УРОК "Державний музей іграшки"

Про матеріал
Даний матеріал можна використати на уроці позакласного читання у 2-3 класах, а також під час підготовки виховних заходів, годин спілкування у початковій школі
Перегляд файлу

Тема:  У іграшок теж є своя історія                                                        (Слайд 1)

Матеріал до уроку.  «Державний музей іграшки». За Людмилою Гладун.  

(Слайд 2)

Мета. 

  •      Ознайомити учнів з різними видами музеїв, зокрема з Державним музеєм іграшки,  активізувати бажання їх відвідувати, розширювати знання учнів про значення музеїв для людей, про історію української народної іграшки,
  •      удосконалювати навички читання учнів, вчити читати текст частинами, давати відповіді на питання за змістом прочитаного,
  •      вчити їх розуміти текст, виділяти головне,
  •      збагачувати активний словник школярів, мовлення образними висловами, складати розповідь про свою улюблену іграшку;
  •      розвивати пізнавальні інтереси, образне мислення, уяву дітей, вміння працювати в групах;
  •      виховувати допитливість, любов до української національної дитячої іграшки, бажання берегти, примножувати традиції українського народу.

Обладнання: ІКТ, картки для роботи в парах, картки-блискавки, підручники, довідкова література.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Хід уроку

І. Організаційний момент.                                                                     (Слайд 3)

Доброго дня, ліси і поля!

Доброго дня, плането Земля!

Щастя й здоров’я всім людям бажаємо,

З радістю в школу до знань поспішаємо!

 

Мовна розминка

Накрутив Івась пружину –

Танцювала без упину.

І дзижчала, і крутилась.

Як стомилась – зупинилась. (Дзиґа)                                                        (Слайд 4)

 

Як не бий, він не заплаче,

Тільки сам завзято скаче. (М’яч )                                                            (Слайд 4)

 

Замість справжньої дитини

Є у кожної дівчини.

Її пестять, одягають,

Спати ввечері вкладають.

І годують її смачно –

Дуже мамі вона вдячна! (Лялька)                                                           (Слайд 4)

Учитель: Є, діти, на світі щось дуже чудове

Вони разом з нами ще з колискових.

Ми граємось  ними і раді завжди

Коли у дарунок приносять нові.

Бувають яскраві і навіть смішні,

Бувають веселі, пухнасті, м’які,

Великі, маленькі й усі чарівні.

Скажіть мені, діти, що ж це таке?

Здається мені, питання легке.   (Іграшки).                              (Слайд 4)

  •         Продовжте цей ряд слів.                                                                     (Слайд 5)

Хвилинка-цікавинка.

  •         Колись у давнину не було таких чудових іграшок, як зараз. Але діти любили і хотіли гратися. І тому іграшки робили самі: з дерева, глини, соломи, тканини. Так, щоб зробити ляльку, брали шматок тканини, начиняли її ганчір’ям і зав’язували вузол. Виходила голівка. Потім цю голівку перев’язували червоними або чорними нитками, щоб утворилося обличчя. До кінців тканини прив’язували клапті, які нагадували спідницю. На голову зав’язували хустку.                                      (Слайд 6)

Роз’єднай слова

  •         Скількиіснуютьдіти,стількиіснуютьляльки.                                    (Слайд 7)
  •         Удавнинувважалось:що кращедитинанаграєтьсялялькою,тобільшийдостатокбудеусім’ї. (Слайд 7)

   Де ви можете побачити іграшки?  (У магазині, вдома, в дитячому садочку, в музеї ...)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель:   Тож сьогодні ми з вами здійснимо віртуальну подорож у …

(Діти розшифровують назву на картках-блискавках, що прикріплені на дошці.

(Делржлавлнилй лмулзелй іглралшкли)                 

(Слайд 8)

 

Учитель: – Що таке музей? Що ви знаєте про музеї?

 

Методичний прийом  «Знаю – хочу знати – дізнався».

 

Знаю

хочу знати

дізнався

У нашому місті є музей, у нашій школі є музей.

Які бувають музеї?

 

По закінченню першого класу ми були в музеї у місті Нетішин.

Чи буває музей іграшок? У якому місті він знаходиться? Чи багато їх?

 

У музеях зберігаються старовинні, цінні, рідкісні речі.

Які іграшки в ньому збереглися?

 

 

 

 

 

 (Діти читають, як пояснюється це слово у підручнику (стор. 126) мовчки)

Довідкове бюро (визначення у словнику)

(Слайд 8)

Музеї – гр. слово «храм муз». Науково-дослідні, науково-навчальні заклади, що збирають, вивчають, виставляють для огляду, зберігають та популяризують твори мистецтва, пам’ятки історії, матеріальної і духовної культури, природознавчі колекції тощо.

Учитель:   Які бувають музеї?                                                        (Слайд 9)

(Читання із слайда)

Історичні – розповідають про минуле нашого краю

Краєзнавчі – традиції, побут, культура України.

Літературно-меморіальні – музеї українських письменників.

Етнографічні – музеї архітектури і побуту українського народу.

Меморіальні – присвячені одній людині,  та інші.

Учитель:   Які музеї ви відвідували?                                           (Слайд 10)

Учитель: Щоб вирушити в подорож, спочатку пригадаємо, як треба поводитися в музеї?                                                                          (Слайд 10)

  • Голосно не розмовляти.
  • Не їсти.
  • Уважно слухати екскурсовода.
  • Не торкатися руками експонатів.

Учитель коротко розповідає основні факти про Державний музей іграшки

(Додаток) (Слайди 11-13)

 

Перегляд фільму.                                      (Слайд 14)

ІІІ. Опрацювання оповідання «Державний музей іграшки» (За Л. Глазун )                                                                                              (Слайд 15)

  1.     Читання мовчки. «Читання із маркуванням тексту».

Даний методичний прийом допомагає не просто усвідомити текст, а виділяти в відоме/невідоме/цікаве/нове таким чином «»відоме/невідоме/цікаве, таким чином «сортувати» інформацію. Провівши маркування, учні позначають, ,

• знаком «+» – що вже їм відомо;

• знаком «–» – що їм невідомо/або суперечить їхнім уявленням;

• знаком «!» – що їм цікаво/неочікувано;

• знаком «?» – що незрозуміло або про що б вони хотіли дізнатися більше.

(Слайд 15)

(заповнюється таблиця «Хочу знати»)

  1. Словникова робота.                                                           (Слайд 16)

Прочитай правильно:

колекції, порцеляновим, хихички, брязкальця, торохтельця, дізнаються, трансформер, рідкісні.

 

Незрозумілі слова:

Порцелянове – зроблене з білої кераміки, з якої зазвичай виготовляють тонкий посуд.

Колекція – зібрання однорідних предметів, що становить певну цінність.

Обереги – чарівний предмет, призначення якого - захист свого носія або збільшення ефективності його чарівних можливостей.

Ровесники –

  1.     Повторне читання оповідання за логічно-завершеними частинами. Складання плану оповідання.                                 (Слайд 17)

а) читання «буксиром»

    Скільки років колекції іграшок?

  •                    Яка іграшка найстаріша?
  •                    Хто найчастіше приходить до залів музею? Що вони там роблять?
  •                    Який заголовок доберете до цієї частини? («Іграшки, якими грались прабабусі»)

б) читання «дощиком»

   З яких матеріалів робили іграшки народні майстри? 

  •                    Про які іграшки ви дізнались вперше?
  •                    Які іграшки викликають у відвідувачів подив? Де їх виготовили?

Яку назву доберемо до цієї частини оповідання? («Іграшки виготовлені народними майстрами», «Українські народні іграшки-обереги») 

(Слайд 18)

в) читання «напівголосне» в парах

   Які рідкісні іграшки представлені у музеї? 

  •                    Чим пишається музей?
  •                    Що дає відвідування такого музею?

Як назвемо кінцівку твору? («Гордість музею»)                          (Слайд 17)

  1.     Фізкультхвилинка.
  2.     Поміркуймо разом!

– Чому автор вважає, що кожна іграшка може розповісти безліч цікавого про себе і свій час?

  1.     Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Вибіркове читання

   Знайди і прочитай опис іграшок, які зробили народні майстри?

  •                    Знайди пояснення, чому деякі іграшки називали «оберегами»?
  •                    Чим пишається музей? Прочитай.

б) Робота в парах. «Утвори пару»

 

Варіант 1

народними

школярів

старовинні

звуки

фігурне

іграшка

«молодий»

пір’я

дивні гучні

музей

сільські 

печиво

для сучасних

іграшки

сирні

майстрами

з курячого

діти

неповторна особлива

коники

 

Варіант 2

сучасні

речі

лялькові

карусель

в українських

трансформер

рідкісні

людині

допитливій

віруваннями

у національному

іграшки

дерев’яний

костюмах

музична

красуні

Державний

вбранні

давніми

музей

                         

  1. Розвиток мовлення.

Мікрофон.

 – Розкажіть що може розповісти твоя улюблена іграшка про себе.

  1. Як називається ваша іграшка або її ім’я?
  2. Хто її вам подарував?
  3. З якого матеріалу зроблена?
  4. Як із нею граєтесь?
  5. Чому ви любите гратися з нею?

    Робота в групах

(Кожній групі дається іграшка. Діти складають розповідь про неї.)

Вправа «Сенкан».

Тема:                 Музеї.

Які музеї?          Краєзнавчі, меморіальні.

Що роблять?    Збирають, зберігають, вивчають.

Речення.             Діти залюбки відвідують різні музеї України.

Синонім.             Пам’ятка культури.

Творче завдання

  •         Намалювати іграшку, яку хотілося б мати.

 

IV.       Підсумок уроку.

На уроці я дізнався …                                                       

                       

Домашнє завдання

Здійсніть проект «улюблена іграшка»

  • Дізнайтесь у своїх рідних, якими іграшками вони гралися в дитинстві. Чи збереглися вони?
  • Якими народними іграшками бавляться діти у вашому краї?
  • Складіть розповідь про свою улюблену іграшку, намалюйте її.
  • Зібрані матеріали розмістіть в альбом.                        

                          

                                                              

 

 

docx
Додано
31 грудня 2024
Переглядів
22
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку