Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – самоорганізовуватись до планування своїх дій;
загальнокультурна – дотримуватись правил спілкування під час роботи на уроці та норм мовленнєвої культури;
здоров'язберігаюча – формування в учнів бережливого і дбайливого ставлення до власного здоров'я як найвищої цінності; викликати позитивні емоції на уроці;соціальна – уміння працювати в парах, групах, індивідуально, колективно;
предметних компетентностей:
навчальна:
- ознайомити учнів з небезпеками, які можуть підстерігати їх удома;
розвивальна:
- розвивати логічне мислення;
- розширювати світогляд;
- формувати вміння і навички, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій вдома за відсутності дорослих;
виховна:
-виховувати у дітей обережність,
- уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях.
Ракоца Наталія Дмитрівна
вчитель початкових класів
Тальнівського НВК
«ЗОШ І – ІІІ ст. №1 – гімназія»
Тема. Дитина вдома. Правила безпечної поведінки
Мета: Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – самоорганізовуватись до планування своїх дій;
загальнокультурна – дотримуватись правил спілкування під час роботи на уроці та норм мовленнєвої культури;
здоров’язберігаюча – формування в учнів бережливого і дбайливого ставлення до власного здоров’я як найвищої цінності; викликати позитивні емоції на уроці;
соціальна – уміння працювати в парах, групах, індивідуально, колективно;
предметних компетентностей:
навчальна:
- ознайомити учнів з небезпеками, які можуть підстерігати їх удома;
розвивальна:
- розвивати логічне мислення;
- розширювати світогляд;
- формувати вміння і навички, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій вдома за відсутності дорослих;
виховна:
-виховувати у дітей обережність,
- уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях.
Обладнання: презентація, правила поведінки на уроці, абетка здоров’я.
Хід уроку
І.Організаційний момент
(Урок проходить у колі)
Любі діти, у наш клас
завітали гості нині,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою щиро.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас,
І запрошуємо ласкаво
На урок у 2 клас.
1.- А щоб наш урок пройшов не марно, подаруємо один одному усмішку та свої побажання ( учні ланцюжком передають побажання).
2.- Перш ніж почати урок, пригадаємо правила роботи в класі:
1. Не запізнюйся.
2. Посміхнися.
3. Будь активним.
4. Говори від себе.
5. Я буду поважати думку свого товариша.
6. Правило піднятої руки.
7. Бути доброзичливим.
8. Бути тут і зараз.
3. Абетка здоров’я. (Учні читають ланцюжком)
А – апетит хороший.
Б – блискуче волосся.
В - відпочинок.
Г – гострий зір.
Ґ – ґулі немає.
Д – дихання нормальне.
Е – енергійність.
Є – є багато друзів.
Ж – жвавість.
З – зуби здорові, загартування.
І – інфекції відсутні.
Ї – їжа корисна.
Й – йогурт, йод.
К – квітучість.
Л – лице привітне.
М – м’язи пружні.
Н – настрій бадьорий.
О – охайність.
П – пряма постава, плавання.
Р – рум’янець, режим дня.
С – спорт, сон.
Т – треноване тіло.
У – усмішка.
Ф – фізкультура.
Х –харчування повноцінне.
Ц – цікавість.
Ч – чистота.
Ш – швидкість.
Щ –щеплення.
Ю – юніор.
Я – язик рожевий.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети уроку
Ми сьогодні знову будемо подорожувати країною Здоров’я.
1.Обєднання в групи:
- «Вогонь»;
- «Струм»;
- «Вода».
2. Вправа «Мікрофон».
- Як ви піклувалися протягом тижня про своє здоров’я? (Відповіді дітей)
3. Хвилинка роздумів (завдання для груп).
-З поданих варіантів назвіть небезпечні іграшки. Обґрунтуйте свою думку, чому саме ці іграшки небезпечні.
А) хлопавки;
Б) конструктор;
В) лялька;
Г) петарди;
Ґ) вертоліт;
Д) бенгальські вогні.
-З поданих варіантів назвіть небезпечні речовини. Обґрунтуйте свою думку, чому саме ці речовини небезпечні.
А) ртуть;
Б) олія;
В) оцет;
Г) ліки;
Ґ) вода;
Д) фарба.
-З поданих варіантів назвіть небезпечні прилади. Обґрунтуйте свою думку, чому саме ці прилади небезпечні.
А) газова плита;
Б) праска;
В) телевізор;
Г) радіо;
Ґ) мікрохвильова піч;
Д) комп’ютер.
Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про безпечну поведінку вдома. Дізнаємось, як поводити себе, коли дорослих немає поруч. Які предмети можуть зашкодити вашому здоров’ю.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Всім малятам треба знати:
Щоб не трапилось біди,
Якщо сам ти у квартирі,
Обережним будь завжди…
Як чудово – вже субота!
А в батьків ще є робота.
Ти один лишився вдома.
Ситуація знайома?
Ти читаєш, чи співаєш.
І нікого не чекаєш.
Раптом дзвоник дзеленчить,
За дверима хтось стоїть.
- Як ми будемо поводитися у такій ситуації? (Відповіді дітей. Обговорення ситуації)
- Давайте пригадаємо казкових героїв, хто потрапив у таку ситуацію і що з того вийшло?
Інсценізація казки «Котик і півник»
Котик: Ти, півнику, сиди на печі,
їж смачні калачі,
В дім нікого не пускай та й сам не виходь, хоч би хто й кликав.
Півник: Добре, добре! (Котик іде)
Лисичка: Ходи, ходи, півнику до мене, у мене золота пшениця, медяна водиця.
Півник: То-ток, то-ток, не велів коток!
Лисичка: Насиплю попід вікном золотої пшениці, а сама під кущем сховаюсь.
Півник: Піду-но я трошки поклюю, нікого нема, ніхто мене не побачить, то й котикові не скаже.(вхопила Лисичка Півника)
- Діти, що ж трапилося з Півником? Чому? Як ви вважаєте?
Лисичка: Ходи, ходи, півнику до мене, у мене золота пшениця, медяна водиця.
Півник: Ні, Лисичко, не вмовляй , я правила обережності добре знаю. Я ходжу до лісової школи і тітонька Сова мене навчила, як треба поводитися, коли вдома залишаєшся сам.
Лисичка: Який розумний півник
Півник: Тобі , Лисичко, я також раджу ходити до лісової школи...
Розповідь вчителя
Якщо ви залишилися вдома самі ніколи не відкривайте двері незнайомій людині. Навіть, якщо це хтось "знайомий": друг батька, листоноша, міліціонер, тощо. Якщо подзвонили в двері, потрібно переконатися, хто за дверима. Розмовляти з незнайомцями не можна, навіть через двері. Казати, що дорослих немає вдома також не варто. Якщо за дверима вимагають відчинити, треба сказати: «Прийдіть пізніше. Батьки зараз не можуть підійти, або зайняті чи відпочивають.» Після цього потрібно негайно зателефонувати батькам чи сусідам. Якщо незнайомець не пішов, зателефонуйте до міліції – 102. Залишаючись вдома, завжди тримайте двері та кватирки зачинені.
2. Відгадування загадок
Дерев’яні хлопці
Лежать у коробці.
Коли з ними граються,
То вогнем займаються.(Сірники)
Все він може спопелити,
Але й може обігріти,
Якщо студить нас зима.
Обережні будьте з ним
І сьогодні, і завжди,
Щоб не трапилось біди. (Вогонь)
Скрізь, неначе крокодил,
Встромить ніс – насос.
І якщо почує пил –
Всмокче… ( пилосос)
В нашій кухні кілька літ
Він муркоче, наче кіт.
І ховає справжню зиму
За надійними дверима. (Холодильник)
Що дім освітлює щоднини,
Без полум’я вечерю зварить.
Працює в електромашинах,
А необачних сильно вдарить? (Струм)
- Яку небезпеку можна очікувати від названих предметів?
Фізкультхвилинка
Не вмикай на кухні газ – РАЗ,
Не клади в запіч дрова – ДВА,
В лісі сірників не три – ТРИ,
Не лишай вогонь в квартирі – ЧОТИРИ,
Не лягай при свічці спати - П’ЯТЬ,
Іскра впала на підлогу – погасіть – ШІСТЬ,
Зачиніть вікно, коли гуркоче грім – СІМ,
У грозу під деревом не стійте в лісі – ВІСІМ,
Сірником не забавляйтеся, знічев’я – ДЕВ’ЯТЬ,
Пам’ятайте всі, про що в лічилці йдеться – ДЕСЯТЬ.
Розповідь вчителя
Якщо дорослі чи діти проявлять необачне поводження з вогнем, газовими та електроприладами, пічним опаленням. То може трапитися велика біда.
Причини пожеж майже завжди зв’язані з діяльністю людини і в більшості випадків залежать від того, наскільки точно і акуратно виконує він всі протипожежні правила. Однак необережність в поводженні з вогнем допускають не лише малолітні діти. Візьмемо, наприклад, сірники. Ми давно до них, звикли і вже не думаємо , що вони можуть стати причиною великого нещастя.
Всім необхідно пам’ятати, що користуватися ними неможна там де знаходяться легкогорючі матеріали. Трапляється, що при розпалювані сірника відлітає в сторону запалена голівка, яку не завжди можна помітити. Непогашений сірник теж не слід кидати куди завгодно, насамперед необхідно переконатись в тому, що полум’я згасло і тільки потім покласти в безпечне місце чи попільницю. Пам’ятайте! Сірники – це не іграшка!
Пригоди сірника
(Казка)
Жив-був у коробочці сірничок на ім'я Спалах. «Може, я стану кому-небудь у нагоді», - подумав Спалах і викотився з коробки. По дорозі йому зустрівся Півник. Він вирішив взяти Спалаха з собою в гості до Мурки. Але сірничок згадав знайомий «Тілі - бом» і відмовився йти з Півником.
Потім з сірничком захотіли погратися мишенята біля сухого хмизу. Але вони не вміли обережно поводитися з сірниками, і Спалах не погодився товаришувати з ними.
Нарешті, сірничка знайшов маленький Івасик. Він знав, що сірники - не іграшки, і віддав його мамі. «Дуже добре, - сказала мама, - буде чим розпалити піч».
«Я знадобився!» - вигукнув радісно сірничок і спалахнув. Добре приносити корись!
ІV. Закріплення і узагальнення знань
1. Як треба поводитись, коли все ж таки пожежа сталася у вашому помешканні?
Настанови пожежників:
На роботі мама й тато,
Сірники знайшли малята.
І не знає дітвора,
Чим скінчитись може гра.
Заходилися малята
Серед кухні пустувати.
А не зна того малеча:
Газ, вогонь – це небезпечно.
Наказали мама й тато:
«Діти, часто не вмикайте
Праску та магнітофон,
Телевізор та комп’ютер,
Бо нагріється розетка,
Спалахне вогнем умить,
А від цього дім згорить.»
Чайник без води нагрівся,
Перегрівся, загорівся.
Загорілася плита –
В нас пожежа, в нас біда.
Наш Андрійко добре знає,
Що пожежа – лихо з лих!
Що вона завжди буває
Навіть з іскорок малих.
А тому він все уміє:
У грозу не пустить «змія»,
І під деревом не стане,
Поки грім не перестане.
Газ і праску не вмикає,
Сірниками не черкає,
До торшера не полізе,
Не чіпає телевізор.
І багато таких «Не»
Він і пальцем не торкне.
Бо малий Андрійко зна,
Що пожежа – річ страшна.
2.Гра «Продовж речення».
Електропраску вмикати не можна, якщо … (вона несправна).
Газову плиту не запалюй без … (дозволу батьків).
Бенгальські вогні у хаті палити … (не можна).
Сірники - …(не іграшка).
- Пожежа – це явище вкрай небезпечне, вороже всьому живому. Зволікати не можна, адже підрахунок часу іде на секунди. Хто ж допоможе у таку хвилину?
1 учень:2 учень:
Ой, горить щось! Треба, діти, Бачите вогонь і дим –
До пожежників дзвонити. набирайте „101”!
Вивчіть правила пожежні,
Будьте завжди обережні.
Знає хай дитина кожна:
Жартувать з вогнем не можна.
- Як поводитися, якщо трапилася пожежа?
Правила поведінки під час виникнення пожежі
3. Робота з підручником. Опрацювання статті
- Чи можна користуватися електроприладами без дозволу і нагляду дорослих?
- Чи можна користуватися несправними електроприладами?
Гроза – це теж електрика. Коли гуркоче грім, вимкніть усі електроприлади, мобільні телефони та зачиніть вікна.
4. Робота в групах
Команда «Вогонь» складає правила поведінки з газовими приладами та вогнем.
Команда «Струм» складає правила користування електроприладами.
Команда «Вода» складає правила поведінки з незнайомими людьми.
V. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я дізнався(лася) … .
- Це мені допоможе … .
- Я ніколи не буду … .
На кінець уроку учні один одному дарують комплімент.