Тема: Дії населення під чає надзвичайних ситуацій.
Мета: Поглибити знання учнів щодо надзвичайних ситуацій, їх типів, причин виникнення. Ознайомити з правилами поводження під час надзвичайних ситуацій та способами захисту . Вчити на практиці застосовувати знання та вміння рятуватися під час надзвичайних ситуацій.
Розвивати логічне мислення, образну уяву. Виховувати дисциплінованість, відповідальність за свої дії, організованість.
Обладнання: таблиці «Надзвичайні ситуації»; комп ютерні презентації, засоби захисту людини ( ватно-марлева пов’язка).
Хід заняття
І. Організаційний момент
Актуалізація опорних знань.
Звучить музика
1 слайд. Дії населення під час надзвичайних ситуацій».
2 слайд. «Хто здоровий, той сміється».
- Здоровенькі були, любі діти і всі присутні!
Доброго Вам здоров'я! Правда, чудові ці фрази! Вони зближують людей, дають нам добрий настрій.
А хороший настрій - це запорука чого?
- Здоров'я!
- Отже з хорошим настроєм, бадьорістю, завзяттям розпочнемо наше заняття.
1 -й учень Хто здоровий, той сміється
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини.
Це ж чудово для людини.
2-й учень Хто здоровий, той не плаче.
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати
Вчитись і відпочивати
3-й учень Хто здоровий, не сумує
Над загадками мудрує
Він сміливо в світ іде
Й за собою всіх веде.
4-й учень Здоров'я бережіть доки малі.
Мудрими ідіть по цій Землі
Хай кожен з нас в житті запам'ятає,
Що без здоров'я щастя не буває.
3 слайд. «Закон України про цивільний захист України» від 03.02.1993р.
«Кожен громадянин має право на захист свого життя і здоров я від наслідків аварій, катастроф, пожарів, стихійного лиха та гарантування забезпечення реалізації цього права».
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку; актуалізація опорних знань.
- Сьогодні ми ознайомимось з правилами поводження під час надзвичайних ситуацій та способами їхзахисту .
- Що таке надзвичайна ситуація? (слайд 4)
(Це порушення нормальних умов життєдіяльності людей, що призводить до людських або матеріальних збитків).
- Які надзвичайні ситуації ви знаєте?
(Стихійні лиха, катастрофи, епідемії, пожежі, аварії, озброєний напад, війна).
- (слайд 5)Надзвичайні ситуації можуть бути : природні, техногенні,воєні, соціально-політичні
- (слайд 6) Надзвичайні ситуації техногенного походження пов'язані з виробничою діяльністю людини і можуть протікати із забрудненням або без забруднення навколишнього середовища, з людськими жертвами або без них, але завжди - з нанесенням матеріальної шкоди,( транспортні аварії товарних і пасажирських поїздів, пожежі, вибухи,аварії на електроенергетичних системах.
- (слайд7 )До небезпек воєнного характеру відносять збройні конфлікти, війни.
- ( слайд 8 )Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру — це ситуації, пов’язані з протиправними діями терористичного та антиконституційного спрямування: (збройний напад, , встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадення чи знищення суден,
Природні надзвичайні ситуації? (їх ще називають стихійне лихо)
(Це катастрофічні процеси і явища природи, що носять надзвичайний характер, призводять до порушення нормальної діяльності людини, загибелі; пошкодженню та знищенню матеріальних цінностей).
- Які стихійні лиха ви знаєте?
(Землетрус, пожежа, підтоплення, ураган, зсуви, сніжні заноси, селеві потоки, обвали, засуха).
VІ. Природні надзвичайні ситуації
9слайд. « Береженного і Бог береже, необережного й лихо стереже».
Вчитель: Діти, що може означати цей сигнал? (Звучить)
(Для звернення уваги населення в екстрених випадках (надзвичайних ситуаціях) для передачі інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби (гудки фабрик, заводів, кораблів), які тривають 5 хвилин. Цей сигнал означає: «Увага всім!»
- Увага, вам необхідно впізнати надзвичайну ситуацію
«Тремтить земля під ногами, у будинках руйнуються стелі, тріскаються стіни, падають предмети, розгойдуються світильники. На поверхні землі утворюються тріщини.» «Землетрус».( слайд10)
-Як же поводити себе під час землетрусу ?
-Чи варто втрачати час на рятування речей та іграшок? (Ні)
-Де безпечне місце, якщо залишився в квартирі ? (Отвір дверей)
Як будете діяти, якщо землетрус застав вас у громадському транспорті?
(Транспорт не можно залишати на ходу, потрібно дочекатися повної
зупинки і виходити спокійно)
-Розлилася річка, розтанув сніг, лід, ідуть тривалі дощі, зливи, вода піднялась
на значну висоту, вийшли з берегів річки. -- «Повінь». (слайд11)
-Подивіться уважно на ваші монітори і з'ясуйте, що це за
стихійне лихо. «Снігопад» ( Сайд 12)
-як будемо рятуватись?
(13 слайд). «Буря».
Як можна підготуватись до бурі?
Щільно закрити вікна, двері, віконне скло,
Двері та ворота міцно зачинити.
Пам 'ятайте! Метушня і паніка недопустимі.
Чому? (Треба діяти швидко і організовано, а паніка і метушня приводить до неорганізованих дій).
(14слайд). «Гроза».
Як поводитись під час грози.
Все залежить від того, де вона вас застала.
Вдома. Закрити всі вікна і двері.
Вимкни всі електроприлади.
Надворі. Негайно йди додому або в приміщення.
У лісі. Не ховайся під високим або поодиноким деревом. Найкраща схованка - кущі.
У полі. Не лягай на мокру землю. Не заривайся у скирту.
Знайди улоговину, стань на коліна і нахили голову.
У воді. Негайно вийди на берег
-Молодці діти, ви дуже добре знаєте правила поводження під час надзвичайних ситуацій .Послухайте будь ласка, казочку і скажіть яка біда сталося у кози.
15 слайд. Казка "Козенята і вогонь"
Вогонь працював у Кози у печі —
Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят —
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора.
Лишається в хаті сама дітвора.
— Ми будемо слухняні, — синок запевняє.
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно потихеньку взяло сірники
І вогник маленький пускає між тріски:
І ось уже дим потягнувсь догори
— Сердитий вогонь розходивсь, гоготить!
Сестричка з найменшим сховались умить.
А брат не злякавсь:
—Сто один подзвоню!
Врятують пожежники нас від вогню!
—Алло! Загорілася хата в Кози!
Адреса: Діброва, провулок Лози,
А номер в нас другий,
Швидше сюди! Мерщій порятуйте од злої біди!
Спішили сусіди — Лисиця й Ведмідь,
І Заєць — відомий усім скорохід.
І мчались в машині ген-ген із гори.
Пожежники вмілі і мужні — Бобри.
16слайд. «Пожежа».
1 7 слайд - А зараз - мультфільм. Продивіться уважно і скажіть, яка його головна думка? Які правила безпечної поведінки повинен знати кожен учень?
1. Якщо пожежа невелика, її можна загасити самому — залити вогонь водою чи накинути на нього ковдру.
2. Якщо вогонь відразу не загас, потрібно вибігти з квартири і покликати дорослих.
3. Якщо в квартирі багато диму, потрібно лягти на підлогу, зав’язати ніс шарфом і повзти до дверей. Головне — не панікувати!
4. Закрий ніс і рот тканиною, якщо можливо, вологою.
5 Пересувайся присідом, біля підлоги менше диму.
6. Подзвонити 101 — у пожежну службу. Правильно набрати номер «101». Чітко сказати; «У нас пожежа. Адреса (вулиця, дім, квартира)», Не викликайте пожежників даремно!.
Правила пожежної безпеки.
Забороняється:
- розводити багаття в лісах, заростях очерету, поблизу хлібних полів;
- не можна палити сірники та кидати їх, не загасивши в полі, лісі.
18 слайд. Тест «Не запали сірничок»
Якщо відповідь неправильна, сірничок вмить спалахує
а)101 б)10 2 в)103
а) заховаєшся під стіл ;
б) вийдеш на балкон і покличеш на допомогу ;
в) заховаєшся у ванну і закриєш щільно двері.
3. Якщо загорівся електроприлад, ти ...
а) заллєш вогонь водою,
б) будеш намагатися задути вогонь;
в) пробуєш відключити електроприлад від мережі.
4. Якщо ви вирушили з батьками до лісу, то розведете багаття:
а) поряд з наметом;
б) на відкритій місцині;
в) під деревами.
5. Діти можуть запалювати сірники :
а) біля Новорічної ялинки;
б) біля скирти з сіном чи соломою;
в) біля легкозаймистих речовин.
Гра «Хто правильніше?» Викликати службу «101»
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
19 слайд. « Розумники і розумниці».
Закріплення знань.
Вчитель: Як узнати, що сталася якась надзвичайна ситуація? (Звучить звуковий сигнал, який триває 5 хвилин «Увага всім!»).
- Як цей сигнал може звучати в школі? (Довгий дзвоник).
- Як дізнатися, яка надзвичайна ситуація сталася? (Увімкнути телевізор або радіоприймач).
- Які засоби гасіння пожежі ви знаєте?
20 слайд. Гра «Відгадай слово».
1). Огнеаскивгни (вогнегасники).
2). Відра з доовю (водою).
3). Сокіп, ямлзе (пісок, земля).
Вчитель: Які засоби захисту ви знаєте?
1). Овсхщаи (сховища).
2). Індивідуальні засоби:
- гапрозити (протигази).
- еспіраторра (респіратори).
- ватно-марлева в’язпоак (пов’язка).
- захисні юмкосит (костюми.)
А зараз - мультфільм. Продивіться уважно і скажіть, яка його головна думка? Які правила безпечної поведінки повинен знати кожен учень?
21. слайд. Гра «Хто швидше?» (Учні надівають ватно-марлеві пов’язки).
VIII Підсумок заняття. Тест.
- Як ти дізнаєшся про те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі;
б) по телевізору;
в) почувши сирену;
г) з газети.
- У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів;
б) вказівкам штабу ЦЗ;
в) нікого не буду слухати.
- У разі землетрусу ти:
а) будеш дивитися у вікно;
б) вийдеш на відкриту місцевість;
в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз.
- У випадку пожежі ти:
а) залишиш приміщення;
б) сховаєшся у шафі.
- Які засоби захисту тобі відомі?
а) гарний одяг;
б) протигаз;
в) солодощі;
г) ватно-марлева пов’язка.
- Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки;
б) документи;
в) одяг;
г) цукерки і печиво.
- Пригадаємо яких правил протипожежної безпеки треба дотримуватись.
Скажіть, що найголовніше у надзвичайних ситуаціях?
VІІІ. Підсумок
Продовж речення: мікрофон
- На уроці я навчився…
- Тепер я знаю, що…
- Я вмію…
- Тепер я завжди буду…
- Тепер я ніколи …
- Молодшим учням я розповім …
1