РОЗРОБКА УРОКІВ
8 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
Декоративний посуд «ВАЗА»
(8 годин)
Технологія виготовлення в’язаних виробів гачком
Тема. Виготовлення декоративного посуду. «Ваза»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечити засвоєння знань про підходи до вибору й обґрунтування теми проєкту;
закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності методом комбінування.
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння шукати, розуміти, аналізувати, висловлювати свою думку шляхом ефективного керування ресурсами та інформаційними потоками;
*соціально-громадська: усвідомлення цінності праці самостійно та в команді з іншими на результат.
*загальнокультурної: формування національної самосвідомості, загальної культури, дослідницьких і життєзабезпечувальних навичок;
залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань, а саме до декоративно-ужиткового мистецтва;
*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді, толерантність, при цьому здобувачі освіти виявляють активність і відповідальність у громадському і особистому житті, здатні до підприємливості та ініціативності;
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи виконання виробу;
розвиток уміння оперувати технологічними поняттями, фактами, обговорювати питання, пов’язані з реалізацією проєкту, ділитися думками та коментувати власну діяльність і діяльність інших здобувачів освіти.
*математична компетентність: застосовують математичні розрахунки для виконання технологічних завдань (визначення необхідної кількості матеріалів, вартості виробу);
використовують вимірювальні пристрої;
*компетентність у цифрових технологіях: уміння використовувати інформаційно-комунікаційні технології для створення пошуку та обробки інформації;
*здоров’язбережувальної: формування здатності застосовувати знання й уміння в реальних життєвих ситуаціях, виконання практичних завдань наближених до життя;
формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу в’язаного гачком;
розуміють сутність комбінаторики та використовують цей метод у створенні форми виробу;
пояснюють будову та принципи дії інструментів; розрізняють, вибирають інструменти та пристосування для обробки конструкційних матеріалів;
розуміють необхідність дотримання правил безпечної праці;
*діяльнісні: здобувачі освіти добирають та застосовують методи проєктування для вирішення завдань;
дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності;
використовують вироби – аналоги для аналізу та подальшого компонування об’єкта проєктування;
визначають необхідну кількість матеріалів для виготовлення виробу та виконують технологічні операції відповідно до обраного виробу;
вирізняють за характерними ознаками технології виготовлення та оздоблення виробів.
*ціннісні: висловлюють судження щодо вибору форми та оздоблення виробу; роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів, цінності конструкційних матеріалів природного походження; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці; усвідомлюють важливість безвідходного виробництва.
Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби-аналоги в’язані гачком.
Основні поняття: гачок, пряжа, опис схеми, декоративний посуд.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань
Бесіда
Бесіда про нестандартні (для інтер’єрного декору) вироби в’язані гачком.
-Чи бачили ви декоративний посуд?
-Назвіть матеріали з якого можна виготовляти декоративний посуд?
-Чи подобається вам дизайнерське рішення впровадження таких предметів щодо інтер’єрного призначення (в’язані гачком)?
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «декоративний посуд»
Прийом «Інформаційний ланцюжок»
Здобувачі освіти повідомляють інформацію висвітлену в картках
Картка №1
Картка №2
Картка №3
Практична діяльність здобувачів освіти
-Перед початком роботи повторити правила техніки безпеки щодо використання гачка.
-Дібрати інструменти, матеріали
-Згадати, як правильно треба тримати руки при в’язанні гачком
Виготовлення декоративного посуду. «Ваза»
Кінцевий результат виготовлення виробу
Необхідні матеріали й інструменти
Інструкційна карта №1
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали |
|
2.Пров’язати 3 повітряні петлі (Додаток №1)
|
|
3. З’єднати в кільце |
|
4.В серединку утвореного кільця пров’язати 8 стовпчиків без накиду. (Додаток № 2) |
|
5. Далі по кругу в’язати стовпчиками без накиду (періодично добавляючи стовпчики, щоб денце вази було пласким). (Додаток № 3) |
|
6.Повинно утворитися кругле полотно діаметром 8 см.
|
|
7.В’яжемо 3 петелі підйому з повітряних петель |
|
8.Далі ще 1 повітряна петля, пропустити 1петлю попереднього ряду, *1 стовпчик з накидом, 1 повітряна петля* !!! Значки *…* - рапорт узору (комбінація петель, яка утворює узор і повторюється у в’язанні ряду. |
|
9. Завершуємо коло 3-ма стовпчиками без накиду
|
|
10. Вив’язуємо 3 повітряні петлі підйому, 1 стовпчик з накидом під арку попереднього ряду, 2 повітряні петлі (2-гу арку пропустити), в 3-тю арку в’язати *2 стовпчики з накидом, 2 повітряні петлі* - далі пров’язуємо в шаховому порядку. |
|
12. Завершуємо коло 3 стовпчиками без накиду.
Якщо а процесі роботи руки почали боліти, виконайте гімнастику для рук (Додаток №6) |
|
12. 12 – 16 ряди (кола) в’язати , як 11 ряд. |
|
13. Ланцюжок з 3-х повітряних петель (майбутній вузлик «Піко») |
|
14. *«Піко» з 3-х повітряних петель, 1 стовпчик без накиду*, 1 глуха петля (Додаток №5) |
|
15.Готовий вигляд пров’язаного ряду «Піко» |
|
16.В заварену мучну або крохмальну (холодну) суміш помістити в’язану основу. Потримати, щоб добре просочилась. (як заварювати суміш дивитись інструкційні картки №2, №3) |
|
17.Натягуємо на літрову баночку просочену основу майбутнього виробу. Дати час для висихання!!! Акуратно (щоб не деформувати виріб) виймаємо баночку. |
|
18.Вазочка готова! |
|
Інструкційна карта №2
Заварювання крохмалю та підготовка тканини для аплікації
При заварюванні рідин, дотримуйтесь ПТБ !!!
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Необхідно взяти: -каструлю; -глибоку тарілку; -ложку (чайну); -крохмаль; -ємність з водою |
|
2.В глибоку тарілку покладіть дві чайних ложки крохмалю |
|
3.Налийте третю частину склянки води й розмішайте до утворення однорідної суміші.
|
|
4. Решту води необхідно довести до кипіння (у каструльці). Тоненькою цівочкою влийте крохмальну суміш в кріп помішуючи ложечкою. |
|
5.Утвориться заварна основа (колір силікатного клею) |
|
6.Помістити шматочок тканини й потримати, щоб вона добре просочилася. Потім витягнути й зняти зайвий шар крохмальної заварки. Дати час на висихання. |
|
7.По сухій накрохмаленій тканині пройтися праскою. |
|
Інструкційна карта №3
Заварювання муки
При заварюванні рідин, дотримуйтесь ПТБ !!!
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.В каструлю вилийте склянку води. Доведіть до кипіння.
|
|
2.В глибоку тарілку покладіть столову ложку з гіркою муки |
|
3.Влийте склянку води ретельно (щоб не було грудочок) перемішуючи.
|
|
4.Утворену однорідну масу цівочкою вливайте в кріп помішуючи ложкою. |
|
5.В решті-решт утвориться густа молочно подібна суміш. |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Прийом «Запитання-відповідь»
Добувачі освіти придумують запитання щодо вивченого матеріалу. Один одному задають і відповідають.
-Чи використовувалися при виготовлені вази прийоми: стовпчик без накиду, з1 накидом, «Піко» ?
- Що необхідно взяти, щоб заварити суміш для крохмалення?
5.Підсумки уроків. Рефлексія
- Наскільки цікаво мені було працювати над цим об’єктом?
-Чи виникає бажання удосконалювати свої вміння щодо в’язання гачком?
6.Домашнє завданняе
Підготувати міні-доповідь щодо виробів-аналогів в’язаних гачком (вазочки)
Додаток №1
Пров’язування першої повітряної петлі та ланцюжка
Додаток №2
Схема вив’язування стовпчиків без накиду в середину кільця
Додаток №3
Схема вив’язування стовпчиків без накиду
Додаток №4
Схема вив’язування стовпчиків з одним накидом
(1 зразок)
Ст з 1Н (2 зразок)
Додаток №5
Схема вив’язування «Піко» (1зразок)
«Піко» (2 зразок)
Додаток №6
Гімнастика для рук
1.Уявивши, що ви піаніст, пограйте ніби на клавіатурі фортепіано усіма пальчиками обох рук по стільниці (ніби граєте гамму) |
|
2.Підніміть руки вгору, потягніться ніби хочете щось достати, що лежить височінь. Далі обома рука обертайте кисть руки так, ніби ви вкручуєте лампочку. |
|
3.Зігніть руки в ліктях. Притисніть долоні. По черзі опускайте та піднімайте зімкнені кисті (догори – вниз) |
|
4.Тримаючи в цьому ж положенні пальці, змикайте та розмикайте їх |
|
5.Розводьте по черзі окремі пальчики. |
|
6.З’єднайте пальці в замок. Потягніть руки в сторони. |
|
ГОТОВІ ВИРОБИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ