Дитячий світ очима дорослих
Мета:
познайомити учнів з творами майстрів пера Черкащини для дітей і про дітей;
розвивати зв’язне мовлення, образне мислення;творчу уяву, увагу, пам'ять;
виховувати любов до української мови до краси українського слова, повагу і пошану до своїх земляків-майстрів пера та влучного слова.
Обладнання: карта Черкащини, знак усмішки, твори черкаських поетів.
Хід уроку
1.Оранізаційний момент.
Десь, колись, в якійсь країні
Мрія птахом пролітала
І урок, що дивну казку,
Нам усім подарувала.
Звучить музика « В гостях у казки»
2. Актуалізація опорних знань
Фрагмент мультфільму «Кривенька качечка»?
-Що ви бачили?З якої казки уривок?
Фрагменти казок « Мудра дівчина» та «Названий батько»
-Що таке казка?
-Коли її хочеться розповідати і слухати?
3. Повідомлення теми та мети уроку
4. Опрацювання матеріалу
Учитель
Казку створили люди, щоб висловити свою мрію, своє бачення, щоб хоч у думках-мріях відчути силу добра, правди, справедливості.
Отже, це-дитячий світ очима дорослих.
Ми на уроці і поринемо у казковий світ дитинства
А допоможуть нам поринути у світ дитинства письменники, поети Черкащини, тобто наші земляки.
-Які емоції викликає спогади дитинства?
-А як виявляється радість?
Черкащина усміхнена розквітла
Від посмішок і справді більше світла
Першу усмішку нам дарує і запрошує у світ дитинства
Євгенія Горева
Народилася у Каневі, працювала у видавництві «Веселка», де працювала редактором .Почала друкуватися з 1962 р.
Перша книжка «Куди жабка мандрувала» 1967,
Друга « Кит і слон, і ми, і пароплав»(1977), а ще через 7 років третя « А я щось знаю»
Євгенія Антонівна нагороджена премією ім..М.Рильського
-Який настрій викликає поезія «Куди жабка мандрувала» ?
Куди жабка мандрувала
Сидить жабка край дороги
Та й промовляє:
Коли б мені такі ноги
Як у журавля!
То я б собі усе ішла
Усе шила
Десь би собі місциночку
Таку знайшла,
Щоб травиця рік усенький
Зеленіла
І водиця потихеньку
Все бриніла
Та щоб голос такий мала
Як у мене……
І щоб сонце з неба сяяло
Геть зелене.
Щоб там квіти процвітали
Й під водою
бузьки не ступали
Ні ногою.
-Яка пора року зображена?
-Відшукати прикметники на позначення краси?
Весняний вітер
Вітер зробив собі кобзу,
Кобзу велику дуже!
Стільки в ній струн великих,
Скільки дерев у лісі;
Стільки в ній струн маленьких,
Скільки в степу травинок
2.Наступна усмішка нам сяє з Золотоніщини з села Богуславці
Іван Дробний
Народився у селі Богуславці, на Золотоніщині 1931 року. Працював учителем, роботу поєднував з літературною діяльністю. Поезія має добрий виховний характер .
-Що виховує автор своєю поезією?
-Яку рису характеру схвалює?
Грім
Каже мама:-Не іди:
В небі хмара сива…
Я ж гайнула до води.
Що мені та злива?
Побродила в лепесі,
Покупалась трошки
Там, де грались карасі
Та прудкі явдошки.
Раптом хтось, мов батіжком,
Хльост мене по спині.
Я-з води й біжком – біжком
В хату по стежині
Ледве вскочила у дім-
І мерщій до мами,
Та на мене довго грім
Тупотів ногами
-Чому навчає поезія?
-А ви так завжди робите?
Синиця
Ой гуля ж сніговиця-
Заміта вже й тини
Вранці тінькає синиця-
Нам розказує сни.
Про покоси та роки
Й інші літні дива…
Птаха помочі просить
Ми ж гадаєм-співа.
Мчить в садку й на болоті
Снігове полило.
Ані рісочки в роті
В неї ще не було….
Покдалім в годівницю
Хоч би кілька крощок
Щоб бува у синиці
Не замерз голосок.
3. Наступна посмішка запросить вас до танцю та до співу
Ілля Коливай
Народився в старовинному козацькому селі Лебедин, на Черкащині, знаний учитель музики,народний лікар, бджоляр
У поезії домінує музика у її найрізноманітніших виявах
.
-Уявіть, що ви великі композитори. Яку б музику ви написали, прослухавши цю поезію.
Весела зима
Ця весела зима,
Снігу намело,
І мені приїхати
Хочеться в село.
Цвірінчать горобчики,
Дятлик стукотить,
І ліхтарик ввечері
радісно горить
молочко тепленьке
з запашним медком
і вечірня казочка
з круглим колобком
4.А ця посмішка з села Ярославці Шполянського району
Микола Томенко
Народився в селі Ярославці Полянського району в 1937 році.
Закінчив школу. Чотири роки служив на фронті. Закінчив філологічний університет, працював редактором у Політ виданні України.
У видавництві «Веселка»вийшли збірки для дітей «Стежинка» та «Кує зозуля з лугу».
За свій талант земляк став лауреатом Міжнародної премії імені П. Гулака-Артемовського та літературної премії імені В. Мишка, а також заслуженим діячем мистецтв України.
Тепер візьмемо пензлик-слова і створило картину пречудову.
-Яку картину можна намалювати?
-Які кольори переважають?
Дощик.
Дощ забув узути капці-
Босоніж пішов до бабці,
Що картоплю підгоріла.
Бабця радісно сказала:
Я давно чекала,
Геть картопелька зів`яла…
Я був трішки забарився-
З суховієм посварився,
А земля без мене, бачу.
Ледь не стогне, ледь не плаче…
І узявся дощ за діло-
Все довкіл –зазеленіло…
5.З Смілянщини посмішка сяє і замислитись просить над життям.
Максим Гаптар
Народивя 1919 року в с. Орловець на Смілянщині.Працював в аптеці, свій літературний талант молодий письменник удосконалював у літературній студії.
Вийшли до друку поетичні збірки «Світло», «Неспокій», « На ясний день», «Осінні птахи».
Помер письменник 1988 року, та світло його поетичного слова стримує в душу щедрим сонячним світлом чудових етюдів з дитинства, природи рідної землі.
-Чому дитинство називають казковим часом в житті людини?
-Про що розповідає поезія?
Дитинство
В дитинстві я….
Ідуть дощі дитячі,
А віддалік
Мої літа стоять.
Липневий ліс-
Ясні прості позначки
Жарких суниць,
Притихлих солов’ят
В дитинстві я…
Мандрую, як дорослий,
Хоч в хащах літ
Загублюсь малий:
Як блискавкам
Тривожно жити у грозах.
А дітям жить спокійно не землі.
Підсумок уроку
Погляньте, скільки посмішок є на карті?
А скільки емоцій виказують ваші допитливі оченята.
-Про який період життя людини сьогодні ми говорили?
-Яка поезія сподобалася? Чому?
Домашнє завдання.
Поезію, яка найбільш сподобалася, вивчити на пам'ять.