Урок "Ділення з остачею"

Про матеріал
Урок математики в 5 класі з"Ділення з остачею". Форма проведення - групова.
Перегляд файлу

Урок 42, 43 (пара)

Тема уроку:    Ділення з остачею.

Мета уроку:

навчальна: сформувати вміння виконувати ділення чисел з остачею, записувати результат такого ділення; домогтися засвоєння назв компонентів дії ділення з остачею, співвідношення між ними, розуміння, що остача завжди менша від дільника;

розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, техніку усної лічби; працювати з текстом підручника;

виховна: виховувати уважність, зосередженість, наполегливість.

Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь, навичок.

Очікувані результати:

Учень:

  • називає компоненти  дії ділення з остачею
  • пояснює правила ділення з остачею;
  • вміє виражати ділене через дільник, неповну частку й остачу;
  • розв’язує вправи, що передбачають ділення з остачею;
  • розв’язує задачі, що передбачають ділення з остачею.

Хід уроку.

І.    Організація класу.

  1. Моніторинг самопочуття та настрою.
  2. Налаштування на активну роботу.
  3. Учні розподіляються на чотири групи.

ІІ.   Перевірка домашнього завданняприйом «Знайди помилку»

ІІІ.  Актуалізація опорних знаньгрупова робота

  1. Компоненти та правила ділення.

Групам передається «розумний куб», на гранях якого написані буквені вирази правил ділення:

І група – а : b = с;     ІІ група – а : а = 1;     ІІІ група – 0 : а = 0;     ІV група – а : 0.

Учні формулюють правила за даними виразами.

  1. Усний рахунок «Естафета»

І група:  70 : 10;     126 : 42;    465 : 31;    15000 : 300;     256 : 16;     7224 : 24

 

15

301

7

16

3

50

л

е

д

н

і

е

 

ІІ група:  80 : 20;    144 : 12;    1173 : 23;    24000 : 600;    350 : 25;    6464 : 32;    700 : 700

 

14

1

40

202

12

51

4

н

к

ь

и

і

л

д

          ІІІ група:  90 : 30;     121 : 11;     1470 : 42;     18000 : 600;     9624 : 24;     500 : 25           

32

3

20

401

30

11

с

ч

а

к

т

а

 

          ІV група:   100 : 20;     196 : 14;     1265 : 23;     6342 : 21;     27000 : 30;     300 : 25     

55

90

12

5

302

14

т

ч

а

о

а

с

 

  1. Усний рахунок.

Чи завжди ділене ділиться націло? – «Колективне ділення»

Кожній групі видано різні кількості цукерок. Учні ділять видані цукерки між собою порівну (по дві), а лишні (остачу) складають у кошик і ділять між гостями.

ІV.  Мотивація навчальної діяльності«Проблемна ситуація»

       Задача.   Зібрали 176 кг яблук. В один ящик вміщується  20 кг яблук.

                       Скільки потрібно ящиків, щоб скласти всі яблука?  (9 ящиків)

V.   Повідомлення теми і мети уроку.

VІ.  Засвоєння нових знаньрозповідь

  1. Розв’язування задачі.
  2. Що називається неповною часткою?
  3. Що таке остача?
  4. Співвідношення між остачею та дільником,  r ˂ b.
  5. Формула  a : b = q + r.
  6. Як виразити ділене через дільник, неповну частку та остачу?
  7. Формула a = bq + r,  де а – ділене, b – дільник,  q – неповна частка,  r – остача, r ˂ b.

VІІ.  Фізкультхвилинка

VІІІ.  Формування вмінь – групова робота

  1. Сигнальні картки

1

19 : 5 = 3 (4 ост.)

2

30 : 12 = 2 (6 ост.)

3

57 : 8 = 7 (1 ост.)

4

119 : 11 = 10 (9 ост.)

          Учні вибирають із запропонованих карток ті, на яких записані числа:

          І група – ділені;                                                 ІІ група – дільники;

          ІІІ група – неповні частки;                               ІV група – остачі.

  1. Усний рахунок: № 505.

 

  1. Усний рахунок: Назвіть усі можливі остачі при діленні чисел на:

І група – 5;     ІІ група – 7;     ІІІ група – 9;     ІV група – 11.

  1. Письмовий рахунок:

І група –  57 : 28 = ;                                        ІІ група –  3196 : 74 = ;

ІІІ група –  4848 : 106 = ;                               ІV група –  2964 : 18 = .

 

  1. Письмовий рахунок: № 511

a = bq + r

 

 

365

501

b

32

41

15

49

q

9

7

 

 

r

17

21

 

 

 

  1. Розв’язування задач: № 514, 516.

 

  1. Завдання.

Придумайте число, при діленні якого на 12 виходить остача:

І група – 7;     ІІ група – 5;     ІІІ група – 10;     ІV група – 6.

 

  1. Завдання.

І група.  Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 7, а другому – на 9. У першого вийшло  28, а в остачі – 2. Скільки було в частці другого?

ІІ група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 6, а другому – на 8. У першого вийшло  29, а в остачі – 2. Скільки було в частці другого?

ІІІ група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 9, а другому – на 11. У першого вийшло  24, а в остачі – 4. Скільки було в частці другого?

ІV група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 8, а другому – на 10. У першого вийшло  27, а в остачі – 4. Скільки було в частці другого?

 

  1. Завдання.

Які числа треба поставити замість зірочок, щоб отримати правильне розв’язання прикладу?

І група     9*50 │24                            ІІ група      8*1*  │32   

                 **       3**                                               **         2**

                              18*                                                           21*

                              168                                                           192

                                17*                                                           ***

                                ***                                                           **2

                                    2(ост)                                                      7(ост)

 

 

ІІІ група    4*98 │18                            ІV група      7*7*  │17   

                   **       2**                                                **         4**

                                  7*                                                             3*

                                  *2                                                             **

                                    **                                                             *9

                                    **                                                             **

                                      6(ост)                                                      5(ост)

ІХ.   Фізкультхвилинка

Х.   Математичний диктант - самостійна робота

  1. При діленні числа  48 на 5  [45 на 6] дістанемо остачу …
  2. При діленні числа  54 на 8  [59 на 7] неповною часткою є число …
  3. Знайдіть ділене, якщо дільник  5, неповна частка 3 й остача  2  [дільник  7, неповна частка  4 й остача  1].
  4. При діленні числа  а на число b дістали неповну частку q  й  остачу  r. Запишіть це правильною рівністю.
  5. Запишіть правильну рівність  47 = 9 · 5 + 2  [45 = 6 · 7 + 3]. Вона означає, що число 47 ділять на 5  [45 ділять на 7]. Тоді неповною часткою є число …, а остачею …
  6. Запишіть правильну рівність  а = 7 · 5 + 1  [а = 8 · 4 + 3]. Вона означає, що число  а ділиться на число 7  [8]  з остачею … Число  а = …
  7. Ділення числа  32 на 9  [48 на 5]  з остачею записується рівністю …
  8. Запишіть рівністю ділення числа  х на 7 [6] з неповною часткою 3  [4]  й остачею 5 [2]. Знайдіть число х.
  9. При діленні довільного натурального числа х на число  7  [5]  в остачі можуть бути числа …
  10. Придумайте два своїх приклади на ділення з остачею.

 

ХІ.  Підсумки уроку

     1.  Прийом «Пінг – понг» – групова робота

       Групи ставлять запитання одна одній і дають відповіді

      2.  Прийом «Незакінчене речення»

   на уроці я дізнався...,

   я зрозумів ...,

   я навчився...,

   найбільш цікавим було ...,

   найбільший мій успіх – це...,

   найбільші труднощі я відчув...,

   я не вмів, а тепер умію...,

   на наступному уроці я хочу...

 

  1. Самооцінювання.

 

ХІІ.  Домашнє завдання: підручник (Тарасенкова…)  § 14 опрацювати,  №№ 508, 515, 517,

                                                                                                                           521, 524* виконати.

docx
Додано
28 грудня 2021
Переглядів
1964
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку