Урок. Дерева, кущі, трав'янисті рослини

Про матеріал
Конспект уроку з ЯДС (1 клас НУШ ) "Дерева, кущі, трав’янисті рослини". Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин; учити порівнювати та розрізняти дерева, кущі, трав'янисті рослини; розвивати дослідницькі навички, мовленнєві вміння, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.
Перегляд файлу

Урок: ЯДС (1 клас)

Тема. Дерева, кущі, трав'янисті рослини

Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин; учити порівнювати та розрізняти дерева, кущі, трав'янисті рослини; розвивати дослідницькі навички, мовленнєві вміння, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.

Обладнання: зображення дерев, кущів, трав.рослин, іграшки (білочка, заєць, їжачок), роздаткові набори із зображенням дерев, кущів, квітів для групової роботи; запис музики.

 

Хід уроку

I . Організація класу, емоційне налаштування на урок.

1. Створення позитивного настрою на роботу

  • Давайте налаштуємось на роботу. Як завжди на уроці  для гарної роботи потрібні будуть,

щоб думати - голова

щоб слухати – вушка,

щоб спостерігати – вушка,

щоб висловлювати думки – ротик,

 щоб рівномірно дихати, і забезпечувати мозок киснем – носик,

щоб зберегти  всі найкращі почуття  -   серце ,

щоб мати гарний настрій  - посмішка , давайте подаруємо один одному посмішку для того, щоб наш урок був гарним, цікавим і змістовним.

-Я сподіваюсь, що ви будете на уроці активними, уважними, розумними.

2. Створення ситуації очікування

- Чого ви чекаєте від уроку?

- Яким ви хочете, щоб був наш урок?

- А як ви будете працювати сьогодні?

3. Фенологічні спостереження. Звіт чергового за планом.

— Яка зараз пора року?

— Який місяць?

— Яке число?

— Тепло чи холодно надворі?

— Який стан неба?

— Яка температура повітря?

— Чи були сьогодні протягом дня опади?

ІІ Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка фантазії

(Звучить спокійна музика, спів птахів, шелест листя)

- На нашому уроці ми будемо багато подорожувати. Зараз ми з вами підемо на прогулянку.  Але прогулянка буде уявною. Я пропоную сісти зручніше, закрити очі і пофантазувати. Потім розкажете, де ви уявно були і що ви побачили під час прогулянки.

- Що уявили? (діти розповідають)

- Які рослини ви побачили в лісі?

- До якої природи належать рослини?

2. Гра - міркування « Я-рослина»

- Я пропоную зараз уявити себе лісовою рослиною і довести , що рослини – це жива природа.

- Починайте так: Я – береза. Народжуюсь з..….

2. Хвилинка фантазування.

(Відео вертольота)

— Уявіть себе на борту вертольота. Які рослини ви бачите зверху?

(на екрані з’являється зображення дерев, вид зверху)

-Чому? (Дерева високі)

-Які дерева ростуть на Вінниччині?

-Для того щоб побачити рослини, які ростуть під деревами, доведеться спуститися на землю, зайти в ліс. Що ви побачили? (кущі)

(зображення кущів)

-Які кущі ви бачили в нашій місцевості

-Давайте роздивимося, що ми бачимо під деревами і кущами? (квіти, траву)  (зображення трав’янистих рослин)

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми навчимося розрізняти рослини за ознаками груп: дерева, кущі та трави.

- Отже, рослини поділяються на які групи?

- Складіть схему – опору, яка допоможе нам запам’ятати на які групи поділяють рослини.

(На дошці слова: рослини, дерева, трави, кущі)

 

Рослини

                                                   Дерева    Кущі     Трави

 

 

ІVФізкультхвилинка

-Ви назвали багато рослин рідного краю. Давайте згадаємо найшанованішу улюбленицю всіх українців , трішки відпочинемо. Хвилинка позитиву.

(«Ой, є в лісі калина» - діти виконують рухи під пісню)

V. Вивчення нового матеріалу

1 Створення інтриги.

- Хто це до нас поспішає на урок? (білка, заєць, їжачок)

- Як ви гадаєте, хто з них до якої рослини поспішає і чому?  (дерево, кущ, трава)

- Вони підготували загадки про свої улюблені рослини.

2. Гра «Хто загадав загадку».

- Як ви гадаєте, хто з цих звірят може розповісти про дерева?

(Білочка.)

- Чому? (Бо живе на дереві.)

-Давайте перевіримо.

Загадка від білочки

Один батько тисячі синів має.

Всім шапки справляє. (Дуб) – відгадка на екрані

(Кожен приносить щось цікаве про рослини)

Хвилинка – цікавинка від білочки . Діти читають на екрані.

Одне дерево виділяє стільки кисню, скільки за добу споживає 3 людей.

Трави, дерева і кущі чудово вбирають пил, очищаючи повітря.

- Про кущі хто нам розкаже? (Зайчик, бо живе в кущах.)

Загадка від зайчика

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті,

Задивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

Хвилинка – цікавинка від зайчика. Діти читають на екрані.

Кісточки калини мають форму серця.

- А їжачок розповість про які рослини? (трав’янисті).

Загадка від їжачка:

Ростуть у полі сестриці,

Білі вії, золоті очиці. (Ромашка)

Хвилинка – цікавинка від їжачка. Діти читають на екрані.

В природі існує більше 350 видів ромашки. Вона є лікарською рослиною.

3. Хвилинка досліджень.

Розгляд малюнків роздаткового матеріалу  на партах.

- Чи однакові ці рослини зовні? (Ні.)

- Що в цих рослинах спільного? (будова)

- Чим вони різняться? (стовбур)

- Який?

— Порівняйте стебла дерев і кущів.

Висновок: У дерев один дерев'янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й утворюють крону. У кущів відсутній спільний ствол, але в них є декілька дерев'янистих стебел із гілками, що починаються відразу від землі.)

— Чи може трав'яниста рослина бути вища ніж дерево? Наведіть приклади.

— Порівняйте різні трав'янисті рослини. Які рослини належать до групи «трави»? (У трав'янистих рослин один або декілька не дерев’янистих, тобто зелених стебел. Ми знаємо багато рослин із зеленими стеблами.)

4.Хвилинка «Практична»

- Нас оточує багато рослин. Це дерева, кущі, квіти, трава... Давайте вийдемо на уявну прогулянку за межі класу.

 - Які дерева ростуть навколо школи?

 - Які в саду у бабусі?

- З яких кущів ви любите їсти ягоди?

- Які квіти найбільше подобаються?

VI. Засвоєння знань, формування вмінь та навичок.

1. Гра «Доведи або запереч».( фото рослин)

- Доведіть твердження, або заперечте.Відповідь починайте: «Я вважаю, що…»

 -яблуня – це кущ.

- смородина – це дерево

- мак – це кущ

- тополя – це трав’яниста рослина

-малина – це дерево

- калина – це кущ

- липа – це дерево

- троянда – це кущ

2. Групова робота. Гра "Садівники".

- Зараз ми пограємо в гру « Садівники» . Але спочатку відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Ми садили ліс у полі —

І дубочки, і тополі,

І осику, і ліщину,

І червону горобину.

Виростай, наш ліс могучий,

Піднімайсь під самі тучі,

Щоб хмарки тебе гойдали,

Дощ на землю проливали.

І на житечко зелене,

І на тебе, і на мене!

- Зараз ми з вами будемо садівниками і прикрасимо подвір’я нашої школи. Перед вами лежить набір, в якому є і дерева нашої місцевості , кущі і трав. рослини. 

Завдання: І ряд – садить на подвір’ї школи тільки дерева, обґрунтовує, чому саме ці це дерева ви обрали. ІІ ряд – кущі, ІІІ  ряд – трав. рослини.

       Діти об'єднуються у три групи. Кожна група отримує зображення різних рослин, клей, ножиці). Діти обирають рослини, підходять до дошки і прикрашають рослинами подвір’я школи.

  • Представники груп поясніть, чому ви вибрали саме ці рослини і саме на цих ділянках «посадили» їх?

VІІ. Підсумок уроку

Гра «Продовжи речення…»

  • Сьогодні урок мене навчив…
  • Для мене найбільш цікаво…
  • Тепер я знаю…

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Жеграй Олена
Додано
18 вересня 2022
Переглядів
2889
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку