Урок "Ділення з остачею"

Про матеріал
В даній роботі представлено розробку уроку математики з елементами патріотичного виховання, під час якого учні вчаться виконувати ділення з остачею і знайомляться з українським віночком, збагачуючи свої знання з історії і традицій рідного краю.
Перегляд файлу

Урок                                                                                      Математика 5-Б клас

 

Тема. Ділення з остачею.

Мета: ознайомити учнів з правилами ділення з остачею, з виражен­ням ділення через дільник, неповну частку і остачу; формувати вміння учнів розв'язувати найпростіші задачі на ділення з остачею, сприяти розвитку уваги, кмітливості, логічного мислення, виховувати почуття патріотизму, любові до рідного краю, його традицій та звичаїв.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Наочність та обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутності учнів. Перевірка готовності учнів до уроку. Оголошення результатів самостійної роботи

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

 

Сплетімо вінок український сьогодні

Із мальв, чорнобривців, калини.

З барвінку та жита, із м’яти, нагідок,

З жоржин, чебрецю та вербини.

 

Вчитель. Сьогодні на уроці ми з вами діти поговоримо про український

віночок, як оберіг людського життя, про символічні значення квітів та кольорів стрічок, що входять до його складу . Український вінок. Це не просто краса — це символ добра й чудовий оберіг нашої української культури. А ще в ньому прихована чарівна сила рідної землі. Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами та переказами, опоетизований майстрами пензля й слова, він був і є одвічним символом добра і надії.

 Завдання.  Обчисливши значення виразу 1620 : (884 – 749 ), ви дізнаєтесь, скільки квіток входить до складу українського вінка ( 12 квіточок)

Вчитель. Здавна повелося, що традиційний український вінок має бути з дванадцяти квіток, кожній із яких надано певного символічного змісту.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку

Задача. Дівчата назбирали у гаю 928 квіток. Скільки віночків можна сплести з них, якщо в кожному вінку має бути по 12 квіток?   928 : 12 = 77 (ост. 4). Під час розв'язування задачі з'ясовується, що ділення націло не­можливе. доходимо висновку, що в багатьох випадках під час розв'язання задач на ділення доводиться знаходити не одне (як це було раніше), а два числа (неповна частка і остача), які задовольняють деякі вимоги. Учні роблять висновок і оголошують тему уроку

 

IV. Засвоєння знань

Робота в групах.

Виконайте ділення з остачею, заповніть таблицю, прочитайте слово і ви дізнаєтесь, які квітки вплітали в український вінок. (див.додаток)

     

    

 

1 – й учень. Деревій — перша квітка українського віночка. Славен він тим, що має цупке стебло, проростає та цвіте всюди. Мабуть, тому і вважають його символом нескореності українського духу.

2-й учень. Барвінок — дуже шанована в українців квітка, її блакитний погляд супроводжує нас від самого народження, колись барвінок кидали в першу купіль хлопчика-немовляти, щоб ріс малюк гарним, сильним та сміливим. Також пучечки барвінку вішали над дверима та вікнами, щоб уберегти оселю від злих сил. А вічнозелене барвінкове листя нагадувало нашим пращурам про безсмертя людської душі. Ось чому барвінок — символ життя.

 

У барвінку очі - крапельки із неба.

В паростках зелених - сила від Землі.

Вірити і жити нам сьогодні треба,

І добро творити і тобі, й мені.

Посаджу барвінок, буде хай на спомин,

Зацвіте хай рясно, як прийде весна.

Хай блакиттю сяє біля дому, школи,

Щоб ще красивіша нам земля була

А от ромашку вплітають у вінок як символ

доброти і ніжності.

3- учень. Вплітали до віночків і любисток. За народним повір'ям, він був птахом, який вчив людей любити один одного, бути щирими в розмовах. Коли ж помер, то проріс любистком. Тому у віночку це символ людської відданості, вміння бути корисним. Калина завжди була рослинним народним символом України, тож її також вплітали у вінок.

 

    Формування нових знань

Учні знайомляться з поняттями «неповна частка» і «остача» і з'ясову­ють їх властивості (див. схему).

Звернути увагу учнів:

якщо відомі а і b, то q і r знаходяться виконанням ділення а на b;

якщо відомі b, q і r, то а знаходимо за формулою a = bq+r.

 

V. Формування вмінь

Приклад оформлення завдань:

3)

428 = 37 · 11 + 21

Завдання.

Виразити ділене через неповну частку, дільник і остачу:

І ряд    9423: 15 =

ІІ ряд   5835 : 18 =

ІІІ ряд  8945 : 17 =

(Учні помічають, що в усіх прикладах остача 3).

Вчитель. Дівчатка починали носити віночок з трьох років. Віночок

найперший - сплітала матуся, вимочувала його в росах сім днів й до свят

тримала у скрині.

Донечці коханій квіточки збирала

Добрая матуся долю зазивала,

Коли сонце зійде з ніченьки чекала,

У досвітніх росах квіточки купала,

В затінку сушила, все перебирала,

Як сплела віночок - долю загадала,

Висушені квіти в скриню заховала,

В глибінь, від навроки, на свята чекала.

Наче Берегиня, на голівку клала

Щасливий віночок, про здоров`я дбала:

Блакитний барвінок, незабудки сині

Будуть розвивати гострий зір дитині,

А жовтогарячі з чорним чорнобривці

Не дадуть боліти дитячий голівці.

Посеред - ромашка, оченя жовтеньке , -

Заспокоїть від страхів малесеньке серденько.

 

  

У віночок чотирирічного дівчатка допліталися нові квіти і яблуневий цвіт - символ материнської любові.

Підростала дівчинка - віночок зміняли, -

Яблуневі листячка й плочки вплітали,

яблуневий ніжний цвіт на віночку новім -

символ материнської віри і любові.

Для семиліточки - із семи квіточок. В центрі - гроно калини:

А як вже миналося сім рочків маленькій,

До вінка впліталися нагідки дрібненьки,

і безсмертник, і любисток, і гроно калини,

Щоб кохання було чистим в гордої дівчини.

     Та окрім квітів неодмінною прикрасою віночка є кольорові стрічки, кожна з яких також має в ньому певне місце та значення. Дванадцять кольорів, кожен з яких був оберегом, і лікарем, захищаючи волосся від чужого ока. Стрічки вимірювали по довжині коси, розрізали нижче коси, щоб її сховати.

Посередені в`язали коричневу стрічку -

Годувальниці землиці – символ сили вічний,

Пообіч від неї - жовті, як гаряче сонце,

А зелені обіцяли красу й свіжість донці,

Далі йшли блакитін й сині - по спині, як річки,

Наче небо неозоре, як вода в криничках.

Потім стрічечки в`язали жовтогарячі ,

Наче свіжий хліб із печі, духмяний, гарячий!

фіолетові - то мудрість, чипляли - на згадку,

А малинові - ті були знаками достатку.

А на білих гаптували золотом та сріблом

Яснолиций Місяць справа, Сонечко - наліво.

А червоні - знак печалі, разом з маком-цвітом,

До вінків своїх в`язали в  пам`ять про убитих.

 

Задача. Для пошиття однієї стрічки українського віночка треба 70 см стрічки. Скільки стрічок можна зробити з рулону, в якому 10м стрічки?

Задача. Оленка поділила 153 на деяке число та одержала в остачі 76. Знайдіть це число і ви дізнаєтесь, скільки існує видів українських віночків?

 

VІ. Підсумок уроку

Основна думка, яку треба донести до учнів щодо даної теми: що будь-які два числа а і b (ab) можна поділити з остачею r. В окремих випадках ця остача дорівнює 0 (тоді маємо ділення націло). В усіх інших випадках для частки а : b знаходимо 2 числа q i r (неповна частка і остача) так, що  a = bq + r, причому r < b.

  1. Яке число пропущене в ряду чисел?

 

87

10

8

?

45

6

?

3

?

5

3

4

 

  1. Знайдіть остачу від ділення: 12 : 5;  23 : 6; 34 : 3; 45 : 7; 56 : 9; 67 : 7; 78 : 10; 89 : 11; 105 : 4; 109 : 5; 123 : 6; 154 : 5

 

VІІ. Домашнє завдання

п. 9 - прочитати, № 316; 321; 325.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

 

Завдання для груп.

 

І група

786 : 12 = в

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = де

397 : 18 = ій

258 : 15 = ре

 

ІІ група

786 : 12 = н

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = ба

397 : 18 = ок

258 : 15 = рві

 

ІІІгрупа

786 : 12 = ш

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = ро

397 : 18 = ка

258 : 15 = ма

 

ІVгрупа

786 : 12 = ст

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = лю

397 : 18 = ок

258 : 15 = би

 

V група

786 : 12 = ш

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = во

397 : 18 = ка

258 : 15 = ло

 

VІ група

786 : 12 = ин

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = к

397 : 18 = а

258 : 15 = ал

 

VІІ група

786 : 12 = в

 

 

 

 

45 ( ост. 2)

17 ( ост. 3)

65 ( ост. 6)

22 ( ост. 1)

497 : 11 = ма

397 : 18 = а

258 : 15 = ль

 

 

 

 

docx
Додано
19 серпня 2019
Переглядів
1094
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку