Proiect didactic
la CITIRE
clasa a 2-a
pe tema :
„Corbul Și vulpea”
Învăţătoare:
Amihalachioaie L.I.
Tema: "Corbul şi vulpea". Jean de la Fontaine
Scopul:
-familiarizarea elevilor cu tema lecţiei, de a învăţa elevii să evidenţieze binele
din celelalte activităţi, formarea deprinderilor de a reproduce conţinutul
celor citite;
-de a dezvolta deprinderea de a citi conştient şi expresiv textul, de a dezvolta
gândirea, atenţia, exprimarea corectă, de a contribui la îmbogăţirea
vocabularului elevilor;
-de a educa sentimentul bunătăţii, prieteniei, responsabilităţii de protecţia
mediului înconjurător.
Materiale didactice şi ilustrative:
- fişe, proverbe, tabla digitală.
Tipul lecţiei: combinată.
Desfăşurarea lecţiei:
I. Salutarea oaspeţilor
Clopoțelul a sunat
Noi în clasă am intrat
Clasa a 2 – a ne numim
Şi abecedarul noi iubim
Pe oaspeți îi salutăm
Și în bănci ne așezăm.
1.2 Cuvântul introductiv al învăţătorului.
Astăzi avem o lecţie neobişnuită de abecedar, avem mulţi oaspeţi aşteptaţi şi de aceea trebuie să demonstrăm că vom lucra:operativ,intensiv,vom citi conşnient şi expresiv.
II. Verificarea temei de acasă.
Elevi fiţi cu toţii atenţi şi ascultaţi o ghicitoare.
2.1. Ghicitoare
Trec zorite pe cărare
Patru sute de picioare.
( Furnicele)
-Elevi ce ştim despre furnică?
2.2. Recitarea poeziei:”Gospodina”
Bravo elevi.Iar acum vom lucra în perechi,deci la fiecare pe bancă este câte un plic şi în el este cuvinte,voi trebuie să le arănjaţi ca să primiţi două rânduri de la poezia „Gospodina”
2.3.Lucrul în perechi
2.4.Verificare
Elevii citesc propoziţiile primite.
O furnică duce-n spate
Un grăunte jumătate
-Încotro fugi, surioară?
-Ia,vă duc şi eu la moară.
Şi-s grăbită, şi-s grăbită,
Că mi-i casa negrijită,
Şi mi-s rufele la soare,
Şi copii cer mâncare.
Nu,la noi în muşuroi
Nu e timp pentru zăbavă,
Că de n-am fi de ispravă,
Ar fi vai şi-amar de noi!
III. Studierea temei noi.
Anunţarea temei noi.
3.2. Convorbire introductivă.
Elevi,noi astăzi la lecţie vom învăţa fabula”Corbul şi Vulpea” scrisă de Jean de la Fontaine.
3.3. Bibliografia lui Jean de la Fontaine
Jean de la Fontaine este un scriitor francez,s-a născut în anul 1621 şi amurit în 1695. A scris foarte multe fabule pentru copii şi una dintre ele noi o vom învăţa astăzi”Corbul şi vulpea”.
3.4. Citirea model de către învăţător
3.5.Lucrul asupra cuvintelor noi.
Glas linguşitor-voce blândă
Caşcaval-brînză preparată din lapte de oaie
Corb – pasăre cu pene negre şi mai mare decât cioara
3.6.Citirea în lănţişor.
Elevii citesc pe rând fabula.
3.7. Minuta de înviorare.
Bate vântul crengile,se-nvârtesc moriştele
Rândunica pe de subt zboară,iar eu trag zmeul de sfoară.
Mama la plăcinte face,bunicuţa lână toarce,
O fetiţă dă la pui,iar eu în copac mă sui.
3.8. Citirea fabulei pe roluri.
Autorul şi vulpea
3.9. Analiza fabulei
- Care sunt personajele textului?
-Cum este vulpea?
-Ce calităţi are?
-Cum este corbul?Care sunt calităţile lui?
3.10.Jocul „Păianjenul”
şireată ramură
3.11.Descoperă proverbul
Pe tabla degitală avem cuvintele amestecate,iar voi trebuie să le puneţi aşa ca să primiţi proverbul.
prostia. este Mândria cu soră
Mândria este soră cu prostia.
3.12. Lucrul în grup
Elevii sunt înpărţiţi în două grupe.
Ei trebuie să formeze personajele fabulei din plasme.
3.12. Verificare.
IV.Consolidarea materialului
-Ce i-a spus vulpea corbului?
4.1.Sfaturi pentru elevi
Nu te încrede în linguşitori.
Nu vorbi cu gura plină.
Cel care îi place sa fie lăudat,nu este întelept.
4.2. Generalizarea lecţiei.
Noi am:
- am făcut cunoștință cu fabula:
”Corbul şi vulpea” de Jean de la Fontaine”
- am lucrat în perechi
- am însușit proverbe
- am ghicit ghicitori
-am lucrat în grup