РОЗРОБКА УРОКІВ
8 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
«ПОДУШЕЧКА»
(8 годин)
Технологія виготовлення в’язаних виробів гачком
Тема. Виготовлення «Подушечки»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечити засвоєння знань про підходи до вибору й обґрунтування теми проєкту;
закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності методом комбінування та фантазування.
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння шукати, розуміти, аналізувати, висловлювати свою думку шляхом ефективного керування ресурсами та інформаційними потоками;
*соціально-громадська: усвідомлення цінності праці самостійно та в команді з іншими на результат.
*загальнокультурної: формування національної самосвідомості, загальної культури, дослідницьких і життєзабезпечувальних навичок;
залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань, а саме до декоративно-ужиткового мистецтва;
*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді, толерантність, при цьому здобувачі освіти виявляють активність і відповідальність у громадському і особистому житті, здатні до підприємливості та ініціативності;
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи виконання виробу;
розвиток уміння оперувати технологічними поняттями, фактами, обговорювати питання, пов’язані з реалізацією проєкту, ділитися думками та коментувати власну діяльність і діяльність інших здобувачів освіти.
*математична компетентність: застосовують математичні розрахунки для виконання технологічних завдань (визначення необхідної кількості матеріалів, вартості виробу).
*компетентність у цифрових технологіях: уміння використовувати інформаційно-комунікаційні технології для створення пошуку та обробки інформації;
*здоров’язбережувальної: формування здатності застосовувати знання й уміння в реальних життєвих ситуаціях, виконання практичних завдань наближених до життя;
формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу в’язаного гачком;
розуміють сутність комбінаторики та використовують цей метод у створенні форми виробу;
пояснюють будову та принципи дії інструментів; розрізняють, вибирають інструменти та пристосування для обробки конструкційних матеріалів;
розуміють необхідність дотримання правил безпечної праці;
*діяльнісні: здобувачі освіти добирають та застосовують методи проєктування для вирішення завдань;
дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності;
використовують вироби – аналоги для аналізу та подальшого компонування об’єкта проєктування;
визначають необхідну кількість матеріалів для виготовлення виробу та виконують технологічні операції відповідно до обраного виробу;
вирізняють за характерними ознаками технології виготовлення та оздоблення виробів.
*ціннісні: висловлюють судження щодо вибору форми та оздоблення виробу; роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів, цінності конструкційних матеріалів природного походження; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці; усвідомлюють важливість безвідходного виробництва.
Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби-аналоги в’язані гачком.
Основні поняття: подушка, гачок, пряжа, опис схеми.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань
Бесіда
Бесіда щодо постільних речей
-Які постільні речі вам відомі?
-Назвіть матеріали з яких можна виготовляти постільні речі?
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «декоративний посуд»
Прийом «Інформаційний ланцюжок»
Здобувачі освіти повідомляють інформацію висвітлену в картках
Картка №1
Картка №2
Картка №3
Картка №4
Картка №5
Картка №6
Практична діяльність здобувачів освіти
-Перед початком роботи повторити правила техніки безпеки щодо використання гачка, голок, шпильок, ножиць.
-Дібрати інструменти, матеріали
-Згадати, як правильно треба тримати руки при в’язанні гачком
Виготовлення декоративного посуду.
«Ваза»
Кінцевий результат виготовлення виробу
Необхідні матеріали й інструменти
Інструкційна карта
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали |
|
2.Вив’язування квадратного мотиву
Пров’язати ланцюжок з 4 повітряних петель. (Додаток №1)
|
|
3. З’єднати в кільце |
|
4.Пров’язати 8 стовпчиків без накиду в серединку утвореного кільця. |
|
5. *Три петлі підйому (замініть стовпчик з 1 накидом) |
|
6. Два стовпчики з накидом в перший стовпчик без накиду нижнього ряду.
|
|
7. 3 стовпчики з накидом у наступний стовпчик попереднього ряду. |
|
8. Пров’язати 3 повітряні петлі.* (5-8) Поров’язку від *до* повторюємо ще 3 рази. В кінці рядук глуха петля в 3-тю петлю підйому.
!!! Значки *…* - рапорт узору (комбінація петель, яка утворює узор і повторюється у в’язанні ряду.
Утвориться маленький квадрат. |
|
9. 3 петлі підйому, 2 стовпчики з накидом з’єднати однією вершиною. |
|
10. *3 стовпчики з накидом із однією вершиною в наступні стовпчики нижнього ряду;
|
|
11. Далі дужка з 5 повітряних петель, яка фіксується 1-м стовпчиком без накиду під 3 повітряні петлі нижнього ряду; дужка з 5-ти повітряних петель;
|
|
14. Далі 3 стовпчики з накидом із однією вершиною у стовпчик нижнього ряду* Закінчуємо ряд глухою петлею в 3-тю петлю підйому.
|
|
15. *Дужка з 6-ти повітряних петель фіксується 1 стовпчиком без накиду в 6-й стовпчик нижнього ряду;
|
|
16. 6 стовпчиків без накиду під арку з 5-ти повітряних петель нижнього ряду;
|
|
17. 6 стовпчиків без накиду під арку з 5-ти повітряних петель нижнього ряду*. Від * до * пров’язати ще 3 рази. Закінчуємо ряд глухою петлею.
|
|
18. Відріжте ножицями робочу нитку від основи мотиву 2-3-см, протягніть крізь останню петлю, поверніть на виворітну сторону, кінець нитки сховайте в основу в’язання. Таким чином зв’язати 8-м мотивів (4 на одну сторону, 4 на другу).
Якщо а процесі роботи руки почали боліти, виконайте гімнастику для рук (Додаток №6)
|
|
19.Зшити голкою. (Схема, як зшивати деталі) |
|
20.Пройтися праскою. |
|
21. Формування подушечки Зшити напірник залишивши отвір для наповнювача. Наповнити синтепоном. |
|
22. Швом «через край» зашити отвір. |
|
23. Вставити готову подушечку в вив’язану наволочку та зашити отвір. |
|
24. Подушечка готова! |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Прийом «Запитання-відповідь»
Добувачі освіти придумують запитання щодо вивченого матеріалу. Один одному задають і відповідають.
-Що цікавого ви дізналися з історії виникнення подушки?
- З яких основних складових складається традиційно подушка?
-Які елементи в’язання використано при виготовленні наволочки з квадратних мотивів?
5.Підсумки уроків. Рефлексія
- Ци цікаво було працювати над цим виробом?
-Чи виникає бажання удосконалювати свої вміння щодо в’язання гачком?
6.Домашнє завданняе
Підготувати міні-доповідь щодо різновидів подушок (для ліжка, ортопедичні, декоративні)
Додаток №1
Пров’язування першої повітряної петлі та ланцюжка
Додаток №2
Схема вив’язування стовпчиків без накиду в середину кільця
Додаток №3
Схема вив’язування стовпчиків без накиду
Додаток №4
Схема вив’язування стовпчиків з одним накидом
(1 зразок)
Ст з 1Н (2 зразок)
Додаток №5
Схема вив’язування «Піко» (1зразок)
«Піко» (2 зразок)
Додаток №6
Гімнастика для рук
1.Уявивши, що ви піаніст, пограйте ніби на клавіатурі фортепіано усіма пальчиками обох рук по стільниці (ніби граєте гамму) |
|
2.Підніміть руки вгору, потягніться ніби хочете щось достати, що лежить височінь. Далі обома рука обертайте кисть руки так, ніби ви вкручуєте лампочку. |
|
3.Зігніть руки в ліктях. Притисніть долоні. По черзі опускайте та піднімайте зімкнені кисті (догори – вниз) |
|
4.Тримаючи в цьому ж положенні пальці, змикайте та розмикайте їх |
|
5.Розводьте по черзі окремі пальчики. |
|
6.З’єднайте пальці в замок. Потягніть руки в сторони. |
|
ГОТОВІ ВИРОБИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ