Розробку можуть використовувати вихователі ГПД під час проведення дидактичних ігор у 1 класі, вчителі початкових класів на уроках навчання грамоти у 1 класі. Вправи спрямовані на розвиток творчих здібностей молодших школярів.
Дидактичні ігри за мотивами казки «Колобок», 1 клас.
Мета. Розвивати творчі здібності дітей, увагу, уяву, мислення, вміння працювати в групах, виховувати інтерес до занять в ГПД, товариськість, бажання допомагати один одному.
Обладнання: ілюстрації, картки для роботи в групах, індивідуальні картки, фішки, планшети.
Хід заняття
- Діти, сьогодні у нас заняття не просте, а казкове. Щоб дізнатися, з якої казки до нас завітали герої, відгадайте загадку:
Він любив пісні співати,
Від звірят усіх тікати.
Скік! Тут був,
І вже – нема!
І шукать його – дарма!
Та лисичка його з’їла.
Ба! Таки перехитрила! (Колобок)
1 учень. Знають всі дорослі й діти,
Жив та був на білім світі
В добрій казці Колобок,
Всіх малих дітей дружок.
2 учень. Він пробіг стежок багато,
Поспішав до нас на свято.
По лісочку він стрибав,
Пісеньку собі співав.
(Вибігає Колобок).
Колобок. Я веселий Колобок,
Я усіх дітей дружок.
Від бабусі я тікав,
Бо до всіх вас, любі друзі,
Я на свято поспішав.
Стриб з горбка на горбок,
На доріженьку казкову,
На галявину шовкову.
Я в гімназію спішу,
Від усіх тепер втечу.
Ведучий. Покотився Колобок далі без оглядки.
Бачить – грається в кущах біле Зайченятко.
(Виходить Зайчик)
Зайчик. Здрастуй, славний Колобок!
Ти куди біжиш, дружок?
Колобок. Поспішаю я на свято в школу
І несу в торбинці
Пісні, загадки, гостинці.
Зайчик. А я голодний тут сиджу,
І давно на тебе жду.
Колобок. Ой, не їж, не їж мене,
В гості я візьму тебе.
В класі тут сидять малята,
Ждуть завдання розв’язати.
Зайчик. Ну, гаразд, якщо розв’яжуть,
Відпущу тебе відразу.
- Діти, розв’яжемо завдання Зайчика?
Завдання від Зайчика
На горі цап – (цап),
Капусточку хап – (хап),
Борідкою трусь – (трусь),
Копитцями туп – (туп),
Капусточка хруп – (хруп).
На-на-на – в лісі виросла сосна.
Ка-ка-ка – і висока, і струнка.
Ять-ять-ять – шишки на сосні висять.
Ать-ать-ать – шишкарі до них летять.
Би-би-би – позбираю я …(гриби).
Су-су-су – і додому …(принесу).
Са-са-са – … (на траві сидить оса)
Ва-ва-ва - … (у дворі росте трава)
За-за-за - … (на лугу стоїть коза)
Ко-ко-ко - … (пийте, діти, молоко)
- Ну, Зайчику, що скажеш?
Зайчик. Добре, Колобку, котись,
Диких звірів стережись.
Ведучий. Колобок так лісом біг,
Раптом Вовк його зустрів.
(Виходить Вовк)
Вовк. Здрастуй, славний Колобок.
Ти куди спішиш, дружок?
Колобок. На свято в школу я спішу,
Бо я з дітками дружу.
Вовк. Я ж не їв уже днів сім,
То ж тебе я зараз з’їм!
Колобок. Що ти, сірий, ні – не час,
Діти вже чекають нас.
- Розв’яжемо завдання, які приніс Вовк?
Завдання від Вовка
Із розсипаних букв скласти слова
В А М Н О
Л А
І К У М И
ВУН КА СЛО МА ЛИ КА НА ВА СО СО КВА НА ЛИ
Склади «продаються». Доповнити склади і утворити слова.
МО… ЛИ… СА… КА… ВІ… МУ…
Дід Денис дрова рубав
І на купу їх …(складав).
Ми дрова в дворі складали,
Дідусеві …(помагали).
Усі вправно працювали,
Швидко дрова …(поскладали).
- Молодці!
Ведучий. Покотився Колобок знову по дорозі,
А назустріч Колобку сам Ведмідь з барлогу.
(Виходить Ведмідь)
Ведмідь. Здрастуй, славний Колобок,
Ти куди спішиш, дружок?
Стій! Прекрасний, запашний,
Буде сніданочок смачний.
Колобок. На свято в школу я спішу,
Бо я з дітками дружу.
Ото, який ти волохатий,
Та ще й незграбний, як гора.
Від тебе легко утікати,
Бувай здоров, мені пора!
Ведмідь. Може, з’їм тебе я тут?
Колобок. Та ж на мене друзі ждуть!
Ведмідь. Колобка я відпущу,
Тільки дам завдання.
- Ну що, розв’яжемо завдання від Ведмедика?
Завдання від Ведмедика
Відгадати загадки, скласти звукові моделі слів-відгадок.
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Все, як є , - жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк,
Грізний звір цей, звісно, …(вовк).
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її …(лисиця).
Хоч у нього й шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
У барлогу спать лягає,
Любить мед він на обід,
А зовуть його …(ведмідь).
Дібрати до слів – назв предметів слова – ознаки, дії.
Музична фізкультпауза
Хтось постукав тихо в клас.
Так, перерві ще не час, -
Тут підказує Галинка, -
Це, звичайно, фізхвилинка.
- Що скажеш, Ведмедику?
Ведмідь. Гаразд, стрибай,
Нікому в лапи не попадай!
Ведучий. Покотився Колобок, присів спочити.
Аж тут назустріч йому іде Лисичка.
Та не проста Лисичка –
Вона у нас музична!
(Виходить Лисичка, грає і співає «Пісню Лисички»)
Лисичка (виходить, наспівуючи)
«Я Лисичка, я сестричка…»
Колобочку, мій дружок,
Сядь мені на язичок.
Я на тебе подмухаю,
Пісеньку твою послухаю.
Колобок. Знаю, знаю, ти хитрунка,
Хочеш мене з’їсти, ласунко.
Тут у класі у нас малята
Ждуть завдання розв’язати.
Лисичка. Ну, дивись, сам напросився…
Діти букви всі не знають,
Хай спробують, прочитають.
- Розв’яжете мої завдання?
Завдання від Лисички
+ = ДОЛЯ
+ + НО = ДОМІНО
ПО + + + + РИ = ПОМІДОРИ
Лисичка знає назубок
Смачненьку казку «КолоСок» («КолоБок»)
Ми з братом лісники від роду:
Пиляєм пАлкою колоду. (пИлкою)
Котику Мурчику не повезло
бУлка від нього сховалась в дупло. (бІлка)
Із сестричкою щоранку
Ми їмо солодку Банку (Манку)
Пригріло сонечко, як слід,
І на Дніпрі розтанув Дід (Лід).
Завдання на картках (диференційовано).
- Молодці, діти, справилися. Що скажеш, Лисичко?
Лисичка. Що ж робити? Ти правий!
Так і бути – йди, живи!
- Ось і казочці кінець,
А хто слухав – молодець!
Підведення підсумків заняття.