КОНСПЕКТ ІНТЕГРОВАННОГО УРОКУ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА 5 КЛАС
"ДАВНІ УКРАЇНСЬКІ ЗИМОВІ ОБРЯДИ"
Мета:
Навчальна –
Роль музики в колядках і щедрівках.
Формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні.
Розвивальна –
Поліпшити вокально – хорові навички учнів та почуття ритму.
Розвивати інтерес до народної творчості
Виховна –
Виховувати інтерес до народних обрядів, звичаїв, традицій.
Збагачувати музичний досвід учнів.
Технічне обладнання :
екран телевізора
Відеофрагменти :
фрагмент кінострічки «Вечори на хуторі біля Диканьки»
Музичний репертуар;
відіозапис «Щедрик» у виконанні дитячого хору
відіозапис «Щедрик» у виконанні різних країн
відіозапис «Щедрик» Олег Скрипка та Ле Гранд Оркестр ( сучасна обробка)
відіозапис Н.Май «Старий рік минає».
Матеріали:
малюнки на зимову тематику,
Різдвяна зірка
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання
Учитель
Пісні живуть у людських серцях протягом багатьох тисячоліть. У них – минуле й сьогодення народу, його краса, велич. У цьому ми переконуємося під час вивчення теми.
II.Актуалізація
Запитання для обговорення
1. Якою розділ наших уроків? («Музика мого народу»)
2. У якій країні ми живемо? (Україна)
3. Чому українській народній пісні ми приділяємо велику увагу? (Ми, українці, живемо у співучому краї.
Пісня – душа народу, правдиве дзеркало його життя й побуту.
ІІI. Новий матеріал для засвоєння.
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.
1.Настала зима. Красиво прибрана світлиця. На столі вкритому килимом та рушниками/ На покуті Дідух – символ багатства. ( Дідух – житній, вівсяний, пшеничний сніп , який заносили і ставили на почесному місці)]
Господарі чекають гостей.
Шановні господарі!
Дозвольте заколядувати
Вашій славній родині
Щастя побажати?
І господарі запрошують гостей до хати.
2. Основна частина уроку
В основі новорічно-різдвяної обрядовості українців є три свята:
Різдво 7 січня
Святого Василія («старий» Новий рік)13 січня
Святе Водохреща.19 січня
Різдвяні традиції
Одним із найбільших релігійних свят є Різдво, яке припадає на 7 січня. З ним пов’язують народження Ісуса Христа.
Однією з традицій цього свята є співання колядок. У них найчастіше зустрічаються релігійні сюжети – уславлення Христа й Божої матері Раніше колядували переважно хлопці.
Перегляд відео. Учні дивляться фрагмент кінострічки : «Вечори на хуторі біля Диканьки».
Чи потрібні обряди сьогодні?
/Відповіді учнів/
Обряди щедрування
Увечері 13 січня в оселях українців звучать ще одні календарно-обрядові пісні – щедрівки. Слово «щедрівка», яке збереглося до нашого часу лише в Україні, вказує на щедрість природи і людини.
У цей вечір щедрували переважно дівчата. Перед тим як зайти до хати, щедрівники мали отримати запрошення. Отже, зібравшись на подвір’ї господаря, вони співали під вікнами: «Ой чи є, чи нема пан-господар вдома?», а вже зайшовши до хати, виконували величальні пісні господареві, господині, їхнім дітям та іншим родичам.
Люди вірили: що більше щедрувальників відвідає осель, то щедрішим буде рік для родини.
Незмінними учасниками щедрувальної юрби були костюмовані персонажі: Маланка (хлопець, перевдягнений у дівчачий одяг), Василько (дівчина вбрана в хлопця), дід-поводир з Козою (символ достатку та родючості), а також Чорт, Ведмідь, Циган, Циганка та ін..
IV.Музичне сприймання
Учитель - Пропоную вам послухати українську народну пісню «Щедрик».
Щедрик – це образ ластівочки. Символ добра, щастя, любові.
а)Слухання музики:
«Щедрик» у виконанні дитячого хору·
«Щедрик» у виконанні різних країн
«Щедрик» Олег Скрипка та Ле Гранд Оркестр ( сучасна обробка)
V.Аналіз музичних творів.
Охарактеризуйте особливості виконання щедрівки різними хоровими колективами.
Вам сподобався цей твір? У якому виконанні найбільше?
Українська народна пісня «Щедрик» є однією з найпопулярніших, яку виконують на Різдво у США.
б) Фізкультхвилинка
Учитель: пропоную вам зробити веселу розминку.
VI.Виконання творчого завдання.
Учитель: зараз ми розглянемо нову колекцію малюнків. Оберіть ті , які на вашу думку найбільше підходять до укр. нар пісні «Щедрик»
/учні розглядують малюнки і обирають ті, які підходять до твору «Щедрик»/
VII.Поспівка. Вправи для роздидку слуху і голосу.
VIII. Розучування пісні.
Учитель. Оскільки наш урок присвячений колядкам та щедрівкам, ми розучимо одну з них – колядка «Старий рік минає»
Запитання до учнів
Який характер пісні?
Які кольори фарб вам знадобляться, щоб намалювати картину до цієї пісні?
Вокально - хорова робота
IX.Узагальнення вивченного матеріалу.Рефлексія.
а)Запитання до учнів:
Коли виконували колядки, а коли щедрівки? Яка між ними різниця?
Що таке колядки, щедрівки.
Що цікавого ви дізналися про народні обряди, присвячені святам різдвяного циклу?
б) Учитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці
Я бажаю вам добра,
Хай збуваються всі мрії.
Миру , щастя і тепла
Впевненості і надії!
Музичне прощання.