет письменника, репродукція картини Леонардо да Вінчі «Джоконда», ілюстрації учнів до твору.
Усмішка, чарівна усмішка, що обіцяє ранок
Р.Бредбері
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя. Сьогодні ми перенесемося у майбутнє. Адже письменники силою своєї уяви і хисту це роблять досить часто. Як стверджував Я.Парандовський: «Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував створенню світу, і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день.»
Кожен із них по-різному уявляє майбутнє. Дехто бачить його настільки гарним, безтурботним, ідеальним, що в реальності такого бути не може. Тому таку дійсність називають утопічною або нездійсненною, а твори, в яких про неї йдеться, — утопіями.
Інші автори, навпаки, зображають майбутнє людства темним і страшним, загрозливим для людини. Такі тексти прийнято називати антиутопіями. Усі ці твори відносяться до одного виду — науково-фантастичноі літератури. З одним з таких творів ми сьогодні і познайомимося.
ІІ. Коментоване читання оповідання "Посмішка".
1. Прочитайте опис місця, де.
— Де і коли відбувається дія? Яка пора року зображена в перших рядках новели, чому ви так вирішили? (Міський майдан, п’ята ранку. З порою року визначитися важко, проте це схоже на пізню осінь або ранню весну.)
— Уявить, що вас попросили проілюструвати новелу. Якими фарбами намалюйте місто, у якому відбувається дія у творі Р. Бредбері «Усмішка». Що ви спробуєте зобразити? (Похмурий ранок, вибілені інеєм поля, розбиті будинки, туман, холодне повітря, брудний одяг людей, які стоять у черзі.)
Робота з малюнками учнів (індивідуальне випереджальне завдання)
—Чому так рано люди вже шикувались у чергу? Якими змальовано людей? Які в них обличчя? Як вони ставляться один до одного? (Це був ярмарковий і святковий день, проте люди були брудними, у засмальцьованому одязі з грубої мішковини. Обличчя людей ми бачимо, проте відчуваємо, що ставлення відрізняється холодністю, байдужістю чи ворожістю.)
— Як ви розумієте слова «Цей хлопець знається на мистецтві. ..»? (Том підтримує натовп і готовий плюнути на картину.)
— Чи знає натовп що-небудь про картину? (Люди не бачили картину раніше. Вони навіть точно не знали, як вона називається, чи справжня вона, коли и ким намальована).
— Чому люди прагнуть плюнути на картину? (Ніхто точно не знає, навіщо це відбувається. Просто це одна з їхніх розваг.)
— Які ще були свята у городян? Навіщо вони це робили? (Нищити авіазавод, розбивати кувалдою автомобілі, підривати склад із боєприпасами. Вони отримували від цього задоволення. «Усі реготали, наче п 'яні.» Це була своєрідна помста тим, хто, як вони вважали зруйнував їхнє життя. «Тут уся справа у ненависті, ненависті до усього, що пов'язане з минулим»)
— В якому році відбуваються події? ( Можливо в 2061)
— Як ви думаєте, що сталося на Землі і призвело до таких невтішних результатів? ( Це, мабуть, війна або техногенна катастрофа)
— Чи не нагадують вам розваги людей майбутнього кадри кінохроніки або факти сучасного? ( Учні розповідають про вогнища з книг, які влаштовували фашистські молодчики, розповідають про сучасні заколоти і руйнування автомобілів, крамниць ( Франція та інші країни)
— Чому так відбувалося, відбувається і, як передбачає автор, буде відбуватися в майбутньому? (Люди жорстокі, вони втратили все людське: душу, мораль, культуру. Вони деградували як особистості, духовно зубожіли. Вони не роблять уроків з минулого. Кожен виток цивілізації приносить не тільки користь, а й страшні руйнації)
— То що, науково-технічний прогрес — це погано?(Відповіді учнів). Над цим питанням поміркуєте ще і виконаєте вправу: « ЗА и ПРОТИ НТП»
— В чому бачить спасіння людини з черги, яка виступила на захист цивілізації? На кого покладається? («з'явиться тямовита людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею... Людина, в якої душа горнеться до гарного...»)
— Яким було перше враження від картини? («Том завмер перед картиною, дивлячись на неї. У хлопчика пересохло в горлі, він відчув, як калатає його серце, а у вухах неначе лунає музика».)
— В який момент Том відділяється від натовпу і чому? (Том — лише до певного моменту з юрбою. Перша спроба відділитися від натовпу відбувається, коли він задумався: «А навіщо ми тут усі зібралися? Чому ми повинні плювати?».Остаточно він залишає юрбу, коли бачить картину і розуміє, що зображена жінка гарна.)
— Чому Том не міг плюнути ? Чим можна пояснити вчинок Тома ? (Бо вона була дуже гарна, а Том не мав ні жорстокості, ні ненависті, що є у дорослих)
— Що люди зробили з картиною? (Вони її знищили, рвучи на шматки, жуючи.)
— Що робив Том? (Натовп ніс його на картину, і він машинально вхопив клапоть полотна, а потім його повалили на землю.)
— Що залишилось на долоні Тома? («Усмішка».)
— Яке смислове навантаження несе образ усмішки? Як ви гадаєте, чи випадково усмішка опинилася саме в руках Тома, а не в чиїхось інших? (Відповіді учнів.)
ІІІ. Складання схем и «Система образів новели»
— Які образи діють у творі? (Натовп, Грігзбі, Том., «Мона Ліза»)
ІУ. Складання таблиці «Часовий простір у творі»
— Які часові простори показує автор? (Минуле, теперішнє, майбутнє.)
— Уявімо себе на місці подій і з'ясуймо часові простори. Зупинимось спочатку на часі, про який оповідується в новелі. (2061 р.)
—Яким його побачив автор? Наведіть приклади з тексту. («Розбиті будівлі», зруйновані ферми, заводи, надщерблені чашки, іржаві казанки, «кава» з ягід, голод.)
— Навіщо люди зібралися так рано на площі? (Займали чергу, щоб плюнути на картину.)
— Проаналізуймо, чому люди ненавиділи минуле. (Кава, книги, літаки, друкарня, автомобілі, картини, війни. Цивілізація - це війна, символи війни.)
— У тексті є така фраза: Як ви думаєте, чому ці слова промовляє дитина? (Це слова здорового глузду, дитина не зіпсована духовно..)
— Пригадайте розмову на площі. Чого чекають люди у майбутньому? (Заповнюється коло схеми «Майбутнє»: «людина з чуйним серцем», мир, цивілізація, Гармонія, Людина, Краса, Прекрасне.)
Рей Бредбері стверджував, що "фантастика — це реальність, доведена до абсурду".
— Що ж абсурдного ми знаходимо в оповіданні "Посмішка "?
— Яку, на вашу думку, мету переслідував автор, створюючи новелу «Усмішка»? (Твір Р.Д.Бредбері — застереження від можливого лиха, адже, на думку автора, люди є творцями свого майбутнього.)
— Що в новелі РД.Бредбері є символом духовності? (Усмішка Джоконди.)
— Якою вона є? (Тема, лагідна, ніжна, привітна, загадкова...)
— Чим є усмішка для Тома? (Надією на краще, символом початку нової цивілізації — добра, краси, миру і щастя.)
— Чому дія новели закінчується вранці? Яка роль такого фіналу? (Усмішка, ранок, дитина — це символи майбутнього. Ранок — це надія на краще, це нове життя буде осяяне усмішкою, що стала символом добра, краси, які слід берегти та вміти цінувати.)
Заключне слово вчителя. Люди не почули заклику фантаста про дбайливе ставлення до цивілізації — і знову, і знову приходять до трагедій: військових конфліктів, техногенних і екологічних катастроф, появи нових хвороб , духовного зубожіння. Але ми разом з письменником сподіваємось, що «з'явиться тямовита людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею... Людина, в якої душа горнеться до гарного...»
Врешті-решт тільки така людина збереже і примножить надбання земної цивілізації. І тоді буде усміхатися не тільки «Джоконда», а і все людство. Усміхайтесь і ви. Подаруйте усмішку один одному.
А на згаду я хочу вам подарувати один з рекламних шедеврів Френкка Ірвінга Флетчера «Ціна усмішки».
Домашнє завдання.
Написати міні-твір на тему «Чи справжнє мистецтво може врятувати світ».
1. Позиція — «Я вважаю, що...» {висловіть власну думку).
2. Обгрунтування — «Тому що...» (наведіть причину виникнення цієї думки).
3. Приклад — «Наприклад...» (наведіть факти на доказ вашої думки).
4. Висновки — «Отже, я вважаю...»
Література
Голяс с. Доручаю тобі цілий світ/ Зарубіжна література №12 (604), 2009
Кравець Т. Доба Відродження/ Зарубіжна література № 2-3 (594-595), 2009
Лінецька Р. фантастика як засіб привернення уваги до наболілих пароблем сучасності/ Всесвітня література в середніх навчальних закладах України №3, 1998
Маслак З.И. Джоконда: иронический вигляд из эпохи Возрождения/ Всесвітня література в середніх навчальних закладах України №10, 1996
Методично-тематичне планування для 6-го класу за новою програмою/ Зарубіжна література №30-32 (478-480), 2006
Романовська А. Повірити в любов, у життя/ Зарубіжна література № 9 (505), 2007
Сайко А. Назустріч ранку…/Зарубіжна література №12 (604), 2009
Смирнова Н. Чому пошматували «Джоконду»? / Всесвітня література в середніх навчальних закладах України №3, 1999
Туз Т. Назустріч ранку…/Зарубіжна література №8 (408), 2005